Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Miasta Księstwa Pomorskiego/ Städte des Herzogtums Pommern

Miasta Księstwa Pomorskiego

Wystawa „Miasta Księstwa Pomorskiego" była efektem projektu przybliżającego niezwykły zabytek znajdujący się w zbiorach Zamku Książąt Pomorskich - siedemnastowieczną „Wielką Mapę Księstwa Pomorskiego" Eilharda Lubinusa. Lubinus przygotował słynną mapę z niezwykłą jak na ówczesne czasy dokładnością, przemierzając w tym celu cały obszar Księstwa Pomorskiego. Największe włości książąt z rodu Gryfitów zostały dodatkowo wyróżnione przy pomocy niewielkich 49 wedut miejskich tworzących bordiurę mapy.

Upamiętniony na Mapie Lubinusa obszar Księstwa Pomorskiego pokrywa się w dużej mierze z obszarem dzisiejszego Euroregionu Pomerania, a najważniejsze miejscowości, które uwieczniono na mapie, leżą i po polskiej, i po niemieckiej jego stronie. Zabytkowa mapa jest więc czymś więcej, niż tylko dokumentem pewnego etapu rozwoju kartografii - stanowi bowiem świadectwo wspólnej historii regionu, który był przed wiekami zjednoczony pod władzą książąt z dynastii Gryfitów. Mapa Lubinusa to zatem ważny pomnik wspólnego dziedzictwa i wspólnych korzeni dzisiejszych mieszkańców Pomorza.

Założeniem wystawy było przybliżenie dziejów miast Księstwa Pomorskiego w czasach panowania książąt z dynastii Gryfitów. Oprócz opisów historycznych i fotografii ukazujących we współczesnym ujęciu fragmenty miast i wybrane zabytki, atrakcją na wystawie były makiety Szczecina, Wolgastu, Barth, Greifswaldu, Szadzka i Marianowa, stworzone na podstawie wizerunków z Mapy Lubinusa, a także dokumenty, grafiki i mapy ówczesnego Pomorza.

Obiekty wypożyczone zostały ze zbiorów:

Archiwum Państwowego w Szczecinie,

Biblioteki Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego,

Muzeum Narodowego w Szczecinie,

Muzeum Ziemi Karlińskiej w Karlinie,

Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego w Wolinie

oraz z kolekcji prywatnej dr. Wojciecha Lizaka.

 

logo_kaffeemuehle_73x71

Partnerem projektu było Muzeum Miasta Wolgast.

Wystawa była dostępna dla zwiedzających w terminie od 25 lutego do 30 marca 2014 roku w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz w terminie od 17 kwietnia do 3 czerwca 2014 roku w Muzeum Miasta Wolgast.

142__interregivaz_haslem_600_03 20100120_uelogo

Projekt „Miasta Księstwa Pomorskiego" został dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IV A Euroregionu Pomerania).