Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Komnata księcia Jerzego I

Wystawy Miejsce: Sala Barnima I

Wstęp: Wstęp do komnaty księcia Jerzego I jest w cenie biletu na wystawy. Czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 - 18.00

Kiedy:
05-08-2009 -31-12-2009

Udostępniona komnata, wyposażona jest w XIX-wieczne meble neogotyckie i neorenesansowe, nawiązujące stylowo do czasów książęcych na Zamku. Wewnątrz zobaczyć można postacie księcia Jerzego I oraz jego żony Amelii. Jerzy I był najstarszym synem księcia Bogusława X i Anny Jagiellonki, córki króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka, natomiast Amelia - córką palatyna reńskiego Filipa Witelsbacha i Małgorzaty bawarskiej. Ściany zdobią portrety książęce m.in. Bogusława X Wielkiego - syna Eryka II wołogoskiego i Zofii słupskiej, Filipa II - najstarszego syn Bogusława XIII i Klary brunszwickiej, Elżbiety - najstarszej córki Kazimierza Wielkiego i księżniczki litewskiej Aldony, Barnima I Dobrego- syna Bogusława II i Mirosławy córki księcia Pomorza Gdańskiego Mszczuja I, Filipa Juliusza- jedynego syna Ernesta Ludwika księcia wołogoskiego i Zofii Jadwigi brunszwickiej.

 

Trochę historii:
Dzieje murowanej siedziby książęcej w Szczecinie sięgają XIV stulecia, kiedy to książę Barnim III na wzgórzu zamkowym wzniósł Kamienny Dom, kościół św. Ottona oraz budynek mieszczący salę rycerską. W latach 1490-1491 Bogusław X z okazji swojego ślubu z polską królewną Anną Jagiellonką rozbudował swoją siedzibę wznosząc tzw. "Duży Dom" z wieżą zegarową, stanowiący obecnie część skrzydła południowego zamku. Kolejna wielka przebudowa i rozbudowa siedziby książęcej według projektu Wilhelma Zachariasa nastąpiła w latach 1575-77 za czasów panowania Jana Fryderyka i jego małżonki księżnej Erdmuty. To w owym czasie zamek stał się okazałą renesansową rezydencją z dziedzińcem otoczonym krużgankami. W 1616 roku Filip II, rozpoczął budowę piątego skrzydła muzealnego stanowiącego ostatni element założenia zamkowego. Powstał wówczas drugi dziedziniec zwany pierwotnie Żurawim, później Menniczym. Po śmierci Filipa II budowlę ukończył w 1619 Franciszek I. Zamek w ciągu wieków wyposażany był w cenne meble, tkaniny, obrazy (m.in.. Łukasza Cranacha Starszego) i portrety książęce oraz militaria. Znajdowały się tu cenne kolekcje grafik i monet. Po śmierci ostatniego z rodu Gryfitów księcia Bogusława XIV, Pomorze przechodziło kolejno pod panowanie szwedzkie i brandenbursko-pruskie, a zamek ulegał licznym przebudowom zatracając swój charakter i blask. 17 sierpnia 1944 roku w wyniku alianckiego nalotu bombowego zamek spłonął. Zawaliły się dachy, sklepienia i stropy, zniszczeniu uległo wyposażenie zamku. Rozpoczętą w 1950 odbudowę zakończono w 1984 roku, przywracając zamkowi formę jaką posiadał w okresie największej świetności w czasach panowania Jana Fryderyka. Niestety spuścizna artystyczna książąt pomorskich w ciągu wieków uległa rozproszeniu i w większej części zniszczeniu. Dziś ocalałe z wojen dzieła sztuki związane z dynastią Gryfitów są wielką rzadkością pieczołowicie przechowywaną w polskich i zagranicznych kolekcjach muzealnych. W samym zamku szczecińskim zachował się niewielki zespół zabytków związanych z książętami (sarkofagi, malowidła renesansowe w wieży więziennej, epitafium Barnima III i dekoracje kamieniarskie).

Słowa kluczowe: Zamek Książąt Pomorskich, Wystawa - Komnata księcia Jerzego,

« Powrót do poprzedniej strony