Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Formularz kontaktowy

Imię i nazwisko

Adres e-mail

Treść pytania

O nas

Z myślą o odwiedzających biuro CIKiT ma regularne godziny pracy - w sezonie czynne jest siedem dni w tygodniu w godzinach 10.00-18.00. Poza sezonem od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-18.00. Zamknięte jest w Nowy Rok, Wielkanoc, Święta Bożego Narodzenia i kilka innych świąt. To ujednolicenie czasu otwarcia jest bardzo korzystne dla turystów i w praktyce ma rację bytu. Duża część ruchu turystycznego ma miejsce w weekendy, wówczas dostępność takich biur jest bardzo wskazana. Staje się to swego rodzaju dobrym standardem obsługi i należy podkreślić, że coraz więcej nowo otwieranych punktów informacji turystycznej jest czynna i w soboty, i w niedziele. Tak być właśnie powinno. Z czasem okazało się, że w okresie letnim turyści przychodzą nawet przed 10. rano, więc w miarę możliwości pracownik punktu jest w sezonie już godzinę wcześniej. Aby zapewnić taką dostępności biura, obecnie zatrudnionych jest w nim pięć osób.

Przybywający do CIKiT turysta może zakupić mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, zarezerwować lub kupić bilet na koncert, spektakl czy przedstawienie odbywające się nie tylko w Zamku, ale i w całym Szczecinie. Biuro pomaga również w rezerwacji zwiedzania miasta, kontakcie z pilotami i przewodnikami turystycznymi. Jest też możliwość nabycia Szczecińskiej Karty Turystycznej, uprawniającej do wielu zniżek - także w Zamku, będącej zarazem dobowym lub 3-dobowym biletem komunikacji miejskiej. Sądząc po stale rosnącej i przeważającej ilości sprzedawanych kart na 72 godziny, można wywnioskować, że coraz więcej turystów zatrzymuje się w mieście na dłużej niż jeden dzień. Można to uznać za pozytywny symptom.

Pracownicy CIKiT oprowadzają również po zamku grupy turystyczne, przybliżając historię zabytku na przestrzeni wieków. Zwiedzanie przygotowywane jest także w wersji dla najmłodszych, dla których często jest to jedna z pierwszych okazji poznania obiektu. Oprowadzanie przez pracownika zamku ma też duży walor poznawczy, nie tylko tła historycznego, ale także obecnej multidyscyplinarnej działalności mieszczących się tu instytucji kultury. Zamek włącza się również w różnego rodzaju inicjatywy propagujące krajoznawstwo, między innymi często jest to punkt pozyskiwania określonej wiedzy związanej z charakterem imprezy oraz na przykład kolekcjonowania tematycznych stempli pamiątkowych.

W biurze wyłożone są bezpłatne foldery, ulotki, broszury z publikacjami krajoznawczymi dotyczącymi Szczecina i województwa zachodniopomorskiego. Dodatkowo eksponowane są również materiały otrzymywane z sąsiadujących przygranicznych terenów Niemiec, a także Berlina. Bardzo dobrze przyjmowana jest oferta poruszania się komunikacją miejską w obydwu miastach na podstawie biletu na pociąg relacji Szczecin-Berlin. Dużo turystów poszukuje także informacji o okolicy miasta i całym województwie. Natychmiast rozchodzą się mapy szlaków rowerowych po obydwu stronach granicy. Stale ogromnym zainteresowaniem cieszą się wszelakie plany i mapy turystyczne, szczególnie bezpłatne. Bardzo poszukiwane są wszystkie publikacje prezentujące ofertę turystyki aktywnej, której również w samym Szczecinie nie brakuje, m.in.: wypożyczalnie kajaków i innego sprzętu pływającego, park linowy, Szczecińska Gubałówka, szlaki turystyczne. Otaczające Szczecin obszary leśne oraz jeziora i rozlewiska ujścia rzeki Odry są dla takiej turystyki wręcz morzem możliwości.

Dla wielu turystów zagranicznych Szczecin jest pierwszym polskim miastem, które odwiedzają. Wielu z nich jedzie dalej i chce się czegoś u nas dowiedzieć o Polsce, innych miastach czy regionach Polski. Pracownicy biura zbierają zatem również materiały dotyczące całego kraju. Personel włada językiem angielskim, niemieckim oraz rosyjskim. Znajomość języków w tym przypadku jest bardzo ważna, bo w przygranicznym Szczecinie duża część turystów to cudzoziemcy, przede wszystkim Niemcy, Duńczycy oraz Szwedzi.

Rocznie odwiedza biuro średnio ponad 75 tysięcy gości. Z najbardziej odległych zakątków zdarzają się turyści z Nowej Zelandii, Australii, Brazylii, Kanady, Japonii, Korei czy też Chin. Oprócz obsługi bezpośredniej turystów w biurze, lwią część pracy stanowi obsługa telefoniczna, nawet ponad 200 odebranych połączeń dziennie. Wiele informacji rozsyłanych jest również pocztą tradycyjną i elektroniczną. Całą dobę dostępne są nasze strony internetowe oraz automatyczna sekretarka.

W CIKiT jest także przygotowywany informator „Zamkowe Propozycje Kulturalne", a także strony internetowe: www.zamek.szczecin.pl, www.szpak.szczecin.pl, www.lubinus.pl. CIKiT prowadzi również własną witrynę internetową z informacją turystyczną (w tym bazy noclegowej w regionie), można tu zamówić nocleg na każdą kieszeń.

Taka kompleksowa obsługa przybywającego turysty jest również bardzo dobrze odbierana. Niejednokrotnie zdarza się, że obsłużony klient ponownie nas odwiedza i dzieli się pozytywnymi odczuciami oraz opiniami.

Godziny otwarcia:

poza sezonem od 16 X do 14 IV zapraszamy od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-18:00
w sezonie od 15 IV do 15 X zapraszamy przez 7 dni w tygodniu w godzinach 10:00-18:00Wyświetl większą mapę