Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Fortyfikacje Świnoujścia

Fort Anioła
Świnoujście, ul. Jachtowa

W XIX wieku w strategicznym punkcie po obu stronach Świny powstały potężne mury warowne. Dzięki owym budowlom Świnoujście rozwijało się począwszy od XVIII wieku - z małej osady rybackiej powstało miasto.

Mury te stanowią obecnie rzadkość, a w Europie zaliczane są do niepowtarzalnych pomników historycznych. Pozostałości datuje się na lata 1845-58. W latach 1870-80 oraz 1940-50 zostały one rozbudowane. Warownię nazwano Fortem Anioła, ponieważ wykazuje on duże podobieństwo do mauzoleum cesarza Hadriana o tej samej nazwie. Jej głównym zadaniem była ochrona zaplecza portu oraz rzeki Świny. Zgodnie ze schematem reduty, która była niegdyś otoczona wałem i fosą, przed brama wjazdową znajduje się zwodzony most. Ta monumentalna budowla charakteryzuje się kolistym kształtem i 24 stanowiskami armatnimi na trzech piętrach. Budynek odrestaurowano i jest on obecnie otwarty dla odwiedzających.


Fort Gerharda
Świnoujście

swin_fort2_01Fort Gerharda bronił wschodnią część wejścia do portu Świnoujście przed wrogimi okrętami i dzięki swojemu korzystnemu położeniu stanowił główne ogniwo strategiczne XIX-wiecznej Twierdzy Morskiej Świnoujście.

Położony przy wschodnim brzegu ujścia rzeki Świny Fort Gerharda sąsiaduje od północy z przepiękną plażą i najdłuższym na Bałtyku falochronem (ponad 1400 m!), a od południa z najwyższą nad Bałtykiem latarnią morską (68 m). Wybudowano go w połowie XIX-go wieku, później wielokrotnie modernizowano.

Fort zajmuje 5 hektarów ziemi otoczonej mokrą fosą, z kilkunastoma murowanymi obiektami fortyfikacyjnymi, z wieloma różnymi konstrukcjami obronnymi uformowanymi z ziemi. Od 2001 roku jest siedzibą historycznego Komendanta Twierdzy Świnoujście i koszarami I Historycznego Regimentu Fortecznego. Stan osobowy Regimentu zwiększa się z dnia na dzień, a przez jego szeregi przeszło już ponad 70000 turystów, którzy po odbyciu przeszkolenia wojskowego, zostali mianowani na pierwszy stopień wojskowy - kanoniera artylerii fortecznej.