Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Wyspa Wolin

Wyspa Wolin to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego. Ukształtowana w wyniku cofnięcia się lądolodu skandynawskiego 12 000 lat temu, zajmuje obszar o powierzchni 265 km2.
Położona w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego między Zatoką Pomorską na północy a Zalewem Szczecińskim na południu, oddzielona od lądu od strony zachodniej rzeką Świną zaś od wschodu rzeką Dziwną. Jest największą z ok. 40 wysp znajdujących się u ujścia Odry.

wolin_wyspa_600


Rejon ten charakteryzuje się łagodnym morskim klimatem, dużą ilością wód śródlądowych, znacznym zalesieniem powierzchni (ok 1/5 powierzchni wyspy) oraz zróżnicowaną rzeźbą terenu. Najwyższe wzniesienie - góra Grzywacz - dochodzi do 116 m n.p.m. Na wyspie znajduje się również najwyższy odcinek wybrzeża Bałtyku - wzgórze Gosań 93 m n.p.m. W centralnej części wyspy znajduje się Woliński Park Narodowy z bogatą florą i fauną. Wschodnie tereny wyspy - ujście Odry i Zalew Szczeciński objęte są granicami obszaru Natura 2000.
Fauna i flora na wyspie jest niezwykle zróżnicowana. Większość z przebogatej fauny zamieszkującej wyspę, znajduje się w Wolińskim Parku Narodowy, który jest dla niej oazą spokoju i bezpieczeństwa. Najbardziej znanymi przedstawicielami wodnej fauny są: chełbia modra (meduza) zamieszkująca środowisko morskie i zalewowe oraz morświn. Z owadów wyróżnia się chrząszcz jelonek rogacz oraz motyl paź królowej. Z ryb najliczniej występują - morskie: śledzie, dorsze, płastugi, szproty i makrele oraz - słodkowodne: płocie, leszcze, certy, okonie i szczupaki. Na wyspie występuje blisko 200 gatunków ptaków, gdzie najbardziej okazałym i rozpoznawalnym ptakiem regionu jest orzeł bielik.

Z pozostałych ptaków można wymienić:

  • ptaki drapieżne: orzeł krzykliwy, sokół wędrowny, kania czarna, pustułka, jastrząb, krogulec, myszołów
  • sowy: płomykówka, puszczyk
  • ptaki wodne: łabędzie, kaczki, kurki wodne, perkozy, mewy, rybitwy, kormorany i rybołowy
  • ptaki leśne: dzięcioł zielony i czarny, dudek, gołąb siniak, gołąb grzywacz, zimorodek.


Spośród ssaków można spotkać zwierzęta leśne: jelenie, sarny, dziki, łasice, lisy, kuny leśne, wiewiórki, tchórze, jeże, myszy, krety, nietoperze, zające. Największymi i najsłynniejszymi z nich są żubry, przebywające w Rezerwacie Żubrów Wolińskiego Parku Narodowego.

 

lania


Królestwo roślin jest równie bogato reprezentowane co świat zwierząt. Występują tutaj liczne gatunki drzew i krzewów. Charakterystyczne dla regionu Pomorza Zachodniego jest występowanie lasów bukowych i mieszanych, w szczególności bukowo-dębowo-sosnowych. Na wyspie występują licznie odmiany storczyków: buławnik czerwony, bezzieleniowy gnieźnik leśny, żywiec cebulkowaty, perłówka jednokwiatowa. W lasach można natknąć się na: zimoziół północny - roślinę pochodzenia lodowcowego, jałowce, wrzosy, borówkę brusznicę, paprocie: długosza królewskiego oraz orlicę. Roślinność wydmowa to przede wszystkim: honkenia piaskowa, rukwiel nadmorska i solanka kolczysta, tarnina, głóg, róża oraz różnorodne zioła. Do najciekawszych roślin wodnych zaliczyć można lilię wodną.
Wyspa Wolin należy do jednej z największych i najczęściej uczęszczanych wysp w Polsce, gdzie znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż w Europie.

Źródło: http://wyspawolin.zp.pl/