Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Zalew Szczeciński

Zalew Szczeciński to największy śródlądowy zbiornik wodny w okolicy Szczecina. Jego powierzchnia wynosi 687 km2. Połączony jest z Morzem Bałtyckim cieśniną Pianą (na zachodzie), Świną (między wyspami Uznam i Wolin) i Dźwiną (na wschodzie).

Od północy jest zamknięty wyspami Uznam i Wolin. Dzieli się na część wschodnią - Wielki Zalew i zachodnią - Mały Zalew.

Zalew Szczeciński to stosunkowo niewielki akwen o małej głębokości. Charakteryzuje go urozmaicona linia brzegowa. Powstał w wyniku wtargnięcia na ląd morza w czasie transgresji litorynowej. Doszło w nim do nieznacznego zasolenia w wyniku słabej wymiany wód ograniczonej przez warunki morfometryczne. Nad Zalewem powstało wiele portów-handlowych, rybackich, jachtowych. Znajdują się one w miejscowościach Stepnica, Wolin, Kamień Pomorski, Dziwnów, Trzebież, Nowe Warpno. Przez Zalew ciągnie się pogłębiony tor wodny ze Szczecina do Świnoujścia. Średnia głębokość Zalewu to 3,8 m.

Zalew popularny jest jako teren rekreacji, sportów wodnych, oraz rybołówstwa (spotykamy na tym terenie ryby słodkowodne przystosowane do wody słonawej takie jak węgorz, okoń, płoć, szczupak, leszcz).

Żródło: http://zalewszczecinski.net