Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Szczeciński Salon Poezji

Koncerty Spotkania i wykłady Edukacja Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wstęp: wolny

Kiedy:
1. 19-10-2017 17:30 Czwartek

SZCZECIŃSKI SALON POEZJI

Galeria Przedmiotu (wejście J)

Poezje JULII HARTWIG i ANNY ŚWIRSZCZYŃSKIEJ czytają:

MARTA ŁĄGIEWKA (aktorka Teatru Pleciuga w Szczecinie)
i SŁAWOMIR KOŁAKOWSKI (aktor Teatru Polskiego w Szczecinie)

Oprawa muzyczna: DUO CON FUOCO:
EDYTA WOLAŃSKA (skrzypce)
i OLEG WOLAŃSKI (akordeon)

Poprowadzenie: MICHAŁ JÓZEF KAWECKI

Marta Łągiewka - Szczecinianka, ukończyła wrocławski Wydział Lalkarski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Debiutowała w spektaklu „Dekameron" w reżyserii Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz w Teatrze Polskim w Szczecinie. Od 2005 roku jest aktorką Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
Występuje między innymi w spektaklach: „Pippi Pończoszanka" w reżyserii K. Dworakowskiego, „Don Juan, czyli..." w reżyserii A. Leliavskiego, „Wybierz Osiecką raz jeszcze" w reżyserii D. Kamińskiego, „Disco Macabre" w reżyserii A. Buszko, „Wodna opowieść" w reżyserii R. Drobniucha., "Kim jestem?" w reżyserii I. Maciejewskiego.
W ramach stypendium Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w 2015 roku zrealizowała autorski muzyczno-lalkowy spektakl „Poruszenie" oparty na wierszach E.E. Cummingsa.
Współpracowała z Teatrem Lalki i Aktora w Opolu i Teatrem Polskim w Szczecinie. Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Współpracuje z Akademią Sztuki w Szczecinie.


Sławomir Kołakowski - aktor Teatru Polskiego w Szczecinie, na którego deskach występuje już 23 lata. Absolwent PWST we Wrocławiu (1993). Współpracuje z innymi scenami: Teatr Piwnica przy Krypcie, Klub13 Muz, Teatr Kameralny. Debiutował w 1998 roku w Teatrze Lalki „Tęcza" w Słupsku. Prywatnie kibic piłki nożnej - pochodzi z rodziny związanej ze sportem.
Na swoim koncie ma wiele znakomitych ról, np. rolę Miętusa w „Ferdydurke" Witolda Gombrowicza i reżyserii Ryszarda Majora, Hajmona w „Antygonie" Sofoklesa i reżyserii Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz, Pana Młodego w „Weselu" Stanisława Wyspiańskiego i reżyserii Janusza Józefowicza. Aktualnie na scenie gra m.in. w spektaklach „Pornograf" w reżyserii Adama Opatowicza z piosenkami francuskiego artysty Georga Brassensa, „Okno na parlament" w reżyserii Stefana Szaciłowskiego, „Przedstawienie «Hamleta» we wsi Głucha Dolna" w reżyserii Tomasza Obary oraz w spektaklu
„Jesiennik salonowy albo intymne życie Mikołaja Kopernika" w reżyserii Adama Opatowicza.


Julia Hartwig (1921-2017) - wielka dama polskiej literatury, o głębokim poczuciu odpowiedzialności za losy kraju i sztuki. Wybitna poetka, eseistka, tłumaczka literatury pięknej z języka francuskiego i angielskiego, autorka dzienników a także biografii Nervala i Apollinaire'a. W czasie II wojny światowej brała udział w konspiracji i działała w kulturalnym podziemiu. W okresie PRL działaczka opozycji demokratycznej, sygnatariuszka „Memoriału 101" (1976), w 1989 członkini Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Odznaczona m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (1997) oraz dwukrotnie najwyższym odznaczeniem francuskim - orderem Legii Honorowej (2008 i 2016).
- Uprawianie sztuki uważane jest często za rodzaj luksusu, choć jest to praca właściwie nieustająca, bo umysł i wrażliwość nastawione są bezustannie na czekające je zadania (...) wybrawszy raz tę drogę, nie porzucamy nadziei, że uda się stworzyć coś, co trafi w tonację naszej epoki i wypowie jakąś prawdę o naszym istnieniu, odpowiadając na czyjeś oczekiwania - powiedziała poetka w jednym z wywiadów.

 

Anna Świrszczyńska (1909-1984) - poetka, dramatopisarka, prozaiczka, autorka wielu utworów dla dzieci i młodzieży. Poetka nowatorka. Została pisarką już w latach trzydziestych, ale dopiero po sześćdziesiątce dokonała przełomu w poezji polskiej. Jej tomy - „Jestem baba" (1972) i „Budowałam barykadę" (1974) - stanowiły jednoosobową rewolucję. Ona pierwsza w poezji polskiej zaczęła o losie kobiety i jej uczuciach mówić własnym głosem kobiety.

Czesław Miłosz w swojej książce o Świrszczyńskiej „Jakiego to gościa mieliśmy" uznał ją, obok Mirona Białoszewskiego, za wielką odnowicielkę poetyckiej polszczyzny.
W czasie wojny pracowała jako robotnica, kelnerka, salowa w szpitalu. Po wojnie współpracowała z Polskim Radiem, pisała scenariusze do filmów animowanych i sztuki poetyckie. Zawsze żyła pełnią życia i o pełni życia pisała - wiersze erotyczne, wiersze o cierpieniu, wiersze o radości.

 

Zespół Duo Con Fuoco powstał w 2015 roku z inicjatywy dwójki młodych muzyków, absolwentów oraz wykładowców wyższych uczelni artystycznych, których połączyła wspólna pasja i zamiłowanie do muzyki kameralnej. Duet prowadzi aktywną działalność koncertową. Tworzą go:
Edyta Wolańska - skrzypce, absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie, obecnie asystent wykładowca tej uczelni. Muzyk i solistka grupy pierwszych skrzypiec Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz Koncertmistrzyni Szczecińskiej Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej (SMOK).
Oleg Wolański - akordeon, absolwent studiów III stopnia Narodowej Akademii im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie. Asystent i stażysta tej uczelni. Laureat licznych nagród w Konkursach Międzynarodowych. Zdobywca Grand Prinx, a także nagrody specjalnej (Akordeonu Cooperfisa Wercelli) Międzynarodowego Konkursu „Erbeco" we Włoszech. Jako solista, a także kameralista wykonał liczne koncerty na scenach krajowych i międzynarodowych m.in. Koncert Solowy w Teatrze im. Antoniego Salieri ( 2011 r. Legnago).

 

Słowa kluczowe: Szczeciński Salon Poezji, Zamek Książąt Pomorskich, Marta Łągiewka, Sławomir Kołakowski, Julia Hartwig, Anna Świrszczyńska, Duo Con Fouco

« Powrót do poprzedniej strony