Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Kabinet 2.0

Spotkania i wykłady Wystawy Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, sala Elżbietańska (wejście B, D)

Wstęp: wstęp wolny

Kiedy:
10-11-2016 -30-09-2017

Z przyczyn technicznych wystawa nieczynna do odwołania. Za utrudnienia przepraszamy.


Uroczysta prezentacja projektu odbyła się 9 listopada 2016 roku o godz. 18.00 w Sali Elżbietańskiej.


Projekt KABINET 2.0 stanowi rozbudowanie wystawy stałej „Na dworze książąt pomorskich" o interaktywną wersję słynnego kabinetu księcia pomorskiego Filipa II. Ten niezwykły obiekt, stworzony dla księcia w latach 1610-1617 przez grupę augsburskich rzemieślników, zaprojektował Filip Hainhofer - marszand, bankier, wzięty dyplomata i kolekcjoner sztuki, który reprezentował interesy Filipa II, władającego Księstwem Pomorskim w latach 1606-1618. Hainhofer zbierał dla niego eksponaty do tzw. kunstkamery, czyli gabinetu osobliwości - popularnej w XVI i XVII w. formy kolekcjonerstwa. Największą ozdobą pomieszczenia stał się imponujący kabinet, którego koncepcję opracował również sam Hainhofer. Mebel, dostarczony w 1617 r. do szczecińskiego zamku, zawierał ogromną liczbę przedmiotów, m.in. instrumenty astronomiczne i matematyczne, przyrządy balwierskie, plansze i figury do gier, srebra stołowe, przybory toaletowe, przyrządy naukowe i obrazy. Bogato zdobiony i stworzony zgodnie z filozoficznymi założeniami renesansowego kolekcjonerstwa, szybko zyskał sławę jako największe i najbardziej skomplikowane dzieło w swoim gatunku. Towarzyszył mu także ideowy program: stanowić miał symboliczny obraz świata, porządkując i ukazując najróżniejsze aspekty natury, nauki oraz wszelkiej ludzkiej działalności twórczej. Obiekt był zatem rodzajem mikrokosmosu, renesansowego wyobrażenia świata w miniaturze.

W perspektywie społecznej i historycznej kabinet pomorski był jednym z najbardziej spektakularnych osiągnięć tzw. złotego okresu kolekcjonerstwa, który trwał według badaczy od XVI do XVIII w. Posiadanie własnej kolekcji osobliwości uznawane było wtedy za ważny wyznacznik społecznego prestiżu, dowód potęgi i dobrego smaku. Dla Filipa II kabinet był więc nie tyle elementem prywatnych zbiorów, ile sposobem na potwierdzenie statusu i na awans do roli pełnoprawnego członka kultury europejskiej. Kabinet spełniał społeczną i ideologiczną funkcję podobną do roli innego sławnego w całej Europie dzieła wykonanego dla Filipa II, eksponowanej w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie „Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego" autorstwa geografa, filologa i teologa Eilharda Lubinusa.

Kabinet Pomorski został zniszczony w trakcie II wojny światowej, ocalała część jego zawartości, która obecnie przechowywana jest w Kunstgewerbemuseum, oddziale Staatliche Museen w Berlinie. W ramach projektu KABINET 2.0 na podstawie materiałów archiwalnych i fotografii zachowanej zawartości, mebel został przywrócony do życia w postaci multimedialnej aplikacji. Użytkownicy mogą zapoznać się z realistyczną, trójwymiarową wersją eksponatu, wędrując przy pomocy intuicyjnego interfejsu w głąb konstrukcji i poznając historię, znaczenie i kontekst miniaturowej kolekcji.

Instalacja jest udostępniana zwiedzającym bezpłatnie.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dofinansowano ze środków finansowych otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Wydarzenia towarzyszące:

Wykłady

9 listopada, Sala Księżnej Anny Jagiellonki

godz. 18.45 Kabinet Pomorski. Symboliczny obraz świata - prowadzenie: dr Barbara Ochendowska-Grzelak

10 listopada, Sala Księżnej Anny Jagiellonki

godz. 17.00 Filip Hainhofer i jego pomorscy znajomi. Interesy i intelektualne fascynacje - prowadzenie: Alicja Kościelna
godz. 18.15 Mecenat artystyczny Filipa II - prowadzenie: dr Barbara Ochendowska-Grzelak

Warsztaty dla dzieci - Kabinet w miniaturze
10 listopada, Sala Literacka

godz. 10.30, 12.30 Warsztaty dla grup zorganizowanych - Uwaga! Brak miejsc
godz. 16.00 Warsztaty otwarte dla dzieci wraz z rodzicami

Prowadzenie: Marta Wróblewska
Liczba miejsc na warsztatach ograniczona, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja: wystawy@zamek.szczecin.pl, tel. 91 434 83 46 (poniedziałek - piątek, godz. 09.00-15.00)

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.

 

Na zdjęciu:
Anton Mozart, Przekazanie Kabinetu Pomorskiego księciu Filipowi II przez Filipa Hainhofera, Augsburg, 1615-1616, obraz olejny na desce, Staatliche Museen zu Berlin Kunstgewerbemuseum, fot. ze zbiorów Bildagentur für Kunst, Kultur und Geschichte

Słowa kluczowe: Kabinet

« Powrót do poprzedniej strony