Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Wielka Ucieczka na Północ

Kino i film Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Kino Zamek (wejście A, F)

Wstęp: wstęp wolny

Kiedy:
1. 22-09-2017 19:30 Piątek

Filmowe drogi do niepodległości

Wielka Ucieczka na Północ

22.09.2017 (piątek), godz. 19.30, wstęp wolny

2014, dokument fabularyzowany, Polska, 81 min
Reżyseria: Andrzej Fader
Obsada: Przemysław Walich, Paweł Niczewski
Producent: Magnolia Management Group
Koproducent: Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film

„Filmowe drogi do niepodległości" to cykl dyskusyjnych spotkań filmowych realizowanych wspólnie przez IPN Oddział Szczecin i Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Do Stalagu Luft III trafiają szczególnie "trudne" przypadki. Lotnicy, którzy pomimo kar uparcie podejmują próby ucieczek, by znów stanąć w szeregach oddziałów powietrznych RAF-u. Początkowo są to głównie Brytyjczycy, później także obywatele USA, Australii, Nowej Zelandii, Kanady i krajów europejskich takich jak Polska.
Grupa więźniów ucieka wykopanym tunelem z najlepiej strzeżonego obozu III Rzeszy - Stalagu Luft III - ponad 200 km od Szczecina. Dwóch norweskich lotników Per Bergsland i Jens Müller wybierają Szczecin. We Francuskim domu publicznym szukają kontaktu przerzutowego. Do miasta dociera również Anglik Harry Day i Polak Paweł Tobolski w mundurze Luftwaffe. Ich jedyną szansą jest siostra Polaka, mieszkająca w niemieckim Szczecinie. Trwa wyścig z czasem.
„Wielka Ucieczka na Północ" to fabularyzowany dokument akcji, od pierwszych minut filmu trzymający widzów w napięciu. Heroiczny wysiłek lotników RAF pokazuje nam odwieczną potrzebę wolności i cenę jaką trzeba zapłacić by tę wolność odzyskać.

Słowa kluczowe: kino zamek

« Powrót do poprzedniej strony