Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

KONCERT INAUGURACYJNY - XX Wiosenne Koncerty Gitarowe

Koncerty Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Sala Księżnej Anny Jagiellonki (wejście B)

Wstęp: bilety: 30 zł, 20 zł ulgowy

Kiedy:
1. 25-03-2017 18:00 Sobota

Arkadiusz Krupa - obój
Michał Nagy - gitara

 

Unikatowe, autorskie opracowanie sonat klawesynowych Scarlattiego na obój i gitarę dokonane przez pierwszego oboistę orkiestry Sinfonia Varsovia, Arkadiusza Krupę oraz gitarzystę, członka licznych międzynarodowych formacji, Michała Nagy, wydobywa urzekające piękno kantyleny podkreślając także iberyjski charakter, a zarazem odkrywa nowe, współczesne oblicze tych utworów, prezentując je jako dzieła ponadczasowe.
Pełne wirtuozerii i nowatorskich pomysłów harmonicznych sonaty klawesynowe Domenico Scarlattiego zapisały się w dziejach kultury europejskiej XVII i XVIII wieku jako przełomowe dla formy sonaty oraz nowatorskie w grze na klawesynie. Idea twórczej interpretacji kompozycji Scarlattiego przez Arkadiusza Krupę i Michała Nagy narodziła się z faktu, że szczególny charakter jego sonatom nadaje wpływ muzyki iberyjskiej, a także znajomość przez kompozytora faktury gitarowej. Sam Scarlatti, chociaż najprawdopodobniej nigdy nie używał tego instrumentu, chętnie czerpał z jego brzmienia oraz właściwości.
Sonaty Scarlattiego można ująć jako fuzję stylu włoskiego - z dominującą kantyleną - i iberyjskiego - z koncertującym, samodzielnym i równoprawnym traktowaniem instrumentu akompaniującego. Potraktowanie klawesynu już nie tylko jako podstawy harmonicznej realizującej basso continuo, jak to zwykło być w praktyce w czasach Scarlattiego, daje szerokie możliwości interpretacji sonat w ujęciu gitarowym.
W programie koncertu artyści zaprezentują także arie z oper W. A. Mozarta w opracowaniu na obój i gitarę.

 

arkadiusz_krupa_fot._miroslaw_pietruszynski_600_01

 

Arkadiusz Krupa w 1995 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jerzego Kotyczki. Od 1997 do 2012 był pierwszym oboistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, obecnie jest pierwszym oboistą orkiestry Sinfonia Varsovia.
Jako solista brał udział w wielu festiwalach, m.in. Warszawska Jesień, Tydzień Talentów w Tarnowie, Koncert Roku w Warszawie, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Festiwalu Prawykonań w Katowicach. Również jako solista dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz płytowych dla takich wytwórni jak Naxos, Virgin i Deutsche Grammophon.
Wielokrotnie współpracował z najlepszymi Polskimi orkiestrami, takimi jak: Sinfonietta Cracovia, Concerto Avenna, Filharmonia Narodowa. Był kierownikiem artystycznym „Ensemble De La Cour". Od wielu lat współpracuje (koncertując na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych) w duecie z gitarzystą Michałem Nagy.
W latach 1996-2013 roku był pracownikiem Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie jako adiunkt prowadzi klasę oboju na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi liczne kursy mistrzowskie. Od 2013 roku jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia, projektu służącego doskonaleniu umiejętności gry muzyka orkiestrowego.
Został odznaczony medalami państwowymi, m.in. Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Gra na instrumencie marki Ludwig Frank Berlin.

michal_nagy_600

 

Michał Nagy występował na licznych festiwalach muzycznych, m.in.: Warszawska Jesień, Carintischer Sommer, Menuhin Festival Gstaad, Allegro Vivo, Kwartesencja, Śląska Jesień Gitarowa, Nuevo Mundo, Festiwal Muzyki Astora Piazzolli w Krakowie, Gitarre Wien, Wrocławski Festiwal Gitarowy, Muzyka na Szczytach.
Jako solista współpracował z orkiestrami: Filharmonii Narodowej, Filharmonii Krakowskiej, Sinfonietta Cracovia, Wrocławską Orkiestra Kameralną „Vratislavia", Concerto Avenna, Capella Bydgostiensis, Camerata Nova, Fresco Sonare i Chopin Academia Orchestra. Występował również z towarzyszeniem Kameralistów Filharmonii Narodowej, kwartetu smyczkowego „Royal String Quartet" i zespołu „Wiener Instrumentalsolisten" oraz jako członek zespołów „New Tango Bridge" i „New Art Ensemble". Jest także współtwórcą i członkiem międzynarodowego kwartetu gitarowego „Guitar 4mation", specjalizującego się w wykonaniach muzyki XX i XXI wieku, w tym między innymi repertuaru z pogranicza muzyki współczesnej i jazzu. Jest również członkiem zespołu „Hirundo Maris", założonego przez Ariannę Savall i Pettera Udlanda Johansena (płyta CD „Il Viaggio d'Amore", 2015).
Michał Nagy występuje również w duecie z gitarzystą Marcinem Siatkowskim, skrzypkiem Pawłem Wajrakiem, oboistą Arkadiuszem Krupą i bandoneonistą Klaudiuszem Baranem.
Michał Nagy dokonał solowych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Jest także autorem wielu aranżacji na gitarę solo i z zespołami kameralnymi. Współpracuje z Polskim Wydawnictwem Muzycznym i wydawnictwem „Euterpe". Nagrywał m.in. dla firm: Sony Music (nagroda Fryderyk 2002 za płytę „Piazzolla Tango" w kategorii Album Roku - Muzyka Kameralna), Dux (nominacja do Fryderyka 2000 za płytę pt. „Micropiezas" w duecie z M. Siatkowskim), Polskie Nagrania Edition i Gramola Vienna („pulse.sound.joy.heart.", „Sonada de Alma", „Trans4mation" - Guitar 4mation).
Urodził się w Warszawie. Studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie i Konserwatorium Wiedeńskim. Jego nauczycielami byli Janusz Raczyński, Marcin Zalewski i Ryszard Bałauszko. Jest laureatem międzynarodowych konkursów gitarowych w Fiuggi, Gdańsku, Krakowie i Tychach. Dwukrotnie był stypendystą Fundacji Kultury. Jest laureatem nagrody Województwa Małopolskiego ,,Ars Quaerendi 2010" i odznaki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej".
Od 1997 roku jest pedagogiem w Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie w stopniu doktora habilitowanego. Od 2008 roku jest kierownikiem artystycznym Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych i Festiwalu Terra Artis w Lanckoronie.
Michał Nagy jest członkiem „D'Addario Family", jego gitarę zbudował Mario Rosazza- Ferraris.

 

Słowa kluczowe: koncert

« Powrót do poprzedniej strony