Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

SOLO I W DUECIE - XX Wiosenne Koncerty Gitarowe

Koncerty Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Sala Księcia Bogusława X (wejście B)

Wstęp: bilety: 40 zł, 30 zł ulgowy

Kiedy:
1. 02-04-2017 18:00 Niedziela

Łukasz Kuropaczewski - gitara
Marek Bracha - fortepian

W programie m.in. utwory M. Llobeta, M. Neikruga, A. Diabellego i K. Meyera

Łukasz Kuropaczewski urodził się w 1981 roku w Gnieźnie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 10 lat w Słupcy i Koninie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Piotra Zaleskiego. W 2003 roku rozpoczął studia w klasie Maestro Manuela Barrueco w Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore, USA, które ukończył w 2008 roku.
Występował z recitalami w Polsce, Rosji, Białorusi, Czechach, Słowacji, Bułgarii, Niemczech, Francji, Anglii, Hiszpanii, na Islandii, Węgrzech, Serbii, Kosowie, w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Japonii, Chinach, Kanadzie, USA, Meksyku oraz Panamie. Występował w najważniejszych salach koncertowych świata: Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Sali im. P. Czajkowskiego w Moskwie czy Carnegie Hall w Nowym Jorku.
Często występuje jako kameralista - m.in. z Orion String Quartet (USA), Avim Avitalem (Izrael), Chen Reiss (Izrael), Richardem Galliano (Francja), Maciejem Frąckiewiczem, Agatą Szymczewską, Łukaszem Długoszem, Andrzejem Bauerem.
Kuropaczewski jest wziętym wykładowcą gitary. Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas wielu festiwali gitarowych w Europie oraz na Uniwersytetach w Europie i obu Amerykach. W latach 2007-2010 był wykładowcą University of Pennsylvania w Filadelfii, a od 2008 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Nagrał pięć płyt kompaktowych. Trzy ostatnie (Polish Music, Aqua e Vinho i Nocturnal) otrzymały nominacje do Nagrody Fryderyk w kategoriach: Najwybitniejszy Album - Muzyka Polska, Najwybitniejszy Album - Muzyka Kameralna, Najwybitniejszy Album - Recital Solowy.
Kuropaczewski dokonał wielu premier polskich i światowych takich kompozytorów, jak: A. Tansman (Hommage a de Falla - z orkiestrą Amadeus w 2010 roku w Lodzi, Petit Concerto w 2015 roku w Poznaniu), K. Meyer (Concerto - z orkiestrą Amadeus w 2010 roku w Gnieźnie i Poznaniu, Triptych Sonata w 2015 roku - Caramoor Festival w Nowym Jorku, USA), A. Gilardino (Jerusalem Concerto, wraz z A. Avitalem w 2014 roku w Gnieźnie i Poznaniu), M. Neikrug (Acequias Quintet z Orion String Quartet w 2015 roku podczas Santa Fe Chamber Music Festival w Santa Fe, USA), Mikołaj Górecki (Arioso e Furioso - z orkiestrą Aukso w 2014 roku podczas Śląskiej Jesieni Gitarowej w Tychach).
W sezonie artystycznym 2015/2016 artysta wystąpił w Polsce, Rosji, Niemczech, Belgii, Chorwacji, USA, Kanadzie, Meksyku, Panamie, oraz w Chinach. Dokonał premier światowych kompozycji A. Gilardino (Letters to Fryderyk Sonata), oraz M. Neikruga (Three Pieces for Guitar).
Kuropaczewski gra na gitarach Rossa Gutmeiera (USA) i Leszka Gajdzika. Używa strun Savarez Alliance Corum.

ukasz_kuropaczewski_600_02


Marek Bracha jest uważany za jednego z najciekawszych polskich pianistów młodego pokolenia. Jego grę cechuje szlachetność i piękno brzmienia oraz powściągliwa i wysmakowana ekspresja. Artysta doskonale czuje się w repertuarze klasycznym i romantycznym, który z powodzeniem wykonuje na instrumentach współczesnych oraz tych z epoki. Pianista nieustannie zgłębia wiedzę na temat praktyk wykonawczych XVIII i XIX w.
Jako wszechstronny muzyk Marek Bracha sięga również po repertuar współczesny i z sukcesem dokonuje światowych prawykonań. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną konsekwentnie promując muzykę polską na całym świecie.
Regularnie współpracuje z takimi dyrygentami jak Alun Francis, José Maria Florêncio, Wojciech Rodek, Jakub Chrenowicz czy Jacek Kaspszyk. Jako kameralista występuje z Tobiasem Kochem, Marcinem Maseckim, Agatą Szymczewską, Maciejem Frąckiewiczem oraz zespołami Atom String Quartet, Royal String Quartet i Meccore String Quartet.
W 2016 roku nakładem CD Accord ukazała się płyta „Modern Soul", na której Marek Bracha towarzyszy wybitnej skrzypaczce Agacie Szymczewskiej. W październiku w Sali kameralnej NOSPRu odbył się koncert promujący nagranie. Płyta otrzymała nagrodę „Supersonic" prestiżowego magazynu Pizzicato.
Marek Bracha ma za sobą udział w wielu festiwalach muzycznych na całym świecie, a także w rozmaitych przedsięwzięciach artystycznych. Pianista trzykrotnie występował podczas prestiżowych wystaw EXPO: w 2000r. w Hanowerze, 2005 w Aichi (Japonia), oraz 2015 w Mediolanie. W 2010 r. artysta zamykał obchody Roku Chopinowskiego w NCPA w Pekinie. W 2013 roku ukazała się debiutancka solowa płyta wydana przez NIFC, na której pianista wykonuje utwory Fryderyka Chopina. Popularyzując muzykę polską za granicą, Marek Bracha w 2013 roku wystąpił na festiwalu „Chopin w Ogrodach Luksemburskich" w Paryżu, a w styczniu 2014 na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Semanas Musicales we Frutillar (Chile), gdzie zaprezentował utwory Chopina, Szymanowskiego, Szpilmana i Panufnika. Jako wybitny wykonawca dzieł Chopina, pianista jest często zapraszany na festiwale w Polsce; brał udział między innymi w 65. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, 44. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, czy La Folle Journée - Chopin Open w Warszawie.
Pianista ma również w swoim dorobku artystycznym liczne prawykonania utworów, takich jak Concertino Joanny Bruzdowicz (2014 pod batutą Jacka Rogali), Koncert na fortepian i akordeon "Murals. Hommage a Mark Rothko" Dariusza Przybylskiego z akordeonistą Maciejem Frąckiewiczem pod batutą Jacka Kaspszyka, czy Sonata na skrzypce i fortepian Ignacego Zalewskiego (z Agatą Szymczewską).
Marek Bracha jest znany nie tylko jako wybitny pianista, ale i pedagog - uczy w PSM II st. im. Józefa Elsnera i OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie; prowadzi również wykłady i warsztaty z gry na instrumentach historycznych. W 2015 podczas XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego pianista na żywo komentował występy uczestników w TVP Kultura.
Marek Bracha jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, gdzie studiował pod kierunkiem Teresy Manasterskiej, Joanny Ławrynowicz i Alicji Palety-Bugaj. Pianista ukończył również z wyróżnieniem studia Masters of Music w Royal College of Music w Londynie w klasie Kevina Kennera oraz studia podyplomowe na fortepianie u Vanessy Latarche i na instrumentach historycznych u Geoffrey'a Goviera.
Artysta jest podopiecznym Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w latach 2004/2005. Dwukrotnie został stypendystą Ministra Kultury (1997 i 2005) oraz Prezesa Rady Ministrów (2003). W roku 2009 uzyskał stypendium od St. Marylebone Educational Foundation w Londynie. Rok później otrzymał nagrodę fundacji PRO POLONIA oraz stypendium fundacji „O lepsze jutro". W styczniu 2011 został objęty programem stypendialnym Ministra Kultury „Młoda Polska".
Marek Bracha ma w swoim dorobku artystycznym liczne nagrody oraz wyróżnienia na krajowych i zagranicznych konkursach pianistycznych. Do ostatnich należy II nagroda (pierwszej nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach w Czechach w sierpniu 2010 roku. W październiku tego samego roku artysta znalazł się w grupie 4 pianistów reprezentujących Polskę w II etapie XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.
W 2011 roku, dzięki stypendium ufundowanemu przez Worshipful Company of Musicians w Londynie, pianista został objęty prestiżowym programem naukowym Junior Fellowship w Royal College of Music w Londynie, który zakłada pracę badawczą nad techniką wykonawczą na instrumentach historycznych, a także wykłady i zajęcia ze studentami.
Marek Bracha jest reprezentowany i rekomendowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

marek_bracha_600

 

Słowa kluczowe: koncert

« Powrót do poprzedniej strony