Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

90. rocznica urodzin Stanisława Latour'a

Inne propozycje Edukacja Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, sala Kina Zamek (wejście A, F)

Wstęp: wstęp: 2 zł

Kiedy:
1. 24-05-2017 17:00 Środa

24.05.2017 (środa), godz. 17:oo zbiórka zainteresowanych w Kinie Zamek (wejście A z dużego dziedzińca, wejście F od promenady, bilety: 2 zł

Stanisława Latour - polski architekt i urbanista, pedagog. Autor kilkudziesięciu opracowań studialnych i projektowych w zakresie historycznej architektury i urbanistyki m.in. projektu odbudowy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, nagroda Ministra Kultury i Sztuki, nagroda Rektora Politechniki Szczecińskiej, projekt odbudowy bazyliki archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie, renowacja kościoła św. Jana Ewangelisty w Szczecinie, budynek mieszkalno-duszpasterski przy tym kościele.

24 maja obchodziłby 90. urodziny. W tym roku mija 10 lat od jego śmierci. Z tej podwójnej okazji zapraszamy na okolicznościowe zwiedzanie poświęcone postaci i działalności Profesora.

Oprowadzenie przez zamkowego przewodnika, Tomasza Wieczorka, rozpocznie się w sali Kina Zamek o godz. 17:oo. Gościem specjalnym spotkania będzie córka profesora - architekt Agnieszka Latour.

Przebieg trasy zwiedzania: Sala Kina Zamek, Dziedziniec duży, Dziedziniec menniczy (90 min).

Przy tej okazji w sali Kina Zamek zaprezentowany zostanie archiwalny film dokumentalny „Zamek szczeciński".

Film archiwalny (lata 1958-61), udźwiękowiony, Polska 2013 (33 min)
Zdjęcia: Witold Chromiński
Opracowanie: Ryszard Kotla
Konsultacja merytoryczna: Tomasz Wieczorek
Współczesny komentarz czyta Stanisław Heropolitański

„Zamek Szczeciński" powstał on na podstawie trzech dokumentalnych taśm, nakręconych w latach 1958/1961, a odnalezionych w archiwum zamkowego kina w 2006 roku i oraz opatrzony komentarzem historycznym. Przedstawione zdjęcia mają swój oryginalny kształt, bez ingerencji w kolejność rejestrowanych ujęć. Film zrealizowany został przy okazji obchodów 50-lecia zamkowego kina, a także przypadających w 2013 r. setnych urodzin autora dokumentu - Witolda Chromińskiego. Pierwotny, niemy materiał filmowy, składający się ze wspomnianych wyżej trzech taśm, trwa łącznie niewiele ponad 24 minuty, a uzupełniony, z dopasowanymi do narracji dodatkowymi ilustracjami, utworzył dokument ponad 30-minutowy.

Duża część filmu ukazuje Zamek zniszczony, dopiero przygotowywany do odbudowy, zaś jego otoczenie i śródmieście Szczecina - zrujnowane albo niemal opustoszałe. -W dniu wybuchu II wojny światowej życie w niemieckim Szczecinie zaczęły regulować liczne wojskowe nakazy i zakazy, m.in. racjonowanie żywności i nocne zaciemnienie - brzmi komentarz w filmie „Zamek Szczeciński". - Pierwsze brytyjskie bomby spadły na Szczecin w czerwcu 1940 r. Potem lawinowo zaczęła rosnąć liczba nalotów brytyjskich i amerykańskich, niszczących głównie nadodrzańskie i leżące w innych dzielnicach obiekty przemysłowe. Najdotkliwsze okazały się sierpniowe naloty w 1944 roku. Skoncentrowane jeden za drugim, wywołały w rejonach upadku i wybuchu bomb, tzw. burze ogniowe, które, wskutek pochłaniania tlenu z otoczenia, tworzyły kule ogniowe, poruszające się z olbrzymią prędkością i wypalające wszystko, co spotykały po drodze, nawet beton, co widoczne było do niedawna w otoczeniu katedry. Po zrzuceniu bomb benzolowych płonęła nawet rzeka Odra...

Unikatową wartość filmu stanowią ujęcia z pierwszego etapu powojennej rekonstrukcji Zamku, czyli odbudowy skrzydła północnego. Daje również możliwość zaobserwowania, jak bardzo zmieniły się techniki budowlane. Wielki autorytet kilku pokoleń szczecińskich architektów profesor Stanisław Latour, wraz z zespołem, przystąpił do odbudowy 21 lutego 1958 roku, a otwarcie skrzydła nastąpiło 23 października 1959 r. Ujęcia centrum Szczecina wprawią widzów w duże zdumienie i podziw dla wysiłku przywracania miasta do życia. Oprócz Zamku można ujrzeć m.in. katedrę przed odbudową, Dom Koncertowy - Konzerthaus jeszcze przed powojenną rozbiórką, prawie zrównany z ziemią teren w pobliżu Placu Rodła, świeżo oddany do użytku w 1959 roku odbudowany Most Długi.

Słowa kluczowe: 90. rocznica urodzin Stanisława Latour'a

« Powrót do poprzedniej strony