Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

XXI Wiosenne Koncerty Gitarowe

Koncerty Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wstęp: Bilety: 40 zł / 30 zł ulgowy

Kiedy:
23-03-2018 -25-03-2018

XXI   WIOSENNE KONCERTY GITAROWE

 

23 - 25 marca 2018

 

Wiosenne Koncerty Gitarowe na stałe wpisały się w kalendarz szczecińskich wydarzeń kulturalnych. Organizowane od 1998 roku są jedną z najstarszych cyklicznych imprez muzycznych miasta. Dzięki zróżnicowanym stylistycznie koncertom, których wspólnym mianownikiem jest wyjątkowe brzmienie gitary klasycznej, wydarzenie co roku gromadzi liczne grono wiernych miłośników dobrej muzyki i przysparza instrumentowi nowych wielbicieli.

 

Co roku gościmy artystów reprezentujących najwyższy światowy poziom. W Zamku Książąt Pomorskich zaprezentowali się m. in.: Zoran Dukić (Chorwacja), Ricardo Gallen (Hiszpania), Duo Melis (Hiszpania, Grecja), Aniello Desiderio (Włochy), Marcin Dylla, Łukasz Kuropaczewski i wielu innych.

 

Kierownikiem artystycznym Wiosennych Koncertów Gitarowych jest Piotr Pałac, szczeciński gitarzysta i pedagog.

 

Muzyczna zapowiedź

 

XXI Wiosenne Koncerty Gitarowe

23.03.2018 (piątek) godz. 18.00, Galeria Przedmiotu (wejście J z dużego dziedzińca), bilety: 40 zł / 30 zł ulgowy

 

Duet gitarowy: Martina Barlotta - Daniel Egielman

 

W programie m.in. utwory J. S. Bacha, T. Takemitsu i M. Castelnuovo-Tedesco

 

Martina Barlotta (Włochy)

 

Martina Barlotta urodziła się w 1996 roku. Swoją przygodę z gitarą rozpoczęła w wieku 6 lat pod okiem Mirko Pieriego. Sześć lat później rozpoczęła naukę w Istituto Comunale P.Giannetti w Grosseto. Już jako 14-latka została studentką maestro Arturo Tallniego w słynnym Konserwatorium Santa Cecilia w Rzymie, które ukończyła z wyróżnieniem w wieku 19 lat. W latach 2012-2015 doskonaliła swoje umiejętności na Accademia Musicale Chigiana w Sienie, prowadzonej przez Oscara Ghiglię. Od 2015 roku jest studentką prof. Marco Tamayo na Universität Mozarteum w Salzburgu. Uczęszczała także na kursy Segovia Guitar Academy, prowadzone przez Adriano del Sala i Paolo Pegoraro. Od 2016 roku Martina studiuje także germanistykę na Uniwersytecie Salzburskim.

 

Zdobywała nagrody na międzynarodowych konkursach: Concorso Nazionale Riviera Etrusca, Concorso Nazionale di Esecuzione Musicale „Giulio Rospigliosi", Concorso Internazionale di Chitarra Città di Fiuggi, Concorso Internazionale „Accademia Musicale Romana", International Competition „Alirio Diaz" Young Guitarists Rome, International Guitar Festival Sanremo „Premio Casinò di Sanremo", Claxica 2016 Competition of Execution, Borguitar Festival, Alessandria "49 th International Guitar Competition Michele Pittaluga", "Uppsala International Gitarrfest".

 

Prasa pisała o niej m.in.: „poza technicznymi umiejętnościami zwraca uwagę swoją ekspresją i prezencją sceniczną, niespotykaną w wieku 19 lat" (La Stampa di Novara 2015), „ukazuje swoją grą ogromne doświadczenie i przykuwa uwagę swoją obecnością na scenie."

(Uppsala International Guitarrfest - 2016).

 

Martina Barlotta ma duże doświadczenie kameralne - grała w zespołach z fletem, akordeonem, gitarą, wiolonczelą i skrzypcami.

 

Wykonywała koncerty solowe i z towarzyszeniem orkiestry w takich miejscach jak: Basilica Santa Maria in Aracoeli in Campidoglio w Rzymie, Constervatorio di Musica Santa Cecilia w Rzymie, Circolo di Montecitorio w Rzymie, Lago D'Orta w Pettenasco, Orsanmichele Museum we Florencji, Palazzo Cavagnis w Wenecji, Piazzola sul Brenta, Reggio Emilia, Sassari, „Casinò di Sanremo" w Sanremo, Taranto, a także w Paryżu, w Portugali (Porto i Braga) , Grecji (Santorini).

 

Gra na gitarach wykonanych przez: Simona Marty'ego i Alessandro Marseglię.

 

Daniel Egielman

„Premio Casino di Sanremo" w Sanremo we Włoszech, „Śląska Jesień Gitarowa" w Tychach, Internationale Gitarrenfestspiele Nürtingen w Niemczech, Brussels International Guitar Competition w Brukseli w Belgii, „Michele Pittaluga" w Alessandrii we Włoszech, „Alirio Diaz" w Rust w Austrii, „Jose Tomas" w Villa de Petrer w Hiszpanii, „Andres Segovia" w Velbert w Niemczech, "Forum Gitarre" w Wiedniu w Austrii, „Anna Amalia" w Weimarze w Niemczech - to tylko niektóre z dwudziestu konkursów, na których Daniel Egielman był nagradzany.

 

Mimo młodego wieku jest uznawany za jednego z najwybitniejszych gitarzystów. Wykonuje koncerty w większości krajów Europy i w Chinach. W 2017 roku odbyła się jego trasa koncertowa, podczas której wykonał 7 koncertów w 6 chińskich prowincjach. Zachwyt swoją grą wywoływał także m. in. w salach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Zamku Królewskiego, Łazienek Królewskich i Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Oklaskiwała go publiczność festiwali w Turynie, Brukseli, Alessandrii, Poznaniu, Szczecinie, Olsztynie czy Żorach.

Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku siedmiu lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie mgr Joanny Rudnickiej. Od 2013 roku jest studentem Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Marco Tamayo. Doskonalił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych przez najwybitniejszych wirtuozów: Pepe Romero, Judicaela Perroy, Marcina Dyllę, Łukasza Kuropaczewskiego, Aniello Desiderio.

Koncerty Daniela Egielmana słyną ze wspaniałej, wyjątkowej atmosfery oraz perfekcji muzycznej i technicznej. Nie dziwi więc, że były one niejednokrotnie transmitowane w radiu i telewizji. Gitarzysta występuje także regularnie w różnego rodzaju zespołach kameralnych.

 

Za swoje artystyczne osiągnięcia otrzymał pięciokrotnie stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium "Młoda Polska", które umożliwiło mu zakup instrumentu, stypendium „Agrafki Muzycznej", Stypendium Prezesa Rady Ministrów, Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Stypendium Uniwersytetu Mozarteum.

Jego studia w Mozarteum współfinansowane są przez Prezydenta Miasta Gdańska ze środków Stypendium Naukowego im. G.D. Fahrenheita.

Daniel Egielman jest ambasadorem gitar marki Gomera oraz francuskiego producenta strun Savarez.

 

Martina i Daniel poznali się na Uniwersytecie Mozarteum. Wspólnie koncertują od 2016 roku.

 

 

XXI Wiosenne Koncerty Gitarowe

24.03.2018 (sobota), godz. 18.00, Galeria Przedmiotu (wejście J z dużego dziedzińca), bilety: 40 zł / 30 zł ulgowy

 

Recital gitarowy: Krzysztof Meisinger

 

W programie m.in. utwory E. Granadosa, I. Albeniza i C. Domeniconiego

 

Krzysztof Meisinger w opinii wielu krytyków jak i melomanów z całego świata jest jednym z najbardziej fascynujących i charyzmatycznych gitarzystów klasycznych. Występuje u boku takich gwiazd jak Sumi Jo, Academy of St Martin in the Fields, czy Philharmonia Quartett Berlin. Koncertuje na całym świecie - od Los Angeles po Tokio, w tak prestiżowych salach jak Filharmonia Berlińska, Théâtre du Châtelet w Paryżu, Ryutopia Concert Hall w Niigata, Tokyo International Forum, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Theatre du Palais Royal w Paryżu, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie, Klainhans Music Hall w Buffalo, Hatch Recital Hall w Rochester, Raitt Recital Hall w Malibu, czy Grossmunster w Zurichu. Jego debiut w Filharmonii Berlińskiej w 2014 roku zakończył się wielominutową owacją na stojąco.

Największy wpływ na jego rozwój mieli tacy pedagodzy i autorytety jak: Bolesław Brzonkalik, Piotr Zaleski, Aniello Desiderio (Włochy) oraz Christopher Parkening (USA).

Występuje m.in. z Academy of St Martin in the Fields, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, PKF-Prague Philharmonia, Philharmonia Quartet Berlin, Orkiestrą Kameralną Amadeus, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz wieloma innymi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi, u boku wybitnych dyrygentów takich jak: Łukasz Borowicz, Agnieszka Duczmal, Wojciech Michniewski, Krzysztof Urbański, Michał Klauza, Monika Wolińska czy Massimiliano Caldi.

Jego nagrania otrzymują liczne wyróżnienia i znakomite recenzje światowej krytyki.

W 2013 roku ukazał się jego album nagrany w słynnym Abbey Road Studio w Londynie z orkiestrą Academy of St Martin in the Fields, który został wydany przez firmę Orfeus Music, a później przez belgijskie wydawnictwo Outhere Music/Fuga Libera. Nosi tytuł „Melodia Sentimental". Jest poświęcony w całości muzyce Heitora Villi-Lobosa. Płyta zdobyła entuzjastyczne recenzje w światowej prasie muzycznej. Jego kolejny album „MEISINGER" został wydany w grudniu 2014 roku. Znajdują się na nim nagrania Krzysztofa Meisingera zrealizowane z takimi sławami jak Sumi Jo, czy Philharmonia Quartett Berlin, a także pierwsze w historii muzyki nagranie „Concierto de Aranjuez" zrealizowane z PKF-Prague Philharmonia, na którym solista występuje także w roli dyrygenta. Obecnie ukazała się jego płyta „ASTOR" nagrana wspólnie z orkiestrą Sinfonia Varsovia, a niebawem ukaże się jego pierwszy album DVD „ASTOR - live at the Opera", nagrany także z orkiestrą Sinfonia Varsovia.

 

„Od wieków nie słyszałem tak fascynującej indywidualności jak Krzysztof Meisinger i mam nadzieję, że na tego wyjątkowego gitarzystę czeka światowa kariera, bo świat zasługuje na jego grę, wirtuozerię, indywidualność i emocje!" - „The Listener" - Rainer Aschemeier (Niemcy)

 

 

XXI Wiosenne Koncerty Gitarowe

25.03.2018 (niedziela), godz. 18.00, Galeria Przedmiotu (wejście J z dużego dziedzińca), bilety: 40 zł / 30 zł ulgowy

 

Erlendis Quartet w składzie:

Anna Chorążyczewska

Adrian Furmankiewicz

Wojciech Jurkiewicz

Karol Mruk

 

W programie m.in. utwory M. Ravela, A. Piazzolli i M. Bałakiriewa

 

„Od lat nie słyszałem lepszego zespołu gitarowego niż Erlendis Quartet!" - Andrew York

 

„Słuchając Erlendis Quartet byłem pod wrażeniem i niebywałej muzykalności i fantastycznego wyczucia dynamiki. Używają ich w wyjątkowy sposób, nieporównywalny z innymi zespołami gitarowymi." - Sergio Assad

 

„Czterech młodych muzyków z wizją! Erlendis Quartet jest, bez wątpienia, jednym z najlepszych zespołów gitarowych na świecie." - Ivo i Sofia Kaltchev (Kaltchev Guitar Duo)

 

„Byłem pod wielkim wrażeniem! Jeden z najlepszych kwartetów, jakie słyszałem. Nie tylko gitarowych!" - Hubert Kaeppel

 

Erlendis Quartet w niecałe pięć lat od swojego powstania został najczęściej nagradzanym kwartetem gitarowym w historii. Międzynarodowe uznanie zdobył poprzez istotne laury konkursowe oraz liczne koncerty na całym świecie. Entuzjastyczne recenzje podkreślają niezwykłe porozumienie wewnątrz zespołu, unikalną muzykalność oraz emocjonalność artystycznych kreacji.

 

Członkowie Erlendis Guitar Quartet zawsze traktowali konkursy jako zło konieczne, a udział w nich jako wymóg dzisiejszego rynku muzycznego. Ta postawa dała nadspodziewanie dobre efekty, przynosząc takie laury, jak 1 miejsce na Konkursie Muzyki Kameralnej Programu Drugiego Duńskiego Radia (Dania, 2017), 1 miejsce w Międzynarodowym Konkursie Zespołów organizowanym przez Guitar Foundation of America (USA, 2017), 1 miejsce i Nagrodę Publiczności na Konkursie Muzyki Kameralnej w Aschaffenburgu (Niemcy, 2016), Nagrodę Specjalną na Konkursie Muzyki Kameralnej „Orlando" (Holandia, 2016) oraz wiele innych.

 

Porozumienie na scenie, operowanie szeroką skalą dynamiczną oraz emocjonalne i precyzyjne interpretacje stały się cechami rozpoznawczymi zespołu. Dzielenie się pasją do muzyki jest nadrzędnym celem wszystkich artystycznych podróży po świecie. Erlendis Quartet odwiedził dotychczas USA, Kanadę, Niemcy, Włochy, Holandię, Hiszpanię, Łotwę, Ukrainę oraz regularnie koncertuje w Polsce i w Danii.

 

Co sezon Erlendis Quartet wzbogaca swój repertuar o nowe, ekscytujące utwory. Każdy program ich koncertu jest precyzyjnie planowany i dostosowywany do oczekiwań publiczności. W języku islandzkim Erlendis oznacza poza granicami. Znajduje to swoje odbicie w filozofii zespołu, który sięga po bardzo różnorodną muzykę, nie ograniczając swojej wyobraźni.

 

Erlendis Quartet powstał w 2013 roku na Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie Ania, Adrian, Karol i Wojtek studiowali pod kierunkiem Łukasza Kuropaczewskiego. W rok po założeniu zespołu, do grona jego pedagogów dołączył Karol Marianowski, wiolonczelista Meccore String Quartet.

 

W latach 2015-2017 członkowie Erlendis Quartet studiowali w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze na podyplomowych studiach z zakresu muzyki kameralnej. Opiekunami zespołu byli Jesper Sivebaek (Scandinavian Guitar Duo) oraz Tim Frederiksen (były prymariusz Danish String Quartet). Zespół ukończył studia w listopadzie 2017 roku, uzyskując najwyższą ocenę.

 

Przez lata swoich studiów muzycy Erlendis Quartet pobierali lekcje z członkami wybitnych zespołów kameralnych, takich jak Artemis Quartet, Belcea Quartet, Vogler Quartet, Faure Quartet, Lafayette String Quartet, Berlin Piano Trio oraz z artystami legendarnych wytwórni jak Deutsche Gramophone lub EMI.

 

Erlendis Quartet był nagradzany stypendiami przez Fundację Idella, Fundację Cultura Animi oraz Królewską Akademię Muzyczną w Kopenhadze.

 

Zespół jest sponsorowany przez firmę Savarez, producenta strun do gitary klasycznej.

Słowa kluczowe: koncert

« Powrót do poprzedniej strony