Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

IV Międzynarodowe Biennale Pasteli. Nowy Sącz 2008

Wystawy Miejsce: Galeria Gotycka w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wstęp: 14 marca, ostatni dzień trwania wystawy wstęp wolny. bilet normalny - 5 zł, bilet ulgowy - 3 zł.

Kiedy:
11-02-2010 -14-03-2010

14 marca w ostatni dzień trwania wystawy wstęp wolny.

Międzynarodowe Biennale Pasteli jest uznaną i cenioną imprezą kulturalną w Polsce i Europie organizowaną przez Małopolskie Biuro Wystaw Artystycznych w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Pastelistów Polskich. Trwające od 1987 roku Ogólnopolskie Wystawy Pasteli, przerodziły się z czasem w międzynarodowe pokazy, stając się prawdziwą ucztą dla koneserów techniki pastelowej na całym świecie.

Do IV edycji Międzynarodowego Biennale Pasteli, Nowy Sącz 2008 zgłosiło się 193 artystów z 24 państw zgłaszając łącznie 533 prace. Ostatecznie do wystawy zakwalifikowano 205 prac 170 autorów z 24 państw. Laureatką nagrody Grand Prix została Agata Rościecha z Polski.

Wystawa pokonkursowa jest bardzo interesującym pokazem możliwości twórczych artystów z całej Europy - w bardzo trudnej technice pastelu. Prezentacja integruje środowiska twórcze z różnych kręgów kulturowych, a sam konkurs jest jednym z niewielu w Europie przeglądem tego typu. W Zamku Książąt Pomorskich pokazujemy wybór prac zakwalifikowanych do IV MBP, w tym wszystkie prace nagrodzone i wyróżnione.

Pomysł zorganizowania „I Ogólnopolskiej Wystawy Pasteli" zrodził się z zetknięcia osobistych upodobań z ogólniejszymi dążeniami artystów do powstania takiego przeglądu. Pracując kilkanaście lat w BWA zauważyłem zwiększające się zainteresowanie tą techniką. Prace wykonane pastelami zaczęły pojawiać się śmielej na oficjalnych wystawach, a nie tylko w Galeriach sprzedażnych jako sztuka komercyjna, lekka, łatwo zrozumiała i z racji swej istoty ładna - traktowana jako mniej ważny nurt twórczości większości artystów. Dało się też zauważyć prace znakomite i ambitne w swych założeniach. Czy można więc w pastelu w pełni wypowiedzieć się artystycznie i czym się różni pastel współczesny od tradycyjnego? Odpowiedź miała przynieść właśnie ta Wystawa...- fragment wstępu do katalogu pierwszej wystawy autorstwa Krzysztofa Kulisia, pomysłodawcy i twórcy konkursu, który do chwili obecnej pełni funkcję kuratora przeglądów.

Udział w wernisażu zapowiedział Krzysztof Kuliś, Prezydent Międzynarodowego Biennale Pasteli.

Wystawy są czynne w godzinach 10:00-18:00 (codziennie oprócz poniedziałków).

14 marca w ostatni dzień wystawy wstęp wolny.

 


Słowa kluczowe: Ogólnopolska Wystawa Pasteli

« Powrót do poprzedniej strony