Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

SZCZECIŃSKI SALON POEZJI

Spotkania i wykłady Inne propozycje Edukacja Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Galeria Gotycka (wejście J)

Wstęp: -

Kiedy:
1. 23-11-2017 17:30 Czwartek

 

Galeria Przedmiotu - wstęp wolny

Poezje MARII PAWLIKOWSKIEJ-JASNORZEWSKIEJ czyta BEATA ŚCIBAKÓWNA (aktorka Teatru Narodowego w Warszawie)

Oprawa muzyczna AGATA RÓŻYCKA (gitara)

Prowadzenie MICHAŁ JÓZEF KAWECKI

portret_wykonany_technik_pasteli_przez_witkacego_1924

[Portret wykonany techniką pasteli przez Witkacego, 1924]

Poezjo, pod twoją obronę... pisała w wierszu Bluebells Maria Pawlikowska-Jasnorzewska (1891-1945). Była jedną z najwybitniejszych poetek okresu międzywojennego. Uważana jest za polską Safonę - jako pierwsza kobieta w poezji polskiej tworzyła znakomite liryki miłosne.
Zadebiutowała w 1922 r. zbiorem Niebieskie migdały. Podejmowała w swoich wierszach również tematykę związaną z przemijaniem i śmiercią oraz prawami natury. W latach trzydziestych pobrzmiewa w jej twórczości pobrzmiewa też głęboka refleksja filozoficzna, a nawet okultyzmem.
Przyjaźniła się m.in. z poetami tworzącymi grupę Skamander oraz z Witkacym. Pochodziła z artystycznej rodziny. Jej ojciec, Wojciech Kossak, dziadek i starszy brat byli malarzami, młodsza siostra, Magdalena Samozwaniec, pisarką satyryczną. Pisała fraszki, epigramy, dramaty i satyry, a przede wszystkim czterowierszowe miniatury zakończone niespodziewaną pointą. Jej utwory często opisuje się jako należące do nurtu feministycznego.

beata_scibakowna_nowe_2

Beata Ścibakówna od 1997 roku pracuje w zespole Teatru Narodowego. Jest absolwentką warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (1992). W latach 1992-1997 była aktorką Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Współpracowała z teatrami warszawskimi: Komedia, Bajka, Polonia, Syrena, a także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej.
Wyróżniona za rolę Klary w Ślubach panieńskich Fredry w reżyserii Andrzeja Łapickiego w Teatrze Powszechnym w Warszawie na 20. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych (1995). Nagrodzona za najlepszą rolę kobiecą w przedstawieniu Teatru Telewizji, za rolę Elwiry w Mężu i żonie Aleksandra Fredry w reżyserii Jana Englerta na 16. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry" w Sopocie (2016).
Szerokiej publiczności znana jest ze znakomitych ról filmowych i popularnych seriali telewizyjnych.
Odznaczona Srebrnym (2005) i Złotym Krzyżem Zasługi (2017).

Słowa kluczowe: Szczeciński Salon Poezji, Zamek Książąt Pomorskich, Beata Ścibakówna,

« Powrót do poprzedniej strony