Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

ROZMOWA Z LIDEREM ZESPOŁU PLATEAU - MICHAŁEM SZULIMEM

Koncerty Spotkania i wykłady Inne propozycje Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wstęp: Przedsprzedaż do 27 sierpnia - 60 zł (I miejsca), 50 zł (II miejsca); od 28 sierpnia - 80 zł (I miejsca), 70 zł (II miejsca)

Kiedy:
30-06-2013 -30-08-2013

ROZMOWA Z LIDEREM ZESPOŁU PLATEAU - MICHAŁEM SZULIMEM
szulima-okladka-dsc_8822_600

Skąd wziął się pomysł na „Projekt Grechuta"?
- „Projekt Grechuta" to jest nasz czwarty album i chcieliśmy po autorskich albumach zrobić oddech. Poza tym zawsze myśleliśmy o tym, żeby nagrać płytę z piosenkami innego artysty. Marek Grechuta był naszym naturalnym wyborem - jego wrażliwość i jego podejście do muzyki, a także cały klimat tych numerów, sprawiły, że nie pomyśleliśmy o innym artyście, tylko o nim. Chcieliśmy się zmierzyć z jego muzyką, ale chcieliśmy zrobić to po swojemu, w swoim stylu - i mam nadzieję, że jakoś to się udało. Jesteśmy dumni z tego, że płyta przypadła do gustu również wdowie po Artyście - czyli pani Danucie Grechucie.

Ale dlaczego akurat Marek Grechuta? Czy ma Pan jakiś szczególny sentyment do jego twórczości?
- Mam bardzo duży sentyment do Grechuty, dlatego że, po pierwsze, miał fantastyczne utwory, absolutnie ponadczasowe, uniwersalne, piosenki o których będziemy pamiętać za pięć, dziesięć, dwadzieścia lat. Jestem co do tego przekonany. A po drugie, był to twórca, który nam imponuje. Marek Grechuta był bardzo odważnym artystą, nie tylko dlatego, że wykonywał piękne liryczne utwory, z których go pamiętamy, ale też z powodu nowatorskich płyt, niekonwencjonalnych realizacji. Za przykład niech posłuży jego niezapomniane wykonanie utworu „Korowód" podczas festiwalu w Opolu na początku lat 70- tych. Był twórcą, który nagrywał każdą płytę w innym stylu i twórcą, który poszukiwał swojego stylu, grając również z najróżniejszymi muzykami. Takie odważne postacie imponują, a nam w szczególności.

Jak będzie wyglądał koncert Zespołu Plateau w Szczecinie? Czym będzie się wyróżniał? Widziałem was na XVII Przystanku Woodstock, gdzie występowaliście przed półmilionową publicznością - to nie był tylko koncert, ale bardziej spektakl.
-
Tamten koncert był nawet skrócony, trwał 45 minut i skupiliśmy się na utworach ostrzejszych. Cały nasz koncert w pełnej wersji będzie można zobaczyć właśnie na Zamku w Szczecinie. Dodam tylko, że zadbamy, by na scenie dużo się działo. Wykorzystujemy nie tylko tradycyjne instrumentarium, ale również takie gadżety jak puszka do kawy, cymbałki, piła do drewna. I próbujemy na tych dziwnych instrumentach grać muzykę Marka Grechuty. Staramy się, ażeby było to połączenie koncertu i spektaklu, tak jak pan to powiedział. Postaramy się, żeby koncert w Szczecinie również miał w sobie właśnie pewną teatralność, żeby te wspaniałe utwory trafiały do ludzi, nie tylko przez samą muzykę czy teksty, ale również za pomocą świateł, scenografii, czy też samego sposobu prowadzenia. No i oczywiście będzie w tym udział dwójki wspaniałych gości, czyli Renaty Przemyk i Piotrka Cugowskiego. Mogę zaręczyć, że na koncercie nikt się nie będzie nudził...

Przygotowujecie nową płytę. W styczniu wyszedł zapowiadający ją singiel z piosenką Niebezpiecznie piękny świt. Czy podczas szczecińskiego koncertu pojawią się utwory z innych płyt, starszych i tej przygotowywanej?
- Staramy się podczas koncertów łączyć utwory z wszystkich płyt. Materiału z albumu „Projekt Grechuta" będzie oczywiście najwięcej, będzie jeszcze kilka utworów Marka Grechuty, które nie znalazły się na płycie, a które gramy podczas koncertów. Będą też nasze własne utwory, również Niebezpiecznie piękny świt, które zapowiadają naszą piątą płytę autorską. Zagramy również piosenkę, która jakiś czas temu doszła chyba nawet do pierwszego miejsca na liście przebojów Radia Szczecin, czyli duet z Renatą Przemyk i utwór Nic nie pachnie jak ty.
Postaramy się więc, by był to koncert ciekawy, ale oczywiście z zachowaniem proporcji - wszak tytuł tego koncertu to „Projekt Grechuta".

Rozmowę przeprowadził Mirosław Witkowski (Zamkowe Propozycje Kulturalne - sierpień 2013)

 

 

Plateau - Projekt Grechuta

30-08-2013

20:00, Zamek, duży dziedziniec...
REZERWACJA BILETÓW »

Słowa kluczowe: plateau, zamek, muzyka, michał szulim

« Powrót do poprzedniej strony