Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

LETTRA – Kraków 2009. Znak i litera. Międzynarodowe Triennale Grafiki.

Wystawy Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, sala Elżbietańska (wejście B, D)

Wstęp: kasa Zamku - tel. 91 434 73 91

Kiedy:
09-02-2010 -07-03-2010

Ekspozycja grafik dla której inspiracją jest litera lub znak. Literze i znakowi podporządkowana jest aranżacja wystawy, dzięki której możliwe stało się ukazanie szerokich możliwości wykorzystania tych motywów w zależności od kręgu kulturowego.

Litera - graficzny znak głoski właściwy pismom alfabetycznym. Lettra (łac.), letter (ang.), lettre (franc.), Buchstabe (niem.), bukwa (ros.). Znak często wykorzystywany w grafice artystycznej, w której można obserwować ewolucję jej formy od śladu, odcisku, po obraz, ideogram, piktogram, do dzisiejszego kształtu i znowu powrót do piktogramu, obrazu... W pracy twórczej wielu artystów litera jest sprowadzona do linii rysującej obraz; wykorzystują oni dukt pisma, zagęszczanie linii, ich zanikanie; litera wtedy jest maleńkim znaczkiem. Równie jednak często, multiplikowana, może być elementem zapełniającym obraz graficzny, w naturalny sposób w niego wtopionym.
Książka artystyczna - książka jako dzieło twórcy, odzwierciedlająca wszelkie awangardowe nurty współczesnej sztuki i literatury, szczególnie poezji. To niejednokrotne książka eksperymentująca, która łączy: formę, teksty, grafikę i obrazy. Podobnie jak w grafice artystycznej, każdy egzemplarz książki jest oryginałem, jest sygnowany i numerowany.
Wystawa zorganizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.
Wystawy są czynne w godzinach 10:00-18:00 (codziennie oprócz poniedziałków)

Słowa kluczowe: LETTRA

« Powrót do poprzedniej strony