Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Eureka - Cuda Nauki i Techniki

Wystawy Interaktywne Fundacji Eureka im. prof. Jerzego Stelmacha

Fundacja Eureka zaprasza na 3 interaktywne wystawy doświadczeń z nauki i techniki w Szczecinie.

Pierwsza wystawa "Eureka Główna" mieści się przy ul. Ściegiennego 42 i posiada zbiór ok. 50 eksponatów interaktywnych takich jak: wodne twierdzenie Pitagorasa, piłka w strumieniu powietrza, akustyczny telefon, zakrzywienie promienia świetlnego w szkle oraz wiele innych atrakcji. Na tej wystawie znajduje się również unikalna w skali Polski ekspozycja pt. "Atomowa Eureka" zawierająca m.in. model jądra atomowego (tzw. krążki Stelmacha), interaktywny model wirówki uranowej oraz model krzywej rozpadu promieniotwórczego. Na wystawie "Eureka Główna" można także zorganizować interaktywne urodziny połączone z pokazami eksponatów.

Druga wystawa "Eureka Ruchu" mieści się w Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej 18A i posiada zbiór ok. 20 interaktywnych eksponatów takich jak: magiczna walizka, kamień celtycki, rower ekologiczny (przetwarzający energię mięśni na energię elektryczną) oraz wiele innych związanych z ruchem. Wystawa jest czynna w godzinach otwarcia Muzeum.

Trzecia wystawa "Eureka Astronomiczna" a właściwie planetarium mieści się w wieży Muzeum Narodowego przy ul. Wały Chrobrego 3. Tutaj można obejrzeć seanse planetaryjne pokazujące gwiazdy, galaktyki i gwiazdozbiory na niebie oraz wiele interesujących informacji dotyczących przestrzeni kosmicznej oraz Wszechświata. Jedną z atrakcji jest wirujący model Ziemi o kilkumetrowej średnicy.

Poza tym Fundacja Eureka zaprasza do oglądania dwóch z dziesięciu "Najpiękniejszych doświadczeń z fizyki". Pierwsze z nich znajduje się w ogrodzie Schroniska Młodzieżowego "CUMA" przy ul. Monte Cassino i jest to doświadczenie Younga pokazujące jak wzmacniają się i osłabiają fale głosowe. Drugie z nich znajduje się w Wieży Widokowej Katedry Szczecińskiej św. Jakuba i jest to wahadło Foucault dowodzące ruchu obrotowego Ziemi.

Fundacja Eureka prowadzi również wiele interesujących akcji, happeningów oraz wykładów popularyzujących naukę na różnych poziomach wykorzystując w tym celu związany z Fundacją zespół naukowców pracujących obecnie nad frontalnymi światowymi zagadnieniami nauki takimi jak fizyka cząstek elementarnych, fizyka i energetyka jądrowa, astrofizyka i kosmologia, nauki o ziemi, medycyna i genetyka i wiele innych.

Aktualne informacje na temat wystaw Fundacji Eureka oraz innych bieżących działań i atrakcji można znaleźć na stronie:

www.fundacja-eureka.edu.pl

Kontakt:
ul. Ściegiennego 42, Szczecin
tel.: 91 350 78 12, 795 11 10 84
internet: www.fundacja-eureka.edu.pl
e-poczta: info@fundacja-eureka.edu.pl