Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Barlinek

Gmina Barlinek położona jest wśród lasów i jezior. Ponad 80% powierzchni gminy zostało włączonych do Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny. Tereny Parku odznaczają się wybitnymi walorami widokowymi.
Do celów rekreacyjnych i edukacyjnych w Parku wytyczone zostały ścieżki dydaktyczne, kondycyjne, rowerowe oraz kilka szlaków pieszych.

Barlinek jest magicznym miasteczkiem, otwartym dla wszystkich gości. Tutaj – w scenerii starych kamieniczek, zabytkowych murów obronnych, gościnnego rynku z widokiem na malownicze jezioro ze stadkiem białych łabędzi – można odpocząć z dala od zgiełku wielkich aglomeracji miejskich.
To 15-tysięczne miasto, którego historia sięga 1278 roku, było niegdyś znanym kurortem wypoczynkowym i nosiło przydomek „Perły Nowej Marchii”. Również dziś nie zatraciło charakteru miasta turystycznego. Oprócz licznych hoteli i pensjonatów oferuje bogatą bazę gastronomiczną serwującą różnorodne smakołyki, także z tradycyjnej polskiej kuchni.
Świadectwem minionych, często burzliwych dziejów są zachowane, mimo wielu pożarów i pożóg wojennych, zabytki. To tutaj w 1868 roku w domu przy ul. Chmielnej 7 urodził się Emanuel Lasker – szachowy mistrz świata, filozof i matematyk, który niepodzielnie i nieprzerwanie przez 27 lat władał w królestwie szachów.
Barlinek – to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Tutaj każdego turystę zaskoczy nie tylko urzekające piękno jezior i otaczającej przyrody, ale również bogactwo oferowanych atrakcji. Rajem „dla ducha” jest możliwość uczestnictwa w szeregu imprez cyklicznych, takich jak: Jarmark Ceramiczny, Lato Teatralne, Międzynarodowy Festiwal Szachowy, Dni Barlinka, podczas których odbywają się wybory Królowej Puszczy.
O tym, że Barlinek to prawdziwa perła dla koneserów turystycznych podbojów przekonajcie się Państwo sami. Zapraszamy!

 

Warte obejrzenia w Barlinku:

  • Fontanna z figurką dziewczynki
  • Kamieniczki mieszczańskie z XVIII-XIX w.
  • Fragmenty murów obronnych z XIV w.
  • Kościół Farny z XIII-XV-XX w.
  • Kościół św. Bonifacego z XX w.
  • "Dom Chiński"
  • Dom Emanuela Laskera - szachowego mistrza świata
  • Punkt widokowy Golgota Piastowkie Wzgórze
  • Muzeum Regionalne "Dom Gutenberga"

 

Gmina Barlinek
Urząd Miejski w Barlinku
74-320 Barlinek, ul. Niepodległości 20
tel. +48 95 746 24 50
tel. +48 95 746 55 40, fax 95 746 17 04
e-mail: umig@barlinek.pl
www.barlinek.pl
www.it.barlinek.pl