Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Niemcy

Współpraca Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie z Republiką Federalną Niemiec

Współpraca zagraniczna, obok upowszechniania sztuki, należy do wiodących zadań Zamku Książąt Pomorskich. Bliskie geograficzne sąsiedztwo wpływa na szeroki rozwój współpracy kulturalno‑turystycznej z Niemcami - Zamek jest liderem w kwestii pozyskiwaniu oraz szerokiej współpracy z partnerami ze strony niemieckiej, z którymi realizuje bardzo wiele projektów. Wspólnie organizowane koncerty, warsztaty i spotkania pomagają przybliżyć szerokiej publiczności dorobek kulturalny i historyczne dziedzictwo obu narodów. Mają one również za zadanie kształtować pozytywny świat wartości w obu społeczeństwach, takich jak wychowanie w poszanowaniu drugiego człowieka, otwartość na inne kultury, wzajemna tolerancja i akceptacja, wzbudzenie chęci współuczestnictwa w wydarzeniach oraz potrzeba dbałości o istniejące dziedzictwo i wspólne kształtowanie współczesnej kultury.

Do stałych partnerów Zamku należą m.in. Preussisches Kommerchororchester z Prenzlau, Deutscher Saegerbund, Landesarchiv, Pommersches Landes Museum, Uniwersytet w Greifswaldzie, Usedomer Musikfestival, Deutsch-Polnische Gesellschaft i Haffmuseum w Ueckermünde, Schloss Griebenow, Muzeum w Wolgaście i wiele innych. Głównie formy współpracy to wspólne koncerty, wystawy, konferencje, warsztaty chóralne i instrumentalne, a także organizację różnego rodzaju masowych imprez tematycznych.

WAŻNIEJSZE WYDARZENIA KULTURALNE

FESTIWALE, IMPREZY MUZYCZNE, WARSZTATY

2009

W poszukiwaniu tradycji wspólnego Pomorza

Projekt "W poszukiwaniu tradycji wspólnego Pomorza" był żywą lekcją historii, nawiązującą do tradycji świętojańskich. Impreza miała charakter edukacyjno-kulturalny i adresowana była do wszystkich zainteresowanych kulturą oraz tradycją Księstwa Pomorskiego. W imprezie udział wzięły m. in. bractwa rycerskie, wojowie i rzemieślnicy, tworzący wspólnie na zamkowym dziedzińcu atmosferę średniowiecznego grodu. Można był podpatrzeć m.in. sztukę kucia mieczy, czerpania papieru czy rogownictwa, oraz spróbować słynnych podpłomyków. Szczególną atrakcją był historyczny przemarsz wojsk oraz pokazy walk rycerskich. Impreza była współfinansowana ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

2010

VII Międzynarodowy Festiwal Chóralny

Międzynarodowy Festiwal Chóralny odbył się po raz pierwszy w 1998 roku pod protektoratem ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec. W jego siódmej edycji wystąpiło 26 chórów z Japonii, Puerto Rico, Szwecji, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Ukrainy i Polski. Organizatorami festiwalu były: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz Niemiecki Związek Chóralny, współorganizatorami: Filharmonia Szczecińska, Uckermärkische Kulturagentur Prenzlau, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lipianach oraz Dom Kultury w Goleniowie.

Koncert fortepianowy z okazji 200. rocznicy urodzin Chopina i Schumanna

Z okazji 200. rocznicy urodzin Chopina i Schumanna światowej sławy niemiecki pianista, Markus Groh, uczestniczył w niezwykłym tournée. Berliński muzyk, w ramach eksperymentu, pragnął przywołać czasy sławnych kompozytorów wraz z ówczesnym sposobem podróżowania z własnym instrumentem. Forma realizacji trasy koncertowej ukazywała tempo i warunki przemierzania Europy w XIX wieku, stanowiąc niecodzienne doświadczenie zarówno dla współczesnego artysty, jak i dla odbiorców koncertów. Instrument, który towarzyszył pianiście, był repliką fortepianu pierwszego niemieckiego producenta tych instrumentów, Heinricha Steinwega z 1836 roku (później Steinway).

Warsztaty Polsko-Niemieckiej Orkiestry Młodzieżowej „POMERANIA"

Orkiestra POMERANIA powstała z inicjatywy Kommunalgemeinschaft Pomerania w Löcknitz, Komunalnego Związku Celowego Gmin Pomorza Zachodniego Pomerania, Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz szkół muzycznych Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Województwa Zachodniopomorskiego.

XII Międzynarodowe Warsztaty Chórów Dziecięcych

XII Międzynarodowe Warsztaty Chórów Dziecięcych, jako przedsięwzięcie kontynuowane od roku 1996, mają na celu propagowanie muzyki kompozytorów z Polski i z Niemiec oraz pogłębianie istniejącej wymiany młodzieży poprzez pracę warsztatową, koncerty i spotkania integracyjne. Projekt skierowany jest do bardzo młodych artystów - realizacja programu zakłada możliwość wzajemnego poznania się i sprzyja promocji uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych Polski i Niemiec. Spotkania te dają okazję do konfrontacji umiejętności wykonawczych, a także ich doskonalenia pod kierunkiem specjalistów‑pedagogów. W 2010 roku gościliśmy chór dziecięcy z północnej Bawarii FSB - Frankońskiego Związku Śpiewaczego. Warsztaty zakończyły się wspólnym Koncertem Inauguracyjnym VII Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Szczecinie, który miał miejsce w Katedrze.

XVII Międzynarodowe Muzyczne Warsztaty Młodzieżowe

Organizowane od 1993 roku Międzynarodowe Muzyczne Warsztaty Młodzieżowe cieszą się ogromną popularnością. Młodzież z Polski i Niemiec ma podczas warsztatów okazję szkolić się pod kierunkiem doświadczonych muzyków. Efektem wspólnej pracy uczestników jest ich udział w próbach Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestrze Symfonicznej i wspólne wykonanie przygotowanego razem programu. Uczestnikami XVII Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatów Muzycznych w Szczecinie była głównie młodzież w wieku od 16 do 25 lat, grająca na instrumentach wchodzących w skład orkiestry symfonicznej. W ramach czasu wolnego uczestnicy mieli możliwość poznania lokalnych zabytków, udziału w koncertach i spektaklach teatralnych oraz w spotkaniach towarzyskich.

2011

Międzynarodowy Kurs Improwizacji Organowej

W kursie pod kierunkiem prof. Tomasza Adama Nowaka z Wyższej Szkoły Muzycznej w Detmold (Niemcy) udział wzięli uczniowie szkół muzycznych, którzy mieli okazję opanowania podstawowych środków wykonawczych potrzebnych do improwizacji organowej oraz nabyli umiejętności przewidywania struktur muzycznych, a także poznali różne techniki improwizacyjne w muzyce organowej. Nauka improwizacji odbywała się w różnych stylach muzycznych (barok, romantyzm, współczesność).

Noc Kupały

Coroczna impreza organizowana we współpracy z m.in. niemieckim Stowarzyszeniem Rycerskim Orenda. W programie znalazły się pokazy wojów i rzemieślników średniowiecznych, prezentacja dawnych rzemiosł, pokaz obrzędu przesilenia letniego, konkurs wianków, koncerty zespołów muzyki dawnej oraz pokaz tańca z ogniem.

Podróże Eilhardusa Lubinusa

W programie znalazły się m.in. seminarium poświęcone powstaniu mapy Księstwa Pomorskiego Eilhardusa Lubinusa oraz Lubinus dla najmłodszych. Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Współpracy Transgranicznej Polska‑Meklemburgia 2007-2013 oraz ze środków budżetu Państwa.

Warsztaty Polsko‑Niemieckiej Orkiestry Młodzieżowej POMERANIA

Sesja warsztatowa polsko-niemieckiej młodzieży, która odbyła się w Łukęcinie.

Polsko‑Niemieckie Warsztaty Organowe

Warsztaty odbywają się po obu stronach granicy, czyli w Szczecinie, Wartin i Angermuende. W warsztatach bierze udział 30 uczestników z Niemiec i z Polski, którzy przygotowują się do wspólnych koncertów w Zamku i w Katedrze oraz po stronie niemieckiej. Oprócz zdobycia muzycznych umiejętności uczestników celem warsztatów jest wspieranie rozwoju własnej kreatywności i motywacji do dalszego kształcenia w zakresie kompozycji organowych. Spotkania cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży i nauczycieli uczących na gry organach. Uczestnicy mają wyjątkową okazję podszkolić swój warsztat artystyczny pod okiem najlepszych profesjonalistów oraz zdobyć nowe umiejętności w dziedzinie muzyki organowej, jak również poszerzyć swoją wiedzę muzyczną. Partnerem projektu jest Europaische Akademie Schloss Wartin e.V.

 

 

WYSTAWY

2009

Zamki i rezydencje na Pomorzu

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie wziął udział w kolejnej, szóstej już odsłonie Prezentacji Województwa Zachodniopomorskiego w Meklemburgii - Pomorzu Przednim, z wystawą "Zamki i rezydencje na Pomorzu", która prezentowana była w Vineta Museum w Barth. Celem wystawy było zaprezentowanie wybranych zabytków związanych z przeszłością Pomorza - książęcym rodem Gryfitów i szlachtą pomorską.

Sztuka nie zna granic (Kunst kennt keine Grenzen)

Wystawa zorganizowana Haffmuseum w Ueckermünde prezentowała dorobek dwóch artystów środowiska szczecińskiego: Anny Paszkiewicz - Sawickiej i Andrzeja Maciejewskiego.

2010

Międzynarodowe Biennale Plakatu Uczelni Artystycznych Krajów Nadbałtyckich

Międzynarodowe Biennale Plakatu Uczelni Artystycznych Krajów Nadbałtyckich powstało z inicjatywy stowarzyszenia Neue Kunstkreis e.V. w Anklam. Kuratorem a także organizatorem przedsięwzięcia był prof. Otto Kumert.

Wystawa Ernsta Barlacha

Wystawa prezentująca twórczość wybitnego niemieckiego grafika i malarza XX wieku, czołowego przedstawiciela niemieckiego ekspresjonizmu, który żył i tworzył w miejscowości Güstrow w Meklemburgii - Pomorzu Przednim. Artysta został zaliczony do przedstawicieli tzw. sztuki zdegenerowanej, a jego dzieło w większości zniszczono. Wystawa zorganizowana została we współpracy z Galerią Angeliki Harff w Güstrow.

Zamki i rezydencje na Pomorzu

Reedycja wystawy w Ośrodku Kulturalnym „Speicher" w Ueckermünde z okazji 750-lecia nadania praw miejskich.

2011

Zamki i rezydencje na Pomorzu

Reedycje wystawy w:

 • Akademii Europejskiej w Schloss Wartin,
 • Muzeum w Penkun,
 • Zamku Griebenow /k Greifswaldu - w ramach 12. Tygodni Polskich 2011. Współorganizatorem było Deutsch-Polnische Gesellschaft (Towarzystwo Polsko-Niemieckie) z Ueckermünde.

 

Oscar Achenbach (1868 - 1935)

Wystawa twórczości niemieckiego malarza urodzonego w Szczecinie, prezentowana w Galerii Gotyckiej Zamku. Ekspozycja stanowiła kontynuację cyklu wystaw i publikacji poświęconych twórczości artystów niemieckich związanych z regionem, przygotowanego w ramach projektu „Ochrona wspólnego dziedzictwa kulturowego", a towarzyszący jej katalog ukazał się jako kolejny tom serii wydawniczej ARS POMERANIAE. Zgodnie z oczekiwaniami organizatorów tego przedsięwzięcia, wystawa jak i wydawnictwo cieszyły się dużym uznaniem zarówno ze strony publiczności jak i znawców przedmiotu. Realizacja wystawy stała się możliwa dzięki zaangażowaniu wieloletniego partnera Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Pomorskiego Krajowego Muzeum w Greifswaldzie (wkład finansowy) oraz kolekcjonerów prywatnych w tym prof. Johannesa Achenbacha - wnuka artysty (udostępnienie dzieł).

 

Co nas porusza / Was uns bewegt

Wystawa niemieckich i polskich artystek zorganizowana przez Stowarzyszenie Gedok-Bonn, będąca efektem projektu zrealizowanego przy współpracy ze Wspólnotą Artystek i Sponsorów Sztuki GEDOK - Sekcją Sztuki Użytkowej

Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Reedycja: Muzeum Miejskie w Siegburgu

Zrealizowano z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

 

2012

Zamki i rezydencje na Pomorzu

Reedycja wystawy w Kloster Chorin oraz w Muzeum Miasta Wolgast.

Wystawa stawia sobie za cel pokazanie wybranych zabytków architektonicznych związanych z przeszłością Pomorza, książęcym rodem Gryfitów i szlachtą pomorską. Ich historię zaprezentowano za pomocą dwujęzycznych plansz opisowych i makiet zespołów pałacowo-dworskich. Wystawa po raz pierwszy została pokazana w 2006 roku, następnie gościła w: Muzeum Zamku Myśliwskiego w Granitz na Rugii, Przedstawicielstwie Meklemburgii P.P. w Berlinie, Kulturhistorisches Museum w Rostocku, Muzeum Archeologicznym w Schwerinie, Vineta-Museum w Barth, Muzeum w Ueckermünde, Muzeum Regionalnym w Szczecinku, Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie - wszędzie spotykając się z ogromnym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem.

Słuchając ciszy

Wystawa prac szczecińskiej artystki Jolanty Brejdak w Haffmuseum Ueckermünde.

 

Wigilia pewnego dysydenta (wystawa w Zamku)

Wystawa prac Reinharda Zabki, urodzonego w Erfurcie w 1950 roku artysty, założyciela Lügenmuseum - Muzeum Kłamstw, które służy za schronienie dla jego oryginalnej i wymykającej się zaszufladkowaniu twórczości. Organizowana w Zamku Książąt Pomorskich ekspozycja ukazywała zwiedzającym wybrane prace, które opowiadały o codzienności w NRD, o życiu w podziemiu i o subkulturze wschodnich Niemiec.

 

2013

Zamki i rezydencje na Pomorzu

Reedycja wystawy w gminie Zuessow- Wrangelsburg

 

Wybielanie mgieł

Wystawa prac szczecińskiej artystki Teresy Babińskiej zorganizowana w Muzeum Zalewu w Ueckermünde.


Zachodniopomorskie w fotografii - wystawa w ratuszu miasta Wolgast

Wystawa Zachodniopomorskie w fotografii G. Soleckiego i J. Undro przybliża tchnące swoistą atmosferą zakątki Pomorza Zachodniego. A jest to obszar wyjątkowo atrakcyjny turystycznie. Czyste wody i lasy sprzyjają uprawianiu turystyki wodnej, pieszej, rowerowej i konnej, a także żeglarstwa i windsurfingu. Krajobraz Wybrzeża urzeka szerokimi, piaszczystymi plażami i rozległymi lasami. Na Pojezierzach: Słowińskim, Drawskim, Myśliborskim, Wałeckim i Ińskim znajduje się  kilkaset jezior.

 

Plakoty

Wystawa plakatów szczecińskiej artystki - Karoliny Gładkiewicz - w Schloss Griebenow/k. Greifswaldu

Artystka ukończyła studia magisterskie w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie na Wydziale Grafiki i Architektury Wnętrz ( obecnie Akademia Sztuki ),specjalność - grafika użytkowa. Dyplom  uzyskała w zakresie Projektowania Plakatu i Ilustracji. Uprawiane przez artystkę dyscypliny sztuki to: grafika użytkowa, malarstwo. Od 2008 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, natomiast w 2007 r. otrzymała Stypendium Artystyczne Miasta Szczecin. Artystka bierze udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych

 

PREZENTACJA WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO W BERLINIE

2010

Dni Województwa Zachodniopomorskiego w Berlinie miały na celu zaprezentowanie potencjału turystycznego, gospodarczego i kulturalnego naszego regionu. Wszystkie oferowane niemieckim odbiorcom imprezy miały na celu utrwalenie nazwy naszego województwa w świadomości berlińczyków. W bogatym programie znalazły się zarówno koncerty, jak i spektakle, wystawy czy prezentacje, w tym organizowana przez Zamek Książąt Pomorskich wystawa plenerowa Zachodniopomorskie w fotografii.

 

POROZUMIENIA WSPÓŁPRACY

2011

 • Europäische Akademie e.V. Schloss Wartin - dotyczące prezentacji wystawy „Zamki i rezydencje na Pomorzu"
 • Heimatmuseum w Penkun - dotyczące prezentacji wystawy „Zamki i rezydencje na Pomorzu"
 • Barockschloss Griebenow e.V. - dotyczące prezentacji wystawy „Zamki i rezydencje na Pomorzu"
 • Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie - dotyczące dofinansowania organizacji wystawy „Oscar Achenbach - malarstwo"
 • Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie - dotyczące dofinansowania organizacji projektu „Szlakiem Lubinusa"
 • Orenda e.V, w Breege - dotyczące dofinansowania organizacji projektu „Szlakiem Lubinusa"
 • Stowarzyszenie GEDOK BONN (Gemeinschaft der Künstlerinnen und Künstlerförderer e.V) - dotyczące organizacji wystawy „Co nas porusza / Was uns bewegt" w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie i Stadtmuseum w Siegburgu
 • Uckermärkische Kulturagentur gGmbH Prenzlau - dotyczące dofinansowania 18. Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych
 • Europäische Akademie e.V Schloss Wartin - dotyczące realizacji projektu Polsko-Niemieckie Warsztaty Organowe

2012

 • Dorfmuseum Wollin/Uckermark & Naturschutz am Randowtal e.V. - dotyczące współpracy w obszarze kultury w obrębie Regionu Pomerania
 • Z O.O. Eberswalde - dotyczące obustronnej wymiany reklamy Partnerów

 

2013

 

W dniu 15.04.2013 r. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie podpisał Porozumienie Współpracy pomiędzy a następującymi instytucjami kultury Ukrainy Zachodniej: Narodowym Rezerwatem „Zamki Tarnopola" w Zbarażu
Narodowo  Historyczno - Architektonicznym Rezerwatem w Kamieńcu Podolskim,  Poczajowskim Rezerwatem Historyczno- Architektonicznym w Krzemieńcu oraz Muzeum Historycznym we Lwowie.

Porozumienie dotyczy przede wszystkim nawiązania ścisłej współpracy z ważnymi ukraińskimi podmiotami zajmującymi się kulturą oraz przygotowania planów wspólnych działań promocyjnych. Podpisanie dokumentu traktujemy jako wydarzenie o znaczeniu strategicznym, istotne nie tylko dla Zamku Książąt Pomorskich, ale też dla miasta i regionu - pozwoli on bowiem znacznie poszerzyć ofertę kulturalną Zamku i nawiązać ściślejsze relacje instytucjonalne z ukraińskimi partnerami, będzie też na pewno okazją do wzmocnienia współpracy z bardzo liczną na terenach województwa zachodniopomorskiego mniejszością ukraińską.


14.05.2013 - podpisanie Porozumienia z firmą 3N-Media, realizującą film pt. "Historia Opony von Croya",na zlecenie Uniwersytetu w Greifswaldzie. Na podstawie Porozumienie Firma 3N-Media dokonywała zdjęć Zamku, potrzebnych do realizacji filmu.
07.08.2013 - podpisanie Deklaracji Partnerstwa z Tourismusverein Nationalpark Unteres Odertal e.V. w Schwedt do projektu pn. „Polsko-niemiecki Przewodnik Szlakiem Mapy Lubinusa".

PROJEKTY POLSKO - NIEMIECKIE

2012

Zamierzenie Modelowe - Sieć Atrakcji POMERANIA

Współpraca partnerska buduje wzajemne porozumienie poprzez działania na rzecz wspierania wspólnego dobra kulturowego. Jednym z aspektów współpracy jest realizacja projektu pod nazwą "Zamierzenie Modelowe - Sieć Atrakcji POMERANIA", który koordynowany jest przez partnera wiodącego: Tierpark w Ueckermuende. Jest to projekt służący propagowaniu atrakcji turystycznych i kulturalnych po obu stronach granicy.

Polsko‑Niemieckie Warsztaty Organowe: Szczecin - Angermünde

Organizatorzy: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz Dorfmuseum Wollin/ Uckermark & Naturschutz am Randowtal e.V.

Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Małych Projektów (FMP) w ramach programu: „Europejska Współpraca Terytorialna" - „Współpraca Transgraniczna" Krajów Meklemburgia - Pomorze Przednie/ Brandenburgia i Rzeczypospolitej Polskiej (Województwo Zachodniopomorskie) 2007 - 2013

Noc Kupały: Na słowiańskim Pomorzu - wspólna historia, wspólne tradycje

Podczas świętowania Nocy Kupały przypomniane zostały - dzięki historycznym inscenizacjom na zamkowym dziedzińcu - dzieje władającej Księstwem Pomorskim dynastii Gryfitów, a także dawne tradycje sięgające czasów słowiańskich na Pomorzu. Podczas festynu prezentowane były również: ówczesna muzyka, obyczaje i pokazy walk wojów. Na dziedzińcu powstała osada wczesnośredniowieczna, w której można było zapoznać się z dawnymi rzemiosłami (m.in. kowalstwo, tkactwo, ciesielstwo, złotnictwo, kuchnia wczesnośredniowieczna, lutnictwo). Wydarzenie zostało przygotowane we współpracy z UKRANENLAND Torgelow e. V.

Zrealizowano z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

 

2013

Projekt pn. „Polsko-niemiecki Przewodnik Szlakiem Mapy Lubinusa".

Projekt zakłada więc opracowanie i wydanie publikacji w formie praktycznego przewodnika opierającego się na najcenniejszym eksponacie zamkowej kolekcji. Przewodnik będzie zachęcał do zwiedzenia terenów Księstwa Pomorskiego oraz do zapoznania się z zachowanymi na nich zabytkami. Publikacja ta ma za zadanie nie tylko przybliżyć historię wspólnego regionu, ale również zachęcić do jego aktywnego poznawania oraz prowadzić do integracji jego mieszkańców. Przewodnik zostanie wydany w dwóch wersjach językowych (polskiej i niemieckiej) w nakładzie 10 000 egzemplarzy. Kolejnym elementem projektu jest stworzenie aktualnej mapy, opracowanej spójnie z przewodnikiem, na której zostaną uwzględnione współczesne miasta, wsie oraz pozostałości po Księstwie Pomorskim - ruiny zamków i pałaców. Jako uzupełnienie przewodnika powstanie również strona internetowa w dwóch językach, która zawierać będzie wszystkie treści z przewodnika (również jako aplikacja do pobrania), elektroniczne wydanie mapy współczesnej, historię Wielkiej Mapy oraz życiorys jej twórcy.

 

 

 

2014 rok

Porozumienia  Współpracy, Deklaracje Partnerstwa

1. Podpisanie Deklaracji Partnerstwa z Dorfmuseum Wollin/Uckermark & Naturschutz am Randowtal e.V. - realizacja kolejnego wspólnego projektu p.n.: „Polsko- Niemieckie Warsztaty Organowe 2014".

2. Podpisanie Deklaracji Partnerstwa z Ukranenland Torgelow- realizacja projektu p.n.: „Noc Kupały- wspólne pomorskie dzieje".

3. Podpisanie Deklaracji Partnerstwa z Museen der Stadt Wolgast - realizacja wspólnego projektu    pt. „Polsko-niemiecki katalog wystawy Miasta Księstwa Pomorskiego"

 

Projekty

1. Miasta Księstwa Pomorskiego

Wystawa była efektem projektu przybliżającego zabytek znajdujący się w zbiorach Zamku Książąt Pomorskich W Szczecinie - siedemnastowieczną Wielką Mapę Księstwa Pomorskiego, autorstwa znamienitego kartografa Eilharda Lubinusa. Lubinus przygotował słynną mapę z niezwykłą jak na ówczesne czasy dokładnością, przemierzając w tym celu cały obszar Księstwa Pomorskiego. Największe włości książąt z rodu Gryfitów zostały dodatkowo wyróżnione przy pomocy niewielkich 49 wedut miejskich tworzących bordiurę mapy. Upamiętniony na Mapie Lubinusa obszar Księstwa Pomorskiego pokrywa się w dużej mierze z obszarem dzisiejszego Euroregionu Pomerania, a najważniejsze miejscowości, które uwieczniono na mapie, leżą i po polskiej, i po niemieckiej jego stronie. Zabytkowa mapa jest więc czymś więcej, niż tylko dokumentem pewnego etapu rozwoju kartografii - stanowi bowiem świadectwo wspólnej historii regionu, który był przed wiekami zjednoczony pod władzą książąt z dynastii Gryfitów.  Założeniem wystawy było przybliżenie dziejów miast Księstwa Pomorskiego w czasach panowania książąt z dynastii Gryfitów. Oprócz opisów historycznych i fotografii ukazujących we współczesnym ujęciu fragmenty miast i wybrane zabytki z czasów Lubinusa, atrakcją na wystawie były makiety Szczecina, Wolgastu, Barth, Greifswaldu, Szadzka i Marianowa, stworzone na podstawie wizerunków z mapy, a także zabytki tj. dokumenty, mapy, grafiki, plany miast użyczone od muzeów i instytucji kultury w regionie.

Partnerem projektu było Muzeum Miasta Wolgast.

Projekt został dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IV A Euroregionu Pomerania) oraz ze środków własnych.

 

2. Polsko-Niemiecki Przewodnik Szlakiem Mapy Lubinusa

Partner projektu: Tourismusverein Nationalpark Unteres Odertal e.V.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zrealizował projekt, którego celem było powstanie wydawnictwa "Śladami Lubinusa. Przewodnik niezwykły". Oprócz wersji książkowej stworzona została strona internetowa www.lubinus.pl.

XVII-wieczna mapa Lubinusa stała się podstawą dla stworzenia dziewięciu wycieczek prowadzących przez 49 miejscowości Pomorza, które uwiecznione są na bordiurze mapy. Dla wielu osób Meklemburgia-Pomorze Przednie to często wręcz terra incognita, a świadomość, że dziedzictwo Księstwa Pomorskiego obejmuje wspólne tereny, jest dosyć mała. Głównym zadaniem projektu jest zapoznanie z transgraniczną historią regionu. Przewodnik został wydany w dwóch wersjach językowych. Kolejnym elementem projektu było stworzenie mapy, opracowanej spójnie z przewodnikiem. Premiera wydawnictwa odbyła się 30 czerwca 2014

Projekt FMP-2013-115 „Polsko-Niemiecki Przewodnik Szlakiem Mapy Lubinusa" dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Celu 3 „Europejska Współpraca Terytorialna „ - „Współpraca Transgraniczna" Krajów Meklemburgia - Pomorze Przednie / Brandenburgia i Rzeczpospolitej Polskiej (Województwo Zachodniopomorskie) 2007-2013.

24 października 2014 podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon w Poznaniu odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej                i Turystycznej, w którym wydana przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie publikacja „Śladami Lubinusa. Przewodnik niezwykły" zajęła  III miejsce w kategorii przewodniki. Do konkursu zgłoszono 163 opracowania, spośród których członkowie jury wyłonili po trzy tytuły w pięciu kategoriach. Jury pod przewodnictwem prof. Krzysztofa R. Mazurskiego jednogłośnie stwierdziło wysoki poziom merytoryczny i edytorski ocenianych wydawnictw. Przedmiotem oceny była krajoznawcza zawartość publikacji oraz forma prezentacji walorów opisywanego terenu.

Wystawy realizowane we współpracy z zagranicznymi instytucjami kultury

 

3. Pod skrzydłami Gryfa

Najstarszy zachowany wizerunek pomorskiego gryfa pochodzi z pieczęci Bogusława II z 1214 roku, czyli dokładnie sprzed 800 lat. Rocznica wystawienia tego dokumentu stała się inspiracją dla przygotowania wystawy czasowej mającej na celu propagowanie i popularyzowanie dziedzictwa kulturowego regionu, zachowanego do dziś w formie rozproszonej i niepełnej. Wystawa odnosiła się do istotnej części naszej historii i codzienności, pokazując jak wizerunek gryfa od czasów książęcych do współczesności wrastał w naszą kulturę i tradycję.  Wśród eksponatów prezentowanych na wystawie można było podziwiać m.in. dokument z 1214 r. sygnowany pieczęcią Bogusława II (z najstarszym zachowanym na pieczęci godłem książęcym), chorągiew Kazimierza V zdobytą pod Grunwaldem przez wojska Władysława Jagiełły, monety książęce, sztambuch Jana Pelargusa z 1615, kartusz herbowy elektorów brandenburskich z ok. 1730 r. i płytę  pamiątkową  z herbem wielkim miasta Szczecina z 1684 r. Ekspozycję zamykał kolaż filmowy, spinający długą i burzliwą historię gryfa z pomorską współczesnością.

 

Wystawa została objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. Ekspozycja była częścią obchodów Roku Gryfa ogłoszonego uchwałą Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Wystawa została zorganizowana we współpracy z Archiwum Państwowym w Szczecinie.

Na wystawie prezentowane były m.in. obiekty ze zbiorów niemieckich instytucji kultury: Landesarchiv w Greifswaldzie, Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie i Vineta-Museum w Barth.

Źródło finansowania: ze środków Województwa Zachodniopomorskiego

 

Wystawy w Niemczech

Pola zdarzeń - wystawa prac szczecińskiej artystki Danuty Dąbrowskiej w Galerii Zamku Trebnitz/     Münchenberg - 28.03. - 31.05.2014 r.

Wystawa odnosiła się do specyficznych, nieprzewidywalnych  rodzajów narracji, które mogą kojarzyć się z wirtualnym  środowiskiem gier komputerowych. Artystka zaprezentowała  prace wykonane         w technice collage oraz jedną projekcję video.

DANUTA DĄBROWSKA - ukończyła studia w ASP w Poznaniu. Obecnie pracuje jako adiunkt w katedrze Nowych Mediów na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów w Akademii Sztuki  w Szczecinie. Artystka wzięła udział w około 90 wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz międzynarodowych sympozjach, wśród nich: „Receptory - zanikanie obrazu" Galeria Odnowa ASP    w Łodzi,2013; „Double vision", Schloss  Kampehl, Niemcy, 2012; „Receptory - zanikanie obrazu" „receptory - zanikanie obrazu" Muzeum Sztuki Współczesnej Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, 2011;„ pamięć ścian" w ramach Westivalu architektury, Willa Lentza, Szczecin, 2010; „visual snow", Galeria Scena, Koszalin, 2010; „receptory", Miejsce Sztuki OFFicyna,  Szczecin, 2008; „Światłokształty", Galeria Entazis, Szczecin, 2001; „Fantomaty", Galeria Amfilada, Szczecin, 1999; „czas urojony".

Zamki i rezydencja na Pomorzu - wystawa w Domu Kultury (Kulturhaus) w miejscowości Hagen  k. Bremy - 13.04. - 29.06.2014 r.

Miasta Księstwa Pomorskiego

 • Muzeum Miasta Wolgast - 17.04 - 03.06.2014 r.
 • KulturSpeicher w Ueckermünde w ramach obchodów Tygodnia Polskiego w Meklemburgii Pomorzu Przednim - 30.08. - 17.10.2014 r.

 

 

 

2015 rok

Wystawy w Zamku książąt Pomorskich

Oskar Manigk. W Paryżu nie mogę malować Galeria Gotycka - 10.03. - 23.04.2015 r.

Wystawa retrospektywa z okazji 80. urodzin artysty, zorganizowana we współpracy z Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie i Deutsches Kulturforum östliches Europa e.V. Potsdam.

Niemiecko-polski projekt wystawienniczy stanowił kontynuację zapoczątkowanej przez Landesmuseum w Greifswaldzie serii projektów prezentujących niemieckich artystów powiązanych     z Pomorzem bądź posiadających pomorskie korzenie. Po wystawach takich artystów jak: Julo Levin (2001), Gustav Wimmer (2002), Heinz Theuerjahr (2003), Hans Hartig (2005), Ludwig Most (2007)      i Mac Zimmermann (2012), na wystawie zostały zaprezentowane prace Oskara Manigka nagrodzonego w 2005 r. nagrodą kultury przyznawaną przez kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie. Dzieła Oskara Manigka były po raz pierwszy prezentowane polskiej publiczności w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.  Pracujący od dziesięcioleci w Ückeritz i Berlinie Oskar Manigk jest uważany za twórcę, który w swojej pracy zawsze zachowywał artystyczną niezależność. Właśnie dlatego jego przyjaciel, piosenkarz Wolf Biermann, jeszcze w czasach NRD, zaliczył go do „uczciwych w okresie wielkiego kłamstwa". Manigk urodził się w 1934 r. w Berlinie jako syn malarza Otto Manigka (1902-1972). Podczas II wojny światowej dorastał w miejscowości Ückeritz na Pomorzu Przednim w otoczeniu pierwszego pokolenia malarzy z Usedom takich jak Herbert Wegehaupt (1905-1959) i Otto Niemeyer-Holstein (1896-1984). Poprzez świadome porzucenie neoimpresjonizmu tych artystów Manigk stworzył własny  i niepowtarzalny, poruszający się pomiędzy abstrakcją i figuracją styl malarski.

Wystawę otwierało malarstwo figuratywne z lat 70. XX w., które od samego początku odbiegało od pożądanego ówcześnie obrazu człowieka „socrealistycznego". Ponadto na wystawie prezentowane były wczesne kolaże, zamalowania i asamblaże artysty. Oprócz dzieł malarskich ukazane zostały także prace z obszaru rysunku, grafiki warsztatowej oraz prywatnie, pełne uszczypliwej ironii kartki pocztowe będące przykładami dzieł z obszaru mail artu. Na wystawie prezentowane były również wielkoformatowe dzieła artysty z ostatnich kilku lat, obrazujące jego najnowszy dorobek.

Metafora świata. Filip II jako władca i kolekcjoner

Galeria Północna - 27.11.2015 r. - do 28.02.2016 r.

W latach 1606-1618 Księstwem Pomorskim rządził Filip II Pobożny, poważany władca i mecenas kultury, który zaczął tworzyć w murach szczecińskiego zamku prawdziwą, nowoczesną kolekcję dzieł sztuki. Na wystawie zaprezentujemy bezcenne obiekty stanowiące świadectwo bogactwa i wyrafinowania renesansowej kultury Pomorza, m.in. elementy słynnego kabinetu Filipa II, przykłady złotnictwa augsburskiego, dokumenty i zabytki dotyczące Filipa II oraz Filipa Hainhofera - marszanda i kolekcjonera, który pozostawił po sobie szereg ważnych materiałów dotyczących Księstwa i jego władców. Obiekty prezentowane na wystawie będą pochodzić z polskich i zagranicznych muzeów        i archiwów. Planowane jest użyczenie eksponatów m.in. z Kunstgewerbemuseum w Berlinie, Maximilianmuseum w Augsburgu, Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Landeshauptarchiv Schwerin oraz Bayerischen Staatsgemäldesammlungen w Monachium.

Wystawy w Niemczech

Miasta Księstwa Pomorskiego - wystawa w Muzeum Miasta Pasewalk

21.10.2014 r. - 31.01.2015 r.

Zamki i rezydencje na Pomorzu - wystawa w Muzeum Miasta Bergen na Rugii

4.03.-19.05.2015 r.

Zachodniopomorskie w fotografii wystawa w Centrum Informacji Turystycznej w Bergen na Rugii  1.04.- 31.05. 2015r.

Malarstwo Wojciecha Zielińskiego - wystawa w Fabrik.Galerie w Centrum Kultury Neustrelitz

26.06.- 9.08. 2015 r.

Urodził się w 1950 r. w Szczecinie. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach w latach 1974-75 oraz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, gdzie w 1979 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Władysława Jackiewicza na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Malarz i pedagog. Uprawia malarstwo sztalugowe na płótnie, rysunek i grafikę warsztatową. Swoje prace prezentował na ponad 40 wystawach indywidualnych oraz kilkudziesięciu zbiorowych - za granicą można je było oglądać m.in. w Niemczech, Szwecji, Francji, Danii, USA  i Australii. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina w roku 2008.

Malarstwo Szczecińskich Artystów -  wystawa w Zamku w Griebenow k. Greifswaldu

15.11.2015 r.-12.01.2016 r.

Artysta urodził się 22.02.1929r. w Lubartowie  k. Lublina, natomiast zmarł 26.03.1996r. w Szczecinie. Studiował w latach 1948-53 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie, pracownia prof. Juliusza Studnickiego malarstwo sztalugowe i specjalizacja w malarstwie ściennym w prac. Prof. J. Żuławskiego. Od 1953r. jeden z członków grupy tzw. "desantu sopockiego". W 1954 wstąpił do ZPAP okręg Szczecin. W latach 1955-1958 pełnił funkcję prezesa zarządu okręgu Szczecin. Jeden    z inicjatorów grupy literacko-plastycznej „Metafora". W 1966r. delegat na Kongres Kultury Polskiej w Warszawie. W 1972r. pełnił funkcję plastyka miasta Szczecin. W latach 1974-78 pełnił funkcję kierownika artystycznego redakcji Krajowej Agencji Wydawniczej w Szczecinie. W 1977r. uzyskał tytuł Rzeczoznawcy dzieł sztuki współczesnej w zakresie malarstwa. Uprawiał malarstwo sztalugowe i ścienne, grafikę warsztatową (monotypia, linoryt, drzeworyt) rysunek piórkiem. Zajmował się projektowaniem i realizacją wnętrz, mozaik, witraży, płaskorzeźb.

 

2016 rok

Wystawy zagraniczne:

 

 • Wystawa prac artystów szczecińskich - Wspomnienia - w Zamku Wartin6.05.-15.06.2016

 

 • Wystawa - Miasta księstwa Pomorskiego - w kościele Św. Mikołaja w Anklam(Niemcy)

27.05.- 29.07.2016 oraz w Kościele św. Tomasza w Tribsees (Niemcy) 4.08.- 30.10.2016

 

 • Wystawa Zamki i rezydencje na Pomorzu w Zamku Stolpe, w miejscowości Stolpe (Uznam/Niemcy) 2.08.- 30.09.2106

 

Wystawy zagraniczne w Zamku


 

 • Wystawa Richard Heβ. Kreacje intymności

5.08. - 18.09.2016

Przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa, jednego z najważniejszych współcześnie żyjących rzeźbiarzy niemieckich, którego rzeźby znajdują się w wielu europejskich prywatnych instytucjach i prywatnych zbiorach.  Prace artysty zostaną zaprezentowane po raz drugi w Polsce, a pierwszy na Pomorzu Zachodnim