Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Baltic Neopolis Orchestra "Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową"

Koncerty Miejsce: Sala Księcia Bogusława w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wstęp: Wstęp z zaproszeniami

Kiedy:
1. 08-11-2015 18:00 Niedziela

 

 

Wystąpią:

Baltic Neopolis Orchestra

Emanuel Salvador - skrzypce

Miguel Ángel Navarro - dyrygent


Program koncertu:

Piotr Klimek - Sinfonietta na orkiestrę smyczkową „O podzielonym czasie i miłości cierpliwej",

Claudia Montero - Koncert na Skrzypce i Orkiestrę Smyczkową,

Mieczysław Karłowicz - Serenada na smyczki,

Wolfgang Amadeusz Mozart - Divertimento F-dur.

 

Baltic Neopolis Orchestra jest smyczkową orkiestrą kameralną, powstałą w 2008 roku z inicjatywy młodych szczecińskich artystów. Aktualnie realizuje własne cykle koncertowe: „Wielcy Koncertmistrzowie", „Włącz Orkiestrę!", „Muzeum Muzyki", „Rozwijamy Region w Dobrym Tonie", a także współuczestniczy w zewnętrznych projektach artystycznych.

Orkiestrą kieruje altowiolistka Emilia Goch, a dzięki jej staraniom w składzie zespołu znaleźli się najlepsi szczecińscy instrumentaliści.

Artyści wciąż szukają nowych pól muzycznych inspiracji, a także współpracują z cenionymi kompozytorami i artystami, między innymi z Krzysztofem Pendereckim, Krzysztofem Meyerem, Piotrem Mossem, Pawłem Łukaszewskim, Mikołajem Góreckim, Danielem Stabrawą, Vaskiem Vassilevem, Bernardem Le Monnierem, Richardem Galliano. Od stycznia 2013 roku funkcję dyrektora artystycznego Orkiestry pełni światowej sławy skrzypek i koncertmistrz, Tomasz Tomaszewski.

Orkiestra wydała dotychczas trzy płyty: Ego Sapientia Marka Jasińskiego zrealizowana wespół z Chórem Akademickim im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego (2013), kompozycje Mikołaja Góreckiego i Pawła Łukaszewskiego, nagrane z Tomaszem Tomaszewskim (2013) oraz Tribute to Carl Loewe z Urszulą Kryger, Adamem Kruszewskim i Pawłem Kotlą (2014). W wrześniu br. wydana została płyta z cenioną saksofonistką Aliną Mleczko.

Dzięki zaangażowaniu i pasji muzycy tworzą część najbardziej prestiżowej, a jednocześnie niepowtarzalnej i nowoczesnej oferty kulturalnej miasta Szczecina.

miguel_navarro_600

Miguel Ángel Navarro - dyrygent

 

 

Emanuel Salvador urodził się w 1981 roku. Jako solista i kameralista występował na wielu światowych scenach, m.in. w Londynie, Kazachstanie, Portugalii, Holandii, Meksyku, Turcji, Hiszpanii, Włoszech i Niemczech. Jest zwycięzcą i laureatem takich konkursów, jak: Isolde Menges (RCM), Beckenham Festival, Barbirolli Memorial, Wolfson Foundation, Jovens Musicos, Julio Cardona. W 1999 roku ukończył Artave, specjalistyczną szkołę muzyczną, kształcąc się pod kierunkiem Costy Santosa, Sergei'a Aroutiouniana i Yakowa Marry. Po przeprowadzce do Londynu, uczęszczał do Guildhall School of Music and Drama oraz Royal College of Music. Koncertował z takimi orkiestrami, jak: Artave, Orquestra de Norte, Classica da Madeira. Był założycielem i członkiem trio fortepianowego Vianna da Motta, a w 2003 roku założył duet skrzypce - harfa z Ieuanem Jonesem, z którym regularnie koncertuje w Anglii. Od 2005 jest koncertmistrzem Orquestra do Norte w Portugalii. Gra na tonalnej kopii instrumentu Guarnerius del Gesu.

 

emanuel_salvador_600

Emanuel Salvador - skrzypce

 

 

Claudia Montero urodziła się w Buenos Aires, gdzie zaczęła muzyczną edukację w Alberto Ginastera Conservator. Tam też ukończyła edukację muzyczną i kompozycję. W 2014 jej Koncert na Skrzypce i Orkiestrę Smyczkową otrzymał nagrodę Latin Grammy w kategorii: Najlepsza współczesna kompozycja klasyczna. Otrzymywała zaproszenia od solistów z najbardziej prestiżowych Orkiestr z Argentyny, Hiszpanii i reszty Europy. Claudia Montero była członkiem jury na wielu festiwalach m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Argentynie i Taiwanie. Obecnie wykłada na wydziale Kompozycji w Conservatory Salvador Segui Castellon w Walencji.

 

claudia_montero_600

 

Claudia Montero

Słowa kluczowe: Baltic Neopolis Orchestra

« Powrót do poprzedniej strony