Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Zamkowe Wieczory Książęce

Spotkania i wykłady Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Galeria Gotycka (wejście J)

Wstęp: bilety: 5 zł

Kiedy:
1. 29-10-2017 16:00 Niedziela

29.10..2017 (niedziela), godz. 16.00 Galeria Przedmiotu (wejście J z dużego dziedzińca)

Temat: "Doktor Pomeranus, czyli Reformacja na Pomorzu"

31 października przypada 500 rocznica rozpoczęcia Reformacji, czyli wystąpienia Marcina Lutra. Przez kilkaset lat Pomorze znajdowało się pod wpływem kultury protestanckiej - miejscowa muzyka, malarstwo, architektura sakralna były owocem Reformacji lub były związane z jej dziedzictwem. O epoce Reformacji na Pomorzu i o losach kultury protestanckiej, a także o Johannesie Bugenhagenie, zasłużonym dla księstwa Gryfitów humaniście, autorze pierwszej w historii syntezy dziejów Pomorza, opowiedzą Wojciech Kral i Andrzej Wątorski, którym towarzyszyć będzie pokaz slajdów oraz muzyka związana z tradycją protestancką w wykonaniu: Yany Hudzovskiej-Kit, Tomasza Dąbrowskiego i Krzysztofa Figla.
Yana Hudzovska-Kit (sopran) studiowała na Akademii Muzycznej w Kijowie, po czym kontynuowała naukę śpiewu w Polsce.Obecnie finalizuje studia na Akademii Sztuki w Szczecinie. Laureatka konkursów krajowych (Ukraina) i międzynarodowych.

Tomasz Dąbrowski (trębacz) studia rozpoczął na Akademii Muzycznej w Poznaniu, a kontynuował w Oklahoma City University (USA). Tytuł magistra sztuki zdobył w Akademii Sztuki w Szczecinie. Obecnie uczy w szkołach muzycznych w Pyrzycach, Gryfinie oraz w Prenzlau (Niemcy). Stale współpracuje z orkiestrami w Polsce i Niemczech w charakterze solisty, oraz muzyka orkiestrowego.

Krzysztof Figiel (pianista) ukończył klasę fortepianu na Akademii Sztuki w Szczecinie oraz klasę dyrygentury chóralnej na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od roku 2011 jest wykładowcą Akademii Sztuki w Szczecinie, współpracuje z Teatrem Polskim oraz z Operą na Zamku. Prowadzi ożywioną działalność koncertową współpracując zarówno ze śpiewakami, instrumentalistami, zespołami wokalnymi i instrumentalnymi, a także z orkiestrą symfoniczną
Filharmonii Szczecińskiej.

 

Słowa kluczowe: Zamkowe Wieczory Książęce

« Powrót do poprzedniej strony