Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Teatroteka - "Cukier Stanik"

Kino i film Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, sala Kina Zamek (wejście A, F)

Wstęp: Bilety w cenie 15 zł normalny, 13 zł ulgowy, 10 zł dla grup zorganizowanych (od 10 osób)

Kiedy:
1. 31-01-2018 18:00 Środa

Teatroteka

Cukier Stanik

31.01.2018 (środa), godz. 18.00

51 min, rok produkcji: 2014

Teatroteka to projekt Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych o charakterze artystycznym i edukacyjnym.

Teatroteka to nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych, tak w kontekście artystycznym, jak i realizacyjnym. Ekranizacje tworzone przez młodych, często debiutujących twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej, pozwalają na realizację ciekawych, nowatorskich utworów. Projektowi od samego początku przyświeca również cel jego szerokiej dystrybucji i dostępności.

Ideą projektu jest wykorzystanie potencjału technologii filmowej do ekranizacji najbardziej wartościowych osiągnięć „młodej" polskiej dramaturgii teatralnej. Sztuki współczesne, to teksty napisane często w formie „postdramatycznej", odmienne w swej stylistyce i konwencji od klasycznego dramatu.

W ciągu ostatnich piętnastu lat zaistniało w Polsce nowe pokolenie autorów piszących dla teatru. Stworzyli oni swój oryginalny język, sposób obrazowania, formę, a także wzbogacili dramat współczesny o problematykę dotyczącą ludzi młodych i o ich sposób postrzegania otaczającej nas rzeczywistości. „Młoda" polska dramaturgia zasługuje na jej propagowanie, na zapoznanie z nią szerszego kręgu odbiorców - jest to główny cel edukacyjny projektu.

Teatroteka to również przestrzeń dla reżyserów młodego i średniego pokolenia, którzy pomimo znaczącego niekiedy dorobku teatralnego i wykształcenia w tym kierunku, nie mieli dotąd możliwości stworzenia własnego i oryginalnego dzieła audiowizualnego. Projekt, realizowany z udziałem specjalistów planu filmowego skupionych wokół WFDiF, ma im to umożliwić.

Ekranizacje Teatroteki odnoszą sukcesy na międzynarodowych festiwalach. Podczas 48. Międzynarodowego Festiwalu WORLDFEST w Houston w Teksasie „Walentyna" Wojciecha Farugi nagrodzona została nagrodą Platinum Remi a „Nad" Mariusza Bielińskiego zdobyła nagrodę Silver Remi. Wielkim sukcesem świadczącym o zupełnie nowej jakości jaką Teatroteka wnosi we współczesne ekranizacje teatralne jest nagroda Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry 2015 dla „Walizki" w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.

Cykl Teatroteka jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Cukier Stanik
Tytułowy „Cukier Stanik" to nazwa rodzinnej pracowni gorseciarskiej. Do Dawida Cukiera przez wiele lat w PRL przychodziły zarówno żony towarzyszy, jak i gwiazdy estrady. Ale dziś w warsztacie na Lesznie brak klientek, bo wszystkie wolą tanie, choć tandetne wyroby chińskie. Starzejący się mistrz krawiecki i jego siostra, właściciele pracowni gorseciarskiej „Cukier Stanik", dywersyjnymi metodami podejmują walkę z konkurencją chińskich biustonoszy. „Don Kiszoci młodego kapitalizmu" zetrą się z Supermarketem reprezentowanym przez szefową ochrony - Babę Kapo.

Sztuka Zyty Rudzkiej to zabawna, ciepła i nostalgiczna opowieść o ludziach, którzy rzucają wyzwanie światu tandety i tanich, bo tanio produkowanych, produktów. Pracownia staników Dawida Cukiera to, w dobie tanich produktów sprowadzanych z Azji, wydawałoby się - przeżytek. Jednak ludzie, którzy z różnych powodów postanawiają wesprzeć starego rzemieślnika, potrafią stworzyć autentyczną wspólnotę, która walczy o zachowanie starego, zapomnianego świata.

Występują: Krzysztof Stroiński (Dawid Cukier), Maria Maj (Mira), Agnieszka Pawełkiewicz (Ślepa), Piotr Głowacki (Uliczny), Agnieszka Podsiadlik (Baba Kapo), Hai Nam Bui Ngoc (Chiński harmonista), Ewa Bonecka (Miss), Filip Tłokiński (Uchodźca).

Autorka tekstu: Zyta Rudzka
Reżyseria: Agata Puszcz,
Producent: Włodzimierz Niderhaus,
Zdjęcia: Arek Tomiak P.S.C.
Scenografia: Paulina Czernek-Banecka,
Kostiumy: Aleksandra Staszko,
Muzyka: Marcin Macuk,
Montaż: Maciej Szydłowski,
Dźwięk: Michał Robaczewski, Tomasz Wieczorek,
Kierownictwo produkcji: Paweł Mantorski,
Redaktor prowadzący: Krzysztof Domagalik,
Opieka artystyczna: Maciej Wojtyszko

Zyta Rudzka - autorka tekstu
Zyta Rudzka dramatopisarka, pisarka, scenarzystka słuchowisk oraz filmów o sztuce, z wykształcenia psycholożka. Autorka wielu nagradzanych dramatów: Cukier Stanik, Fastryga, Eskimos w podróży służbowej, Ten się śmieje, kto ma zęby, Nawigacja nocą, opublikowanych w książce Zimny bufet. Laureatka wielu nagród literackich w tym Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, Europejskiej Nagrody Radia Deutsche Welle, Nagrody im. Jarosława Iwaszkiewicza oraz Nagrody im. Stanisława Piętaka. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jej twórczość tłumaczono na język niemiecki, rosyjski, chorwacki, japoński, włoski, czeski i francuski. Mieszka na warszawskich Bielanach.

Agata Puszcz - reżyserka
Agata Puszcz (ur. 1986 w Lublinie) - w latach 2005-2010 studiowała na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Ważniejsze spektakle teatralne:
- Cukier Stanik Z. Rudzkiej (Teatr TV, premiera 2014);
- Przez długi czas kładłem się spać wcześnie (Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, premiera: kwiecień 2013);
- Freddie reż. Irmina Kant (Teatr Studio w Warszawie, premiera: maj 2012);
- Born to die (33. PPAnurt Off, 2012);
- Pułapka T. Różewicza (Teatr Studio w Warszawie, Studio in Progress, 2011);
- Gwiazda/ Koniec półświni H. Kajzara (Teatr Miejski w Gdyni, 2009).

Jako reżyserka filmowa zadebiutowała serialem „Akademia" realizowanym dla TVP Kultura (2010): odcinek „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o reżyserii, ale baliście się zapytać" i odcinek „Babel". Absolwentka kursu fabularnego Studio Prób w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (2010 - 2011).

Słowa kluczowe: Teatroteka

« Powrót do poprzedniej strony