Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Tatarskie ślady

Kino i film Spotkania i wykłady Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Kino Zamek (wejście A, F)

Wstęp: wstęp wolny

Kiedy:
1. 21-09-2017 17:00 Czwartek

21.09.2017 (czwartek), godz. 17.00, start: plac Janiny Szczerskiej (przy fontannie przy placu Kościuszki), wstęp wolny

 

Spacer tatarskimi śladami po Szczecinie pod przewodnictwem dr. Aleksandra Miśkiewicza zakończony projekcją filmu „Tatarskie ślady" w Kinie „Zamek" o godz. 19.30, wstęp wolny.

 

Po seansie będzie można porozmawiać również z reżyserką filmu, Małgorzatą Prokop-Paczkowską.

 

„Tatarskie ślady" (2011, reż. Małgorzata Prokop)
Obraz powstał na zamówienie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie do wystawy "Tatarzy polscy. Historia i Kultura Tatarów w Polsce", której kuratorem była Barbara Igielska. Tatarzy to jedna z najmniejszych, najmniej zbadanych i dostępnych mniejszości etnicznych, zamieszkałych w Polsce od ponad 600. lat. Ich sztuka zawdzięcza swe oblicze niezwykłej mieszance kultur nadwołżańskich Bułgarów, Złotej Ordy i późniejszych chanatów. Mieszkają głównie na Podlasiu, w Trojmieście, Warszawie, ale także w Gorzowie Wielkopolskim i w Szczecinie. W Bohonikach i Kruszynianach - małych wsiach tuż przy granicy z Białorusią oraz w Gdańsku Oliwie mają swoje meczety. Nie udało się im zachować języka, ale kultywują tradycje przodków i wyznają islam. Czują się Polakami spod znaku Półksiężyca. Film został zrealizowany w szczecińskiej Agencji Producenckiej ARTwizje.

Małgorzata Prokop
Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego. W latach 1989-2006 dziennikarka i reżyserka TVP. Autorka cykli programowych "Art Wizje", "Chwila Kultury", reportaży "Jerzy Giedroyć i paryska Kultura", "Wojciech Siudmak: Poza Horyzontem", "Powrót Norwida", "Jerzy Duda Gracz nie tylko o malarstwie", "Francja nad Loarą", "Berlin, Berlin" i innych. Od 2007 Agencja Producencka ART WIZJE - twórczyni filmów "Tatarskie ślady", "Pompa Funebris", "Szczecin miasto Oriona", "Marianowska Droga Krzyżowa", "My Polacy - My Amerykanie".
Wydarzenia są organizowane w ramach projektu „Okno na Świat: Tatarzy" dofinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - Koło nr 3 przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie, Oddział w Szczecinie.
Partnerzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Słowa kluczowe: kino zamek

« Powrót do poprzedniej strony