Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Jan III Sobieski – marszałek, hetman, król

Wystawy Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wstęp: Wstęp na wystawę bezpłatny

Kiedy:
25-07-2015 -25-10-2015Otwarcie wystawy 24 lipca o godz. 17.00Galeria Gotycka 25 lipca – 25 października

Wstęp na wystawę bezpłatny


Jan III Sobieski to postać o niebagatelnym znaczeniu dla historii XVII-wiecznej Europy. Śmiało można stwierdzić, że był on jednym z władców mających decydujący wpływ na jej ówczesny kształt. Na czasy jego aktywności politycznej jako marszałka, hetmana i króla przypadła niezwykle burzliwa i trudna walka o zachowanie granic oraz suwerenności europejskich państw. To, że poradzono sobie wtedy z zagrożeniem ze strony Imperium Osmańskiego, w dużej mierze zawdzięczamy politycznym i militarnym umiejętnościom polskiego władcy.

Wystawa czasowa Jan III Sobieski – marszałek, hetman, król składa się z prawie 120 eksponatów ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego i ponad 70 pochodzących z polskich instytucji muzealnych. Prezentowane  materiały dokumentują życie Jana III Sobieskiego oraz sytuację polityczną XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Wśród nich znajdują się, m.in.: obrazy, grafiki, militaria, medale, pieczęcie i rękopisy. Ekspozycję otwierają portrety Jana III Sobieskiego i członków rodziny królewskiej, a centralnym eksponatem zaprezentowanym publiczności jest imponujących rozmiarów panneau „Bitwa pod Wiedniem” wykonane przez malarza Melchiora Widmara dla pałacu Elti w Genui, pochodzące  prawdopodobnie z końca XVII w. Licznie prezentowane są także dzieła upamiętniające słynne batalie z udziałem władcy.

Dodatkową atrakcję stanowią z pewnością trofea wojenne zdobyte w zwycięskich bitwach, m.in. pod Wiedniem w 1683 roku. Wśród nich wyróżnia się bezcenne siodło należące przypuszczalnie do wielkiego wezyra tureckiego Kara Mustafy oraz fragmenty namiotów tureckich. Na wystawie zobaczyć można również pełne zbroje, m.in. komplety zbroi husarzy „skrzydlatych”, a także okazy broni białej i strzeleckiej.


Instytucje użyczające eksponaty:

Lwowskie Muzeum Historyczne, Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Muzeum Historyczno-Misyjne Księży Misjonarzy w Krakowie, Muzeum Regionalne w Krasnymstawie, Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach, Muzeum w Łęczycy, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum Historyczne w Sanoku, Muzeum Regionalne w Siedlcach, Muzeum Diecezjalne w Tarnowie, Muzeum Regionalne im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Miejskie Wrocławia.


Wykłady towarzyszące wystawie:


Zdjęcia prezentujące wystawę: JAN III SOBIESKIOrganizatorzy
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Lwowskie Muzeum Historyczne

Patronat honorowy
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dofinansowano ze środków finansowych otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. 

Na zdjęciu:

Jan III Sobieski, portret ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego, fot. Zinovij Pidperyhora


Słowa kluczowe: Jan III Sobieski

« Powrót do poprzedniej strony