Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Szlak Latarń Morskich

Przez dziesiątki lat żeglarzom kierującym się do zachodniopomorskich portów drogę wskazywało siedem latarń morskich. Dzisiaj latarnie te służą nie tylko nawigacji. Zabytkowe budowle stanowią dużą atrakcję turystyczną, również jako punkty widokowe.

Latarnia morska Świnoujście
wysokość wieży 68 m,
zasięg światła 46,4 km

Stoi u nasady falochronu wschodniego, u ujścia Świny do morza. Jest najwyższa nad Bałtykiem i jedną z najwyższych w świecie. Wzniesiona w 1857 roku zachowała się do czasów dzisiejszych w niezmienionej formie tylko dzięki niesubordynacji niemieckiego latarnika, który w czasie wycofywania się ze Świnoujścia wojsk niemieckich nie wykonał rozkazu wysadzenia jej.

Muzeum: ekspozycja morska w latarni
ul. Bunkrowa 1
72-601 Świnoujście
tel. + 48 (0) 91 321 60 63

Latarnia morska Kikut
wysokość wieży 15 m,
zasięg światła 29,6 km

Wieża umijscowiona na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, na wysokim klifowym brzegu morskim około 300 m od jego linii. Powstała na bazie dawnej wieży orientacyjno - widokowej.

Latarnia morska Niechorze
wysokość wieży 45 m,
zasięg światła 37 km
Na zachód od miejscowości Niechorze, na wysokim klifowym brzegu, porośniętym gęstym lasem, stoi latarnia morska o charakterystycznym kształcie ośmiokątnej wieży z przyległymi dwukondygnacyjnymi przybudówkami mieszkalnymi. Oddana do użytku w 1866 roku, odremontowana w latach 1999 - 2000 nabrała nowego blasku.

Latarnia morska Kołobrzeg
wysokość wieży 26 m,
zasięg światła 29,6 km
Znajduje się u stóp falochronu osłaniającego wejście do portu. Rozciąga się z niej widok na port, morze i park zdrojowy. Powstała na miejscu starej latarni wysadzonej w 1945 r przez wycofujące się wojska niemieckie.

Latarnia morska Gąski
wysokość wieży 49,8 m,
zasięg światła 43,5 km
Okrągła wieża latarni morskiej, wybudowana z czerwonej cegły, wznosi się nad lasem rosnącym,na płaskim brzegu morskim. Do jej budowy dowożono materiały morzem, a wyładowywano je przy specjalnie do tego celu wybudowanym pomoście, wychodzącym prostopadle w morze. W 1878 roku zabłysło na jej szczycie światło i do dzisiejszych czasów świeci nieprzerwanie.

Latarnia Morska Darłowo
wysokość wieży 22 m,
zasięg światła 27,8 km

Po nadbudowaniu w 1927 roku jednej kondygnacji na kwadratowej wieży przylegającej do budynku stacji pilotów wybudowanej z czerwonej licowanej cegły powstała latarnia morska, która trwała w niezmienionym wyglądzie do naszych czasów. Usytuowana u nasady falochronu wschodniego, osłaniającego wejście do portu w Darłówku, narażona jest na działanie silnych fal morskich, podczas często występujących w tym rejonie sztormów.

Latarnia morska Jarosławiec
wysokość wieży 33.3 m,
zasięg światła 42,6 km

Pomiędzy Darłowem i Łebą uruchomiono w 1838 roku latarnię morską, której światło widoczne było z wysokiej, okrągłej wieży, wybudowanej z czerwonej cegły o charakterystycznym podziale na cztery kondygnacje. Świeciła ona nieprzerwanie przez ponad sto lat, aż do drugiej wojny światowej, w czasie której została poważnie zniszczona. Dopiero rok po wojnie wznowiła swoją działalność.

Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich,
70-207 Szczecin pl. Batorego 4 tel. +48 (0) 91 440 32 29
e-mail: prezes@latarnie.com.pl
www.latarnie.com.pl