Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Szczecinie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie będący największym centrum kultury na Pomorzu Zachodnim, poprzez swoją ofertę kulturalną okazał się magnesem dla polskich i zagranicznych artystów oraz szczecińskiej publiczności. Przez zamkowe estrady koncertowe przewinęły się zespoły z niemal wszystkich krajów europejskich, występujące obok najlepszych chórów szczecińskich. Teraz już wystarczyło uczynić kolejny krok zmierzający do zorganizowania międzynarodowej imprezy śpiewaczej o zasięgu i randze odpowiadającej pozycji i znaczeniu szczecińskiego ruchu śpiewaczego. Zapowiedzią tak szerokiej prezentacji chóralnej w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie okazał się Międzynarodowy Festiwal Chóralny Szczecin-Berlin, zorganizowany w październiku 1996 roku. Sukces artystyczny i organizacyjny tej imprezy pozwolił na powołanie do życia Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego o szerokiej, otwartej formule, który po raz pierwszy odbył się w 1998 roku, pod wysokim protektoratem ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec. W imprezie wzięło udział 48 chórów z Danii, Niemiec, Norwegii, Rosji, Szwecji, Ukrainy, Włoch i Polski.

Już po pierwszej edycji, szczeciński festiwal zyskał sobie wysoką renomę przyczyniając się do jego szerokiej popularności w wielu krajach Europy. Zaowocowało to przyjazdem do stolicy Pomorza Zachodniego ponad 1200 chórzystów w roku 2000 na kolejny już II. Międzynarodowy Festiwal Chóralny.

Kolejne festiwale w latach 2002, 2004 , 2006 i 2008 ostatecznie utrwaliły pozycję Zamku Książąt Pomorskich, a tym samym Szczecina, jako centrum chóralnego muzykowania, odgrywającego znaczącą rolę w kulturze muzycznej Polski i Europy.

Kolejna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 21-23 maja 2010 roku.