Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Formularz kontaktowy

Imię i nazwisko

Adres e-mail

Treść pytania

ZAMIERZENIE MODELOWE SIEĆ ATRAKCJI POMERANIA

Głównym założeniem projektu „Zamierzenie modelowe Sieć Atrakcji Pomerania" jest stworzenie na terenie Województwa Zachodniopomorskiego, Meklemburgii Pomorza Przedniego i Brandenburgii wspólnej oferty turystycznej, opierającej się na walorach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych. Partnerzy projektu działają na rzecz promocji wspólnego dobra jakim jest atrakcyjność turystyczna regionu Pomeranii, a także wspierają własne działania mające wpływ na rozwój poszczególnych jednostek.

Docelowym efektem realizacji projektu Zamierzenie Modelowe Sieć Atrakcji Pomerania jest stworzenie kompleksowej oferty turystyczno - kulturalnej. Powstałe podczas realizacji projektu przewodniki multimedialne, film, ścieżki przygodowe, broszury informacyjne oraz portal internetowy, umożliwią gościom aktywne poznanie regionu i zachęcą ich do dłuższego przebywania na terenie Euroregionu POMERANIA. Równorzędnym celem przedsięwzięcia była integracja, poznanie walorów i potencjału uczestniczących w projekcie Partnerów, stworzenie możliwości do wymiany wzajemnych doświadczeń oraz wsparcie w tworzeniu i realizacji nowych pomysłów.

 

2159__interreg_iva_-_wspolny_region

PARTNERZY PROJEKTU:

1. Ogród Zoologiczny Ueckermünde - Partner Wiodący (DE)
Ogród zoologiczny na terenie którego żyje około 400 zwierząt należących do 100 gatunków. Wybiegi dla zwierząt zostały zaprojektowane tak, aby jak najbardziej przypominały warunki zbliżone do ich naturalnego środowiska, niektóre z nich mają charakter otwartych przestrzeni, tak aby odwiedzający mogli oglądać zwierzęta bez krat. Na terenie ogrodu do dyspozycji odwiedzających znajduje się restauracja i sklep z pamiątkami.

W ramach projektu Zamierzenie modelowe, Ogród Zoologiczny zrealizował inwestycję polegającą na budowie ścieżki przeżyć, umożliwiającej odwiedzającym poznanie lasu przy pomocy zmysłów. Utworzono polsko-niemiecki portal internetowy www.holiday-pomerania.de/pl oraz wydano polsko-niemiecką gazetę opisującą atrakcje regionu. Podjęto również działania marketingowe, takie jak spoty reklamowe, broszury, pocztówki.

2. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie (PL)
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego.
Zamek przygotowuje i organizuje koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy sztuki dawnej i współczesnej, konferencje oraz spotkania naukowe i popularno-naukowe, w tym dotyczące upowszechniania wiedzy o dziejach książąt pomorskich z dynastii Gryfitów oraz Pomorza Zachodniego. W Zamku działa również Zachodniopomorski Fundusz Filmowy przy kinie Zamek oraz Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT Zamek), które zajmuje się promocją turystyki w regionie.

Zamek Książąt Pomorskich wyprodukował film dokumentalny "Zamek wśród Atrakcji Pomeranii", przedstawiający historię obiektu, współczesny profil działalności instytucji oraz atrakcje turystyczne regionu Pomerania (w tym wszystkich Partnerów projektu). Film wydano na płycie DVD w nakładzie 1000 egzemplarzy. Zakupiono i zainstalowano infokiosk w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) umożliwiający turystom zapoznanie się z ofertą regionu zamieszczoną na portalu turystycznym stworzonym przez Partnera wiodącego w Projekcie www.holiday-pomerania.de/pl. W ramach projektu Zamierzenie modelowe oznakowano wejście do biura informacji turystycznej. W ramach działań marketingowych wydano w trzech wersjach językowych folder o Zamku oraz mapę turystyczną regionu Sieć Atrakcji Pomerania (w nakładzie 40000 sztuk). Ponadto wyprodukowane zostały nośniki pamięci PenDrive z zapisem produktów projektu, gra planszowa oraz karty edukacyjne o Zamku.

3. Gmina Police (PL)
Gmina Police położona na zboczach Wzgórz Szczecińskich i na równinie Wkrzańskiej nad Zalewem Szczecińskim, obejmuje powierzchnię 25.142 ha. Nazwana Zieloną Gminą posiada walory przyrodnicze, krajobrazowe oraz dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, umożliwiającą uprawianie różnego rodzaju sportów i turystyki.

Gmina Police wydała trzy rodzaje broszur informacyjnych o atrakcjach turystycznych Gminy Police oraz Partnerów w języku polskim i niemieckim. W ramach realizowanego projektu został stworzony również program telewizyjny o Gminie i jej atrakcjach, a także wykonano 10 tablic informacyjnych i zamontowano 3 słupy promocyjne.

4. Miasto Ueckermünde wraz z Muzeum Zalewu (DE)
W zamku książąt pomorskich położonym w samym sercu pięknie odrestaurowanej starówki znajduje się Muzeum Zalewu, obok eksponatów przedstawiających historię miasta można obejrzeć wystawy czasowe, szczególną cechą małego muzeum jest włączona do obszaru ekspozycji wieża zamkowa, która pełni dodatkowo funkcję tarasu widokowego z którego można podziwiać piękny krajobraz Zalewu oraz panoramę miasta Ueckermünde.

W ramach projektu Zamierzenie modelowe opracowano i przetłumaczono na kilka języków treści do zakupionych 10 audioguide'ów, umożliwiających samodzielne zwiedzanie ekspozycjach Muzeum Zalewu. Zainstalowano również terminal informacyjny oraz system kamer do obserwacji pustułek.

5. Stowarzyszenie Natura i życie nad Zalewem Szczecińskim (DE)
Stowarzyszenie zajmuje się ochroną przyrody regionu Zalewu Szczecińskiego. Głównym zadaniem jest prowadzenie działań ochronnych oraz pielęgnacja terenów Zalewu Szczecińskiego. Przystąpienie do projektu Zamierzenie modelowe Sieć atrakcji ma pomóc w rozwoju turystyki na tych terenach.

W ramach projektu Stowarzyszenie opracowało i wydrukowało broszury „Zabytki architektoniczne w Parku Przyrodniczym Nad Zalewem Szczecińskim" oraz „Pomniki przyrody w Parku Przyrodniczym Nad Zalewem Szczecińskim", dokonano tłumaczenia strony Stowarzyszenia na język polski oraz zorganizowano serię wycieczek krajoznawczych z przewodnikiem.

6. Zoo Eberswalde (DE)
W Zoo żyje 1500 zwierząt z pięciu kontynentów, są wśród nich rzadkie i zagrożone wyginięciem zwierzęta, takie jak tygrys syberyjski, lampart chiński, lwy, bielik amerykański, gibony oraz marmozety i tamaryny z Ameryki Południowej.

Atrakcją dla odwiedzających jest wspólny wybieg dla wilków i niedźwiedzi, a także wspaniały krajobraz polodowcowy z wybiegiem dla tygrysów syberyjskich oraz plac zabaw ze ścieżką klimatyczną. W ZOO znajduje się również herpetarium z licznymi gatunkami gadów. Niespotykaną atrakcją jest wybieg dla kangurów do którego można wejść. ZOO prowadzi również szkółkę w której prowadzi zajęcia z edukacji ekologicznej zarówno dla niemieckich jak i polskich uczniów.

ZOO Eberswalde opracowało i wydrukowało materiały dydaktyczne w dwóch językach umożliwiające prowadzenie zajęć dla dzieci z edukacji zoologicznej i ekologicznej, zlecono tłumaczenie witryny internetowej ZOO na język Polski, zaprojektowano szyldy reklamowe oraz wydrukowano ulotki informacyjne w języku polskim.

7. Gmina Przelewice wraz z Ogrodem Dendrologicznym Przelewice (PL)
W Ogrodzie Dendrologicznym goście mają możliwość zapoznania się z chronionymi, ginącymi i rzadkimi roślinami, miejsce to łączy atrakcyjność turystyczną z działalnością badawczą i naukową w pracowniach położonego w parku klasycystycznego pałacu z XIX wieku. Jako ośrodek edukacji przyrodniczej Ogród Dendrologiczny proponuje zajęcia terenowe, zwiedzanie arboretum, warsztaty rękodzieła, doradztwo, szkolenia i rozmaite imprezy, jak np. koncerty z serii Cztery Pory Ogrodu.

Podczas realizacji projektu opracowano materiał do audio-przewodników oraz zakupiono system umożliwiających zwiedzanie indywidualne ogrodu, odwiedzającym udostępniono cyfrową mapę Ogrodu Dendrologicznego oraz trójjęzyczne broszury informacyjne. Zaprojektowano nową trójjęzyczną witrynę internetową

8. Nadleśnictwo Kliniska (PL)
Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska zlokalizowany jest w odległości około 30 km od centrum Szczecina. Ośrodek położony wśród sosnowych borów Puszczy Goleniowskiej, na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie" prowadzi edukację przyrodniczo-leśną. Działalność Ośrodka skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Lekcje przyrody prowadzone są zgodnie z hasłem „poznać, przeżyć, zrozumieć" i umożliwiają przyswojenie wiedzy o lesie i leśnictwie w sposób niekonwencjonalny.
Wśród form realizowanych przez Ośrodek znajdują się również warsztaty przyrodnicze, prelekcje, konkursy, imprezy plenerowe o charakterze edukacyjnym i popularyzacyjnym.

W ramach projektu wykonano plakaty o działalności Ośrodka Edukacji Przyrodnioczo-Leśnej i walorach przyrodniczych Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie", wydrukowano ulotki edukacyjne - „Regulamin leśnego turysty" oraz karty pracy dydaktycznej „Na spotkanie z przyrodą".

9. Park Dzikich Zwierząt Schorfheide (DE)
Park jest położony na terenie największego obszaru leśnego Niemiec - Rezerwatu Biosfery Schorfheide - Chorin. Zamieszkują go wyłącznie rodzime gatunki dzikich zwierząt, takich jak: wilki, wydry, jelenie, daniele, dziki, muflony oraz zwierzęta zagrożone wyginięciem, jak: żubry, łosie i konie Przewalskiego. Hodowane są rzadkie, również zagrożone wyginięciem zwierzęta domowe: angielskie bydło Park, szorstkowłose pomorskie owce, angielskie konie, włochate świnie. Zwierzęta żyją na dużych wybiegach, dostosowanych do swojego gatunku. Wybiegi te umożliwiają bezpośredni kontakt ze zwierzętami, zapewniając im również niezbędne miejsca schronienia. Park obejmuje obecnie powierzchnię ok. 105 ha. Na jego terenie znajduje się Dom Turysty oraz wioska z miejscem na ognisko, umożliwiające wypoczynek.

W ramach realizowanego projektu Park Dzikich Zwierząt wybudował platformę widokowo-informacyjną „Ryś" oraz stworzył dział edukacji „Odczuwanie - dotykanie - przeżywanie".

http://www.holiday-pomerania.de/pl

 

 

pomerania_600

 

partnerzy_600

Wyświetl większą mapę