Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Dania

 

WSPÓŁPRACA  ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE Z DANIĄ

 

Zamek Książąt Pomorskich może pochwalić się współpracą z duńskimi instytucjami kultury, do których zalicza się przede wszystkim Kulturremisen w Brande i Gludsted. Wspólnie udało nam się zrealizować wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych:

WAŻNIEJSZE WYDARZENIA KULTURALNE

WYSTAWY

2005

 

W świecie baśni Hansa Christiana Andersena - międzynarodowy konkurs plastyczny dla dzieci i wystawa pokonkursowa z okazji roku Andersena.

 

Partnerzy projektu: Kulturremisen Brande w Danii i  Pommersches Landes Museum w Greifswaldzie w Niemczech.

Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Galeria Południowa

Reedycja: Kulturremisen, Brande

 

2006

Wystawa grafiki eksperymentalnej duńskich artystów (Karen Degett, Tina Gjerulf, Steen Rasmussen)

Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Galeria Północna (Sala Eryka Pomorskiego).

2008

Global dialogues - międzynarodowy projekt artystów z Polski, Danii i Japonii, którego głównym tematem było współczesne społeczeństwo i kwestie egzystencjalne. Artyści konstruowali swoje wypowiedzi w sposób subiektywny, począwszy od indywidualnych, często intymnych wspomnień i skojarzeń, poprzez próbę odczytania komunikatów z czasów minionych, kończąc na refleksji dotyczącej codzienności. W wystawie udział wzięli: Karen Degett, Tina Gjerulff, Steen Rasmussen (Dania), Hiroshi Katayama, Masayuki Nishimura, Toro Matsuoka (Japonia), Danuta Dąbrowska, Andrzej Maciejewski i Ryszard Tokarczyk (Polska).

 

Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Galeria Południowa

Re-edycja: Kulturremisen, Brande oraz  Uniwersytet Sztuki, Nagoya, Japonia University of Art (2009)

 

2009

Transit from where - to where - wystawa będąca efektem projektu, który miał na celu ukazanie stanu umysłu nowoczesnej jednostki - żyjącej w czasach, kiedy granice zostały otwarte, a tożsamość jednostek, uprzednio trwała i  tożsamość, powoli zanika. Żyjemy w świecie nieustannych zmian, stąd tytułowe pytanie „skąd przybywamy i dokąd zmierzamy?". Na wystawę składały się trzy perspektywy: komunikacja, globalizacja i współpraca ponadnarodowa. Projekty i prace zmieniały się w trakcie trwania wystawy w oparciu o sugestie i aktywność publiczności. W projekcie udział wzięli artyści z Brazylii, Danii, Niemiec, Japonii i Polski.

Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Galeria Południowa.

PLENERY

Od 2004 roku artyści - zarówno szczecińscy, jak i spoza miasta i regionu - biorą udział w corocznych warsztatach plenerowych w Brande (od 2011 roku w Gludsted). Jeszcze tego samego roku odbywają się rewizyty duńskich artystów na plenerach artystycznych w Marianowie. Impreza ma już charakter cykliczny.

KONCERTY

 

Koncerty orkiestry „Swinging Europe" - European Jazz Orchestra (EJO) w 2009 oraz 2011 r.

Muzycy Swinging Europe pochodzą z Austrii, Holandii, Słowacji, Szwajcarii, Czech, Danii, Francji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Niemiec, Estonii i Bułgarii. Każdego roku w kwietniu i maju duńska organizacja Swinging Europe realizuje  największą europejską  jazzową  trasę koncertową zespołu pod nazwą European Jazz Orchestra (EJO). Trasa realizowana jest zawsze pod kierunkiem innego dyrygenta; w jej trakcie prezentowane są nowe kompozycje i dobierany jest nowy międzynarodowy skład muzyków w wieku 18-30 lat. Od roku 1998 roku w projekcie udział wzięło 276 muzyków i odbyło się w sumie 205 koncertów organizowanych w 35 krajach: w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji.

Koncerty mają ogromny wpływ na globalny wizerunek sceny jazzowej. Projekty European Jazz Orchestra są  wspierane przez Unię Europejską i z pewnością zaliczyć je można do największych spośród międzynarodowych projektów jazzowych.