Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Odkrycie Europy

Kino i film Spektakle Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, sala Kina Zamek (wejście A, F)

Wstęp: bilety: 10 zł

Kiedy:
1. 26-11-2017 17:00 Niedziela

Teatroteka: Odkrycie Europy


Teatroteka to projekt Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych o charakterze artystycznym i edukacyjnym.

 

Teatroteka to nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych, tak w kontekście artystycznym, jak i realizacyjnym. Ekranizacje tworzone przez młodych, często debiutujących twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej, pozwalają na realizację ciekawych, nowatorskich utworów. Projektowi od samego początku przyświeca również cel jego szerokiej dystrybucji i dostępności.

 

Ideą projektu jest wykorzystanie potencjału technologii filmowej do ekranizacji najbardziej wartościowych osiągnięć „młodej" polskiej dramaturgii teatralnej. Sztuki współczesne, to teksty napisane często w formie „postdramatycznej", odmienne w swej stylistyce i konwencji od klasycznego dramatu.

 

W ciągu ostatnich piętnastu lat zaistniało w Polsce nowe pokolenie autorów piszących dla teatru. Stworzyli oni swój oryginalny język, sposób obrazowania, formę, a także wzbogacili dramat współczesny o problematykę dotyczącą ludzi młodych i o ich sposób postrzegania otaczającej nas rzeczywistości. „Młoda" polska dramaturgia zasługuje na jej propagowanie, na zapoznanie z nią szerszego kręgu odbiorców - jest to główny cel edukacyjny projektu.

 

Teatroteka to również przestrzeń dla reżyserów młodego i średniego pokolenia, którzy pomimo znaczącego niekiedy dorobku teatralnego i wykształcenia w tym kierunku, nie mieli dotąd możliwości stworzenia własnego i oryginalnego dzieła audiowizualnego. Projekt, realizowany z udziałem specjalistów planu filmowego skupionych wokół WFDiF, ma im to umożliwić.

 

Ekranizacje Teatroteki odnoszą sukcesy na międzynarodowych festiwalach. Podczas 48. Międzynarodowego Festiwalu WORLDFEST w Houston w Teksasie „Walentyna" Wojciecha Farugi nagrodzona została nagrodą Platinum Remi a „Nad" Mariusza Bielińskiego zdobyła nagrodę Silver Remi. Wielkim sukcesem świadczącym o zupełnie nowej jakości jaką Teatroteka wnosi we współczesne ekranizacje teatralne jest nagroda Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry 2015 dla „Walizki" w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.

 

Cykl Teatroteka jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Odkrycie Europy

26.11.2017 (niedziela), godz. 17.00, bilety: 10 zł
Rok produkcji: 2016
Reżyseria: Jagoda Madej

Występują: Katarzyna Herman (Maria), Katarzyna Warnke (Pinta), Katarzyna Maciąg (Nina), Piotr Grabowski (Krzysztof).

Autor tekstu: Beniamin Maria Bukowski, reżyseria: Jagoda Madej, zdjęcia: Wojciech Suleżycki, scenografia: Kazimierz Madej, kostiumy: Paulina Polończyk, muzyka: Aleksander Brzeziński, montaż: Janusz Dworzaczek, dźwięk: Leszek Freund, Michał Robaczewski, opieka artystyczna: Maciej Wojtyszko

Bohaterkami tej postdramatycznej sztuki są trzy kobiety w różnym wieku, które czekają na przybycie mężczyzny. Z rozmowy, którą toczą, można przypuszczać, że były kolejno kochankami tego samego mężczyzny. Właściwie nic się nie dzieje, postaci dialogują ze sobą, czasem monologują do widza (kamery) i... czekają na kogoś, kto nie przychodzi. „Sytuacja jak u Becketta" - komentuje jedna z nich i staje się jasne, że autor prowadzi tu żartobliwą grę z konwencją teatralną nawiązując ostentacyjnie do poetyki „Czekając na Godota". To zresztą nie jedyna gra literacka, z jaką mamy do czynienia w tej sztuce. Imiona kobiet: Maria, Pinta i Nina (nazwy okrętów Kolumba), a także imię mężczyzny, na którego czekają - Krzysztof, są wyraźnym sygnałem, że nie mamy tu do czynienia wyłącznie z pogawędką porzuconych kobiet o relacjach męsko-damskich. To raczej teatralny, pełen literackiej metafory, ironii i dowcipu dyskurs m.in. o miejscu Europy i Europejczyków we współczesnym świecie.

Sztuka Beniamina Marii Bukowskiego (ur. 1991) otrzymała II nagrodą w konkursie zamkniętym na utwór dramatyczny dla Teatroteki rozpisanym w 2016 roku przez WFDiF oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Jest to pierwsza realizacja tekstu pochodzącego z tego konkursu.

Jagoda Madej jest absolwentką reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersyetu Śląskiego. Jej krótkie fabuły "Poradzi sobie" oraz "Jasna strona" były prezentowane na licznych festiwalach zarówno w Polsce jak i za granicą (Clermont - Ferrand, Borghes en Curt, Zlin Dog, Sapporo Short Film Festival). Film „Jasna strona" otrzymał nagrodę na festiwalu KRAKFFA. Zanim zdecydowała się stanąć za kamerą, przez wiele lat występowała na scenie jako wokalistka i skrzypaczka. Odkąd jako 4-latka pojawiła się w filmie „Dwa pawie na złotych sznurkach", jej znakiem rozpoznawczym stał się melonik. Następnie występowała w „Salonie ekscentrycznym" założonym przez Zbigniewa Raja i Kazimierza Madeja. Od 1991 do 2011 związana była z krakowskim kabaretem Loch Camelot. W 2013 jej zdjęcie jako jedyne z Polski zakwalifikowało się do projektu "Life in High-Rises" gazety The New York Times.

Słowa kluczowe: Odkrycie Europy

« Powrót do poprzedniej strony