Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

ROLAND DYENS IN MEMORIAM - XX Wiosenne Koncerty Gitarowe

Koncerty Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Sala Księżnej Anny Jagiellonki (wejście B)

Wstęp: bilety 30 zł, 20 ulgowy

Kiedy:
1. 01-04-2017 18:00 Sobota

Piotr Pałac
Tomasz Radys
Jakub Kościuszko
Pajestka-Kostecki Duo

W hołdzie zmarłemu kompozytorowi szczecińscy gitarzyści zaprezentują jego utwory


Piotr Pałac - gitarzysta, pedagog, popularyzator gitary klasycznej. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie Marcina Zalewskiego, stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki - stypendium w Real Concervatorio Superior w Madrycie w klasie Demetrio Ballesterosa. Laureat Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Krakowie (1993). Uczestnik kursów mistrzowskich prowadzonych m.in. przez D. Russella, A. Diaza, S. Raka, J.Cardoso. Koncertował w wielu miastach polskich w ramach projektu „Mistrzowie Gitary". Wraz z Urszulą Stawicką tworzy duet gitarowo - klawesynowy. W swoim dorobku ma również płytę o tytule „Barwy gitary", na której znalazły się utwory solowe, a także kameralne- z triem smyczkowym , sopranistką i flecistą. Od 1991 roku prowadzi klasę gitary w Zespole Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego w Szczecinie. Do grona jego absolwentów należą koncertujący gitarzyści: Jakub Kościuszko, Justyna Sobczak, Błażej Sudnikowicz, Tomasz Radys. Jest autorem programu „Barwy Gitary" nadawanego cyklicznie przez Polskie Radio Szczecin w latach 1994-2011. W latach 1996-1997 audycja emitowana była przez drugi program Polskiego Radia. Od dwudziestu lat jest też dyrektorem artystycznym festiwalu Wiosenne Koncerty Gitarowe orgaznizowanego przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gra na gitarze Bogusława Teryksa.

piotr_paac_600_01

Tomasz Radys - szczecinianin, swoją przygodę z gitarą rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie w klasie gitary Urszuli Hofman. Kontynuował naukę w Szkole Muzycznej II stopnia w klasie gitarzysty i pedagoga - Piotra Pałaca. Studiował w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Marka Zielińskiego oraz w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie dra hab. Łukasza Kuropaczewskiego. Wykonuje repertuar zróżnicowany pod względem stylistycznym, choć do jego ulubionych nurtów należy muzyka współczesna, min. J. Rodrigo, A. Jose, A. Ginastera. Jest zwycięzcą oraz laureatem licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, między innymi w Sanoku, Krynicy, Olsztynie, Lublinie, Ile de Re we Francji. Pracował nad swoim muzycznym warsztatem pod okiem min. Marcina Dylli, Zorana Dukića, Alexisa Muzurakisa, Susany Prieto, Williama Kanengisera, Göran Söllscherem. Poza działalnością solową jest również czynnym kameralistą. Współtworzył duet gitarowy z Justyną Sobczak oraz Poznański Kwartet Gitarowy. Obecnie współpracuje z gitarzystą Iharem Dzedusenka wykonując muzykę polską, rosyjską i białoruską.

tomasz_radys_600

Jakub Kościuszko - „Brawurowo, perfekcyjnie, wyśmienicie - znakomity, wrażliwy wirtuoz" - te wszystkie określenia pochodzą z tekstów krytyków muzycznych dotyczących gitarzysty Jakuba Kościuszki.
Gitarzysta koncertuje w Polsce, Austrii, Niemczech, Belgii, Włoszech, Francji, Holandii i na Słowacji, m.in. podczas festiwali muzycznych w Douai, Strasbourgu, Tychach, Warszawie, Penne, Wrocławiu, Łodzi. Wykonywał koncerty z orkiestrami m.in. Filharmonii Szczecińskiej, Świętokrzyskiej, Zielonogórskiej, Łomżyńskiej. W repertuarze Kościuszki ważne miejsce zajmują nie tylko utwory z kanonu literatury gitarowej, ale też nowa muzyka - utwory dedykowane gitarzyście napisali tacy kompozytorzy jak Piotr Klimek, Marek Pasieczny, Vasco M.N. Pereira, Gerard Drozd czy Dawid Pajdzik.

W 2010 roku ukazała się płyta gitarzysty, „Here Comes The Silent Dusk. Music of Marek Pasieczny". Debiut został ciepło przyjęty przez słuchaczy i krytyków muzycznych w całej Europie. W 2012 roku artysta wydał album „Guitar Recital" z dziełami J. S. Bacha, Tansmana, Piazzolli, Jarretta i Metheny'ego. Najnowszy album solowy, „Guitar sounds jazzy", zawiera utwory inspirowane jazzem i muzyką świata. Gitarzysta dokonywał nagrań radiowych i telewizyjnych, m.in. dla Radia Watykańskiego, Polskiego Radia i TVP Szczecin.
Jako kameralista współpracuje z Ritą D`Arcangelo, flecistką, laureatką Global Music Award, i Jakubem Bokunem, jednym z najlepszych europejskich klarnecistów. Jakub Kościuszko nieustannie pracuje nad nowym repertuarem, nowe projekty kameralne to duety ze znakomitymi muzykami: Wiolettą Hebrowską-Klein (mezzosopran, solistka Opery w Lubece), Krzysztofem Polonkiem (skrzypek Berliner Philharmoniker), Katarzyną Polonek (wiolonczela), Urszulą Stawicką (klawesyn) oraz Jakubem Rabizo (skrzypce, koncertmistrz Preussisches Kammerorchester).
W roku 2009 ukończył z wynikiem celującym Akademię Muzyczną we Wrocławiu, gdzie pracował pod kierunkiem prof. Piotra Zaleskiego, oraz Królewskie Konserwatorium w Hadze w klasie maestro Zorana Dukića. W roku 2010 otrzymał dyplom z wyróżnieniem oraz stypendium od maestro Oscara Ghiglii podczas kursu Accademii Chigiana w Sienie. Uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych we wrocławskiej Akademii w roku 2016. Regularnie udziela lekcji w ramach kursów muzycznych i lekcji mistrzowskich. Jakub Kościuszko zdobywał laury na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach gitarowych. Udoskonalał swoje umiejętności biorąc udział w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez takich gitarzystów jak: Abel Carlevaro, Oscar Ghiglia, Scott Tennant, Roberto Aussel, Pavel Steidl.
Jakub Kościuszko gra na gitarze Bogusława Teryksa „Nada Brahma" Op. 157 oraz strunach Hannabach Exclusive, używa mikrofonu firmy DPA.

jakub_kosciuszko_600

Pajestka Kostecki DUO - „Ich gra funkcjonuje jak jeden organizm, na najwyższym poziomie artystycznym" - to jedna z wielu fachowych opinii, z którymi zespół spotkał się grając podczas wielu festiwali gitarowych. W skład zespołu wchodzi dwójka utalentowanych gitarzystów, Dawid Pajestka i Maciej Kostecki, laureaci wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych podczas których rywalizowali z najlepszymi zespołami gitarowymi z całego świata. Najważniejsze osiągnięcia to I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Chorwacji oraz Wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Olsztynie. Zespół współpracuje również z wieloma kompozytorami m.in. Clarice Assad, córką wybitnego brazylijskiego gitarzysty Sergio Assad'a oraz z Piotrem Klimkiem, który w sierpniu br. ukończył pracę nad utworem napisanym specjalnie dla duetu, prawykonanie będzie miało miejsce w ramach festiwalu Poznańska Akademia Gitary w 2017 roku. Wyjątkowo piękne i głęboki brzmienie w niekonwencjonalnym połączeniu cedrowego i świerkowego drewna gitar Bogusława Teryksa, wspaniała technika oraz bogaty i różnorodny repertuar zapowiadają inspirujące chwile w wykonaniu artystów.

pajestka_kostecki_duo_600

 


Słowa kluczowe: Wiosenne Koncerty Gitarowe, Gitary

« Powrót do poprzedniej strony