Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

W starym kinie - Pionier 1909

Kino i film Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Kino Zamek (wejście A, F)

Wstęp: 28.01. 2010 (czwartek) godz. 17.30, wstęp wolny.

Kiedy:
1. 28-01-2010 17:30 Czwartek

Awans w świadomości czyli fama o Famie, reżyser wyłoniony w wyniku warsztatów filmowo scenariuszowych Fama - reżyser Marcin Korneluk, dokument, debiut (Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma Art, Warszawa)
W drugiej połowie sierpnia br., po raz trzydziesty dziewiąty, odbył się w Świnoujściu Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej FAMA.
Podstawowym pomysłem realizacyjnym filmu jest osoba narratora, który z OFF-u prowadzi rozmowy, podprowadza pod następujące po sobie elementy filmu, a następnie je komentuje.
Całość zatem przypomina nieco sposób realizacji wykorzystywany w TVN-nowskim cyklu „66 niezapomnianych..." z tą jednak różnicą że film o Famie nie jest montażem archiwaliów i wypowiedzi studyjnych (w układzie „jeden do jeden"), a zawiera łapane na gorąco wydarzenia tegorocznego Festiwalu w odniesieniu do archiwaliów i konkretnych osób.

W starym kinie - Pionier 1909, reżyser Marcin Korneluk, dokument, II film (Boogie Production Bogiel Bohdan, Szczecin)
Pionier 1909 - to film dokumentalny z elementami inscenizacyjnymi. Wprowadzenie klimatu z okresu w którym powstało kino oraz poprzez „Ślizg" epokowy przypominający widzowi najważniejsze chwile z historii miasta, a przez to również kina, chcę wprowadzić nowatorskie elementy, nieobecne dotychczas w tego typu filmach. Widz powinien wciągnąć się w opowiadaną historię, zapominając, że ogląda film dokumentalny. Wprowadzenie do filmu inscenizacji, kostiumów i scenografii nawiązującej do lat 20-tych, 30-tych, 50-tych i kolejnych, pozwala widzowi wczuć się w minione lata, poczuć się częścią tego nieziemskiego klimatu, jaki otacza widza siedzącego w kinie Pionier. Wprowadzenie przewodnika, oprowadzającego nas po kinie i historii Szczecina pozwala widzowi ogarnąć całość, uszeregować napływające informacje i poczuć się jak na wycieczce... takiej historycznej wizyjnej. Tą rolę obejmie szczeciński aktor.
Specjalnie do filmu skomponowana muzyka jazzująca ilustruje treść filmu. Zaaranżowana została nowa wersja fragmentu popularnej piosenki „Małe Kina".

 

 


 

Słowa kluczowe: W starym kinie – Pionier 1909

« Powrót do poprzedniej strony