Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

ANGIELSKA OPOWIEŚĆ O MIŁOŚCI, MARZENIACH I ŻYCIU… - XX Wiosenne Koncerty Gitarowe

Koncerty Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Sala Księżnej Anny Jagiellonki (wejście B)

Wstęp: bilety 30 zł, 20 ulgowy

Kiedy:
1. 26-03-2017 18:00 Niedziela

Aldona Bartnik - sopran
Anna Kowalska - lutnia

 

Pierwsza część koncertu nawiązuje do życia Johna Dowlanda i opowiada o artystycznej tułaczce muzyka, który większość swojego życia spędził w podróży, poświęcając tym samym miłość do ukochanej kobiety. Tytuły pieśni ułożone są w kolejności, która klarownie przedstawia i pozwala zrozumieć historię tragicznej miłości muzyka-tułacza.

W drugiej część koncertu będzie towarzyszyć nam nastrój nieco bardziej pozytywny. Artystki przedstawią bowiem sylwetkę artystyczną wybitego kompozytora brytyjskiego, Henry Purcella, zwanego ojcem brytyjskiej muzyki. W programie znajdą się trzy arie z opery „The Fairy Queen", które utrzymane są w charakterze radosnego świętowania i zabawy. Dzięki nim możemy oddać się marzeniom o bajkowym, lekkim i przyjemnym życiu na brytyjskim dworze królewskim, z którym przez wiele lat związany był Purcell.
Koncert zakończy się nutą głębokiej zadumy nad istotą bycia człowiekiem oraz tematem przemijania.

aldona_bartnik_soprano_fot._m.mazurkiewicz_600_01

Aldona Bartnik
W 2016 roku sopranistka ukończyła studia magisterskie na wydziale muzyki dawnej w Królewskim Konserwatorium w Hadze, gdzie doskonaliła swój warsztat artystyczny pod okiem Rity Dams, Petera Kooij, Michaela Chance, Jill Feldman, Pascala Bertin.
W jej dorobku artystycznym znajduje się pięć solowych albumów dedykowanych muzyce Baroku. Dwie płyty nagrane z Wrocław Baroque Ensemble uzyskały w 2013 oraz 2015 roku nominację do prestiżowej nagrody Fryderyka. Artystka miała okazję współpracować także z Ars Cantus - wrocławskim zespołem muzyk dawnej, z którym nagrała dzieła wokalne dolnośląskich kompozytorów renesansowych. 2016 rok Aldona zakończyła trasą koncertową w Stanach Zjednoczonych (Lincoln Center w Nowym Yorku oraz Boston Early Music Festival), podczas której pod batutą Tona Koopmana wykonała partię solową w Wielkiej Mszy h-moll J.S. Bacha.
Oprócz repertuaru zaliczanego do muzyki dawnej, sopranistka sięga często do klasycznych i wczesnoromantycznych kompozycji z akompaniamentem pianoforte oraz tzw. instrumentów z epoki.
Mieszkając poza granicami Polski, Aldona aktywnie promuje Polską muzykę, co przyniosło jej nominację do nagrody Polonus 2016, przyznawanej przez Polonię holenderską. W 2015 roku rozpoczęła współpracę z haską fundacją Musica Antica da Camera, Ambasadą RP w Hadze, która przy wsparciu Narodowego Forum Muzyki umożliwia jej organizacje koncertów promujących twórczość kompozytorów Polskich. Wspólnie z holenderskimi pianistami Maurice Lammerts van Bueren oraz Clarą Biermasz regularnie koncertuje z projektem Melancholia, który dedykowany jest twórczości pieśniarskiej K. Szymanowskiego, F. Chopina, W. Lutosławskiego oraz I. J. Paderewskiego.
Artystka występuje również z europejskimi zespołami - Collegium Vocale Gent, De Nederlandsche Bachvereniging, Netherlands Radio Choir, Vox Luminis, Capella Cracoviensis, pod kierunkiem wybitnych dyrygentów - G. Antonini, K. Junghanel, Ph. Herreweghe, A. Parrott, F. Bonizzoni, Jos van Veldhoven, B. Bayl, P. McCreesh.

anna_kowalska_600


Anna Kowalska
Studiowała lutnię u prof. Toyohiko Satoh, Nigela Northa i Joachima Helda na prestiżowej uczelni - Królewskim Konserwatorium w Hadze. Zanim jednak jej uwagę skupiły instrumenty historyczne, artystka odebrała profesjonalne wykształcenie w zakresie gry na gitarze klasycznej. Dlatego jej szeroki repertuar obejmuje dzieła od renesansu i późnego baroku po dziewiętnastowieczne kompozycje pisane na gitarę romantyczną. Jako solistka koncertuje i przygotowuje głównie dzieła francuskiego i niemieckiego Baroku. Lutnistka zwraca także szczególną uwagę na utwory solowe J. S. Bacha. Jest autorką transkrypcji lutniowych dzieł Bacha - Sonat i Partit na skrzypce solo oraz suit wiolonczelowych.
Wspólnie z Antonem Birulą tworzą duet historycznych instrumentów szarpanych LUTEDUO, wykonujący utwory na lutniach barokowych, gitarze barokowej, teorbie oraz na gitarach dziewiętnastowiecznych. Ich wspólna praca artystyczna owocuje regularnymi koncertami oraz licznymi nagraniami płyt m.in. „Suites&Correspondances", „Baroque Lute Duets", „Baroque Insight".
Anna Kowalska realizuje się również jako wykładowca akademicki, prowadząc klasę lutni w Akademii Muzycznej w im F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.Słowa kluczowe: Koncert Pieśni Angielskich

« Powrót do poprzedniej strony