Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Formularz kontaktowy

Imię i nazwisko

Adres e-mail

Treść pytania

Historia biura

1 czerwca 1996 r. Eugeniusz Kus - ówczesny dyrektor Zamku wprowadził w życie swoją ideę powołania punktu informacji kulturalno-turystycznej. Pierwszą lokalizacją punktu był hol na parterze skrzydła północnego Zamku. Głównym przesłaniem było: w miarę możliwości pomóc każdemu, kto do nas przybywa. Jest to bardzo duże wyzwanie, ale od samego początku ta idea nieustannie pozostaje aktualna.

Po dwóch latach, 1 maja 1998 r. nastąpiło otwarcie biura, już w pełnym tego słowa znaczeniu, na parterze najmłodszego skrzydła Menniczego. Dlaczego Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej („CIKiT Zamek") uruchomiono akurat tutaj?

Pięcioskrzydłowy, renesansowy Zamek Książąt Pomorskich jest jednym z symboli miasta, codziennie odwiedzanym przez ogromną liczbę turystów. Kierują się tu odruchowo, przyciąga ich tu sam widok górujących nad starówką zamkowych wież. Urok tego miejsca powoduje również, że oprócz przyjezdnych gości zamek często jest celem spacerów mieszkańców Szczecina. Zatem lokalizacja informacji turystycznej w takim miejscu jest naturalna i potrzebna.

CIKiT jest działem w strukturze Zamku Książąt Pomorskich, jednej z największych instytucji kultury. W salach zamkowych odbywają się koncerty, spektakle teatralne, koncerty muzyki klasycznej i popularnej, ekspozycje muzealne, wystawy czasowe i prelekcje tematyczne. Przy sprzyjającej pogodzie koncerty odbywają się na scenach mieszczących się na zamkowych dziedzińcach. Kameralne zamkowe kino w sezonie letnim organizuje także projekcje filmowe poza swoją salą - na specjalnym ekranie rozstawionym na dziedzińcu. Życie kulturalne zamku często trwa do późnych godzin wieczornych, a to doskonale koresponduje z jego piękną iluminacją zainstalowaną w 2005 r. Trafna lokalizacja CIKiT powoduje, że wielu zamkowych gości bardzo chętnie przy okazji sięga po szerszy pakiet informacji, zarówno kulturalnej, jak i turystycznej.


Wyświetl większą mapę