Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Złoty Szlak

Takiego szlaku spacerowego nie ma żadne miasto w Polsce. Wiedzie on z centrum miasta - od Zamku Książąt Pomorskich, aleją Jana Pawła II przez park, las, aż do puszczy.

Mimo długiego dystansu warto pokonać trasę w całości, łącząc pieszą wycieczkę z wyprawą rowerową. Na trasie szlaku znajdziemy bowiem przyjazną turystom wypożyczalnię. Po zwiedzeniu zabytkowej miejskiej zabudowy, rowerem przejechać można przez alejki Jasnych Błoni obsadzone rozłożystymi platanami, Park Kasprowicza z urokliwym jeziorkiem Rusałka i Teatrem Letnim aż do ogrodu różanego. Stąd już tylko kilkanaście minut drogi przez leśne dukty dzieli nas od miejskich kompleksów rekreacyjnych. Możemy tu odpocząć na jednym z miejskich kąpielisk lub dobrze zagospodarowanych polan leśnych. Nad Jeziorem Głębokie rower zamienić można na kajak lub rower wodny. Na amatorów aktywnego wypoczynku czekają tu także park linowy oferujący trzy trasy o różnym stopniu trudności. Wyprawę przez las można kontynuować, np. na znakowanym szlaku Siedem Młynów – Gubałówka.

Szlak nie jest oznakowany.

1. Zamek Książąt Pomorskich
2. Pomnik Bogusława X i Anny Jagiellonki
3. Domki Profesorskie
4. Kościół p.w. św. Piotra i Pawła
5. Pomnik Anioł Wolności
6. Brama Królewska
7. Tablica poświęcona polskim harcerzom w Szczecinie z okresu międzywojennego
8. Pomnik Colleoniego
9. Budynek Urzędu Miar i Wag
10. Archiwum Państwowe
11. Aleja Fontann - Pomnik Marynarza
12. Plac Grunwaldzki - tablice pamiątkowe
13. Budynek Rektoratu Uniwersytetu Szczecińskiego
14. Gmach Urzędu Miasta Szczecin
15. Pomnik Chłopca z Harmonią
16. Jasne Błonia im. Jana Pawła II, Pomnik Papieża Jana Pawła II, Aleje Platanowe
17. Pomnik Czynu Polaków
18. Ptaki Hasiora
19. Teatr Letni
20. Różanka
21. Dolina siedmu młynów


Rektorat Uniwersytetu Szczecińskiego
al. Jana Pawła II 22a

Budynek wzniesiono w latach 1885-1888 dla miejskiego gimnazjum im. króla Wilhelma. Gmach z czerwonej cegły został zaprojektowany w stylu neogotyckim, z zastosowaniem elementów charakterystycznych dla gotyku północnoniemieckiego. Widać je wyraźnie w bogato zdobionym szczycie ze sterczynami wieńczącymi ryzalit. Całą bryłę ożywiają naroża i portal głównego wejścia zbudowany z jasnego piaskowca. Na frontonie zachowano łacińskie sentencje: Non scholae, sed vitae discimus (Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia) i Mens sana in corpore sano (Zdrowy umysł w zdrowym ciele). Pomimo pewnych zmian do dziś czytelny jest pierwotny układ wnętrz. W pomieszczeniach piwnicznych gmachu mieści się Muzeum Geologiczne.

Gmach Urzędu Miejskiego

Teren, na którym go wzniesiono oraz przylegający do niego park odkupiono od radcy handlowego Quistorpa. Budowę rozpoczęto w roku 1923, a zakończono w trzy lata później. Budynki główne wzniesiono wokół czworobocznego dziedzińca z dwoma pasażami prowadzącymi do parku. Nad jednym z nich widnieje herb Szczecina, nad drugim Stralsundu. W centralnym skrzydle mieściły się gabinety urzędników, kancelaria sejmu oraz biblioteka. W skrzydle południowo-zachodnim znajdowały się sale posiedzeń. Obecnie jedną z nich, wyłożoną boazerią z drewna orzechowego, zajmuje sala Filharmonii Szczecińskiej. Dawniej umieszczony w niej był barwny herb z piaskowca wykonany przez berlińskiego rzeźbiarza Hosaeusa, będącego również autorem usytuowanej od strony parku fontanny z rzeźbą chłopca grającego na harmonii. W prawym skrzydle umieszczono pomieszczenia kasowe i biurowe.
Kompleks zachował się do dzisiaj w niezmienionym stanie. Po wojnie jednak rozgrabiono z jego wyposażenie meble, a te, które ocalały zdobią dzisiaj kościół prawosławny przy ul. Wawrzyniaka.


Jasne Błonia

Jasne Błonia - im. Papieża Jana Pawła II, to plac rozpościerający się za Urzędem Miasta. Na początku znajduje się malownicza, podświetlana fontanna oraz pomnik Jana Pawła II (autorstwa Andrzeja Dźwigaja z Krakowa) postawiony na pamiątkę wizyty Ojca Świętego w Szczecinie (11 czerwca 1987 r.).

Błonia otaczają ulice noszące imiona polskich kompozytorów. Układ skweru powstał w latach 1925-1927. Centralną część stanowi szeroki trawnik z rabatami kwiatowymi, obsadzony po bokach ponad 200 platanami. Zieleniec przedziela ulica ks. Piotra Skargi, za którą wznosi się Pomnik Czynu Polaków, przedstawiający trzy zrywające się do lotu orły - symbole trzech pokoleń Polaków odbudowujących Szczecin. Prowadząca do niego aleja biegnie dalej do Parku Kasprowicza.


Park im. Jana Kasprowicza

Dawniej nazywany był parkiem Quistorpa - od nazwiska jego założyciela, który zlecił przekształcenie zbocza z sadem w tereny rekreacyjne. Zmeliorowano wówczas dolinę strumienia Osówka i utworzono jezioro Rusałka. Utworzono trasy spacerowe i rowerowe oraz do jazdy konnej, plac zabaw dla dzieci oraz plac koncertowy. Wzniesiono ambony widokowe i stworzono miniaturę Alp. Główna oś parku stanowiła promenada przecinająca zbocze i łacząca Jasne Błonia z Laskiem Arkońskim. Na miejscu dawnego młyna urządzono kawiarnię, a nad strumykiem Rusałka przerzucono istniejący do dzisiaj mostek. W 1908 r. Quistorp podarował Park miastu. W kolejnych latach wydzielono z niego część działek pod zabudowę obecnej ulicy Wyspiańskiego, a w 1930 przy ul. Piotra Skargi zbudowano klinikę położniczą.Wieża Quistorpa
Las Arkoński

W roku 1925 rozpoczęto prace przy zagospodarowaniu terenów Parku Leśnego Głębokie i Parku Arkońskiego; wytyczono alejki, w nieczynnych młynach urządzono restauracje, oddano do użytku kąpieliska, a na Wzgórzu Arkony wybudowano wieżę widokową.
Budowla została ufundowana przez radcę handlowego Quistorpa ku czci jego ojca. Projekt wykonał Franz Schwechten, wspólpracownik Waltera Gropiusa. Została wzniesiona z ciosów kamiennych, a w jej podstawie mieściła się letnia kawiarnia kryta sklepieniem krzyżowym. Nad nią zlokalizowany był taras widokowy z rzeźbami alegorycznymi w narożach. W części środkowej tarasu znajdował się trzon wieży w kształcie cylindra zakończonego krenelażem i zwieńczonego kolejną, mniejszą wieżyczką. Od strony obecnej ulicy Arkońskiej w stronę wieży prowadziły szerokie, kamienne schody.

 

mapa_zloty_szlak_szczecin_v2-01_0.preview

źródło: www.szczecin.eu