Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Dla dzieci...

Miasto Nauki

Interaktywna wystawa „Miasto Nauki”, będąca przykładem nowoczesnej komunikacji naukowej, jest wyjątkową formą zapoznania widza z podstawowymi prawami przyrody. Na ekspozycji liczącej ponad 40 obiektów edukacyjnych poprzez zabawę można między innymi poznać takie zagadnienia jak odbicie, załamanie i rozszczepienie światła, efekt stroboskopowy, miraż, prawdziwe lustro, dyfrakcja, polaryzacja.

Celem ekspozycji jest ożywienie zainteresowania nauką w społeczeństwie, wspomaganie samodzielnego uczenia się oraz uzupełnienie oferty systemu szkolnictwa. Ma ona inspirować do odkrywania i zrozumienia świata poprzez samodzielne doświadczenie.

miasto_nauki_2_600_01

W odróżnieniu od obiektów prezentowanych na tradycyjnych wystawach, eksponaty z „Miasta Nauki” zaprojektowane są w sposób interaktywny, aby zwiedzający mogli sami, w bezpiecznych warunkach przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska ścisłych różnych dziedzin nauki. Doświadczenia te dotyczą nie tylko nauk przyrodniczych, ale także nauk społecznych. Na wystawie obecne są również obiekty z pogranicza nauki i sztuki.

Największymi atrakcjami są niespotykane w Polsce eksponaty prezentujące różne zjawiska. Studnia bez dna, nieskończoność od środka, lewitacja, wymazywanie twarzy, tańczące śrubki – to tylko niektóre przykłady. Jednym z ważniejszych stanowisk doświadczalnych na ekspozycji jest „Wirujący domek”. Zwraca on uwagę na potęgę umysłu, działania, których nie można w pełni kontrolować. Na przykładowych modelach medycznych głowy i oka można zrozumieć działanie naszych narządów wzroku.
Najważniejszym z nich jest – o dziwo – mózg. Na wystawie można wszystkiego dotykać i eksperymentować na sobie.

miasto_nauki_3_600

Od czerwca 2015 planowany jest cykl pokazów edukacyjno-popularyzatorskich Szalonego Profesora skierowany dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W czasie godzinnych zajęć uczestnicy poznają takie zagadnienia jak ekstremalnie niskie temperatury, wysokie napięcia, eksplozje kontrolowane.

otwarcie wystawy: 18 kwietnia 2015 (sobota), godzina 17.00, wstęp wolny
wystawa prezentowana: 18.04.2015–18.04.2016
godziny otwarcia:
wtorek, środa, czwartek, sobota 10.00–18.00
piątek, niedziela 10.00–16.00
autor koncepcji: Grzegorz Adamowicz
kuratorzy: dr Tomasz Budzan, Grzegorz Adamowicz
organizatorzy: Fundacja Miasto Nauki, Muzeum Narodowe w Szczecinie – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Eureka

Na wystawę można patrzyć jak na naukowe wesołe miasteczko, gdzie w sposób zabawowy, poprzez działanie na prostych przyrządach można wiele się nauczyć, doświadczyć, przeżyć. Istniejąca od ponad 4 lat Eureka ciągle się rozrasta. Po opracowaniu płynu na największe bańki mydlane w Polsce zabrano się za zabawy z Ciekłym Azotem. Truskawką wybijane są szyby, bananem wbijane gwoździe i wysadza się co tylko się da. Przy eksponatach znajdują się krótkie, kilkuzdaniowe opisy, składające się z dwóch części. Instruują one jak wykonać dany eksperyment oraz wyjaśniają prawa fizyki, które tam zachodzą. Na wystawie zawsze znajduje się opiekun, który pomaga zwiedzającym w wykonywaniu eksperymentów.

Wiecej informacji na stronie www.fundacja-eureka.edu.pl

eureka_600

Gokarty

Szcecin w swojej ofercie ma do zaoferowania dwa profesjonalne tory gokartowe:

Informacje dostępne na stronach:
www.gokart.pl
www.silverhotel.pl

gokard

13 Muz

Strefa Młodych Muzyków - to pole dla popisu młodych uczniów szczecińskich szkół muzycznych. To niezwykła okazja do posłuchania rosnących talentów w niezwyklej oprawie wizualnej, jaką jest Sala Kominkowa 13 muz.
Organizowane jest w każdy wtorek o godz. 17.

Muzowe spotkania z bajkami- jest to Bajkowy Teatrzyk Otwarty w którym same dzieci pomagają opowiadać bajkę.
Organizowane w każdą niedzielę o godz. 12. w Sali Kominkowej 13 Muz

Więcej informacji na stronie www.13muz.eu

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie od wielu lat prowadzi intensywną działalność oświatową skierowaną do odbiorców w różnym wieku, w tym dla dziecie. Różnorodne zajęcia realizowane są głównie w oparciu o wystawy muzealne, a także zabytki wydobyte z  poszczególnych Działów Muzeum.

W swojej ofercie skierowanej dla najmłodszych Muzeum oferuje:

- Warsztaty Muzealne
- Akademia Malucha
- Akademia Juniora
- Akademia Bajeczna
- Warsztaty z batiku
- Warsztaty fotograficzne
- Dzieci rysują
- Programy edukacyjne
- Urodziny w Muzeum

Więcej informacji na stronie Muzeum www.muzeum.szczecin.pl

Planetarium

Planetarium mieszczącego się w budynku Akademii Morskiej, więcej informacji na stronie www.planetarium.szczecin.pl

Planetarium mieszczącego się w Muzeum narodowym w Szczecinie, więcej informacji na stronie www.muzeum.szczecin.pl

Tarzania

Park linowy „TARZANIA" to wspaniała forma spędzania wolnego czasu wywodząca się z Francji. Moda na wypoczynek aktywny, sporty ekstremalne powoduje, że w krajach zachodnich Europy takie parki spotkać można często. Zwłaszcza, że jest to jedna z najbezpieczniejszych form aktywnego przebywania na wysokości. Uczestnicy programów linowych uczą się opanowania, odpowiedzialności, technik utrzymania równowagi oraz przełamują barierę lęku wysokości czy strachu. Zapewnia niezapomniane wrażenia, adrenalinę i wysiłek na świeżym powietrzu. Park linowy to wysokościowy system platform i przeszkód linowych zainstalowanych na drzewach lub palach. Na każdym odcinku czekają na klienta różne przeszkody: skok tarzana, pal buszmena, ścianka wspinaczkowa i wiele innych bardzo ciekawych atrakcji. Bawić się tu mogą zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. System naszego parku linowego został zaprojektowany i stworzony w taki sposób, aby każda osoba bez względu na stopień sprawności fizycznej mogła przejść całą trasę ciesząc się niezwykłą przygodą.
Więcej ninformacji na stronie www.tarzania.pl

tarzania_600

Kąpielisko Arkonka

Znajdujący się w samym sercu Lasu Arkońskiego kompleks basenowo - rekreacyjny Arkonka stanowi jedną z największych atrakcji Szczecina. Na siedmiu hektarach powierzchni znajdują się między innymi cztery niecki basenowe, zjeżdżalnie, korty do tenisa i badmintona, boiska do siatkówki, skatepark lub też siłownia pod chmurką. Ale nie tylko. Kąpielisko spełnia przede wszystkim spore wymagania najmłodszych szczecinian. Dla dzieci przeznaczone są odpowiednie baseny - o głębokości do 40 cm. Sporą popularnością cieszy się plac zabaw oraz ogromna piaskownica, otoczona parasolami, które chronią najmłodszych przed słońcem.

arkonka_600

arkonka2_600