Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Przerwane losy – Reminiscencje Marca '68

Kino i film Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Kino Zamek (wejście A, F)

Wstęp: bilety wolnego wstępu do odebrania na 15 minut przed każdym wydarzeniem w kasie Kina Zamek (wejście A z dużego dziedzińca, I p.), liczba miejsc ograniczona

Kiedy:
11-03-2018 -14-03-2018

11.03-14.03.2018 (niedziela - środa), bilety wolnego wstępu do odebrania na 15 minut przed każdym
wydarzeniem w kasie Kina Zamek (wejście A z dużego dziedzińca, I p.), liczba miejsc ograniczona

 

Uwaga! Wydarzenia w dniu 14 marca odbędą się w Książnicy Pomorskiej w sali Herberta.


11.03. (niedziela), godz. 15.30
Szczęśliwego nowego roku
1992, Belgia, Polska, Wielka Brytania, historyczny/polityczny, 89 min

Scenariusz i reżyseria: Jacek Bromski; obsada: Henryk Łapiński, Teresa Gniewkowska-Ejmont, Stanisław Brudny, Bogusław Parchimowicz, Kazimierz Wysota, Cezary Pazura

Agnieszka, córka dygnitarza partyjnego jest zakochana w Piotrze, studencie UW, krytycznie nastawionym do sytuacji politycznej w kraju. Kiedy wybuchają demonstracje na uczelniach, Agnieszka pomaga strajkującym. Zostaje zatrzymana przez tajniaków, a jej ojciec - usunięty z Komitetu Centralnego. Piotr, poddawany prześladowaniom, postanawia emigrować. Agnieszka chce zerwać z rodzicami i wyjechać razem z nim.

11.03. (niedziela), godz. 17.15
Blok filmowy, obejmujący filmy związane z tematem emigracji szczecińskiej „Reunion ʹ 68"
Projekcja filmów dokumentalnych „Kredens" i „Dokumenty".

Kredens - 26 min, Dania-Polska / 2007
Tragikomiczna opowieść o młodym reżyserze filmowym podążającym śladami starego rodzinnego kredensu, który zniknął pod koniec lat 60tych, kiedy to tysiące obywateli Polski pochodzenia żydowskigo musiało opuścić Polskę.

Dokumenty - 10 min / Dania / 2004
Film dokumentalny
Osoby z trzech pokoleń zastanawiają się, jakie znaczenie ma dla nich posiadanie paszportu w konsekwencji wydarzeń marca 1968 w Polsce.

Jacob Dammas, reżyser i producent filmowy. Absolwent komunikacji na Roskilde Universitetscenter (Dania) oraz kursu dokumentalnego w szkole filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Autor filmu "Pomorskie iluzje" w koprodukcji m.in. z Zachodniopomorskim Funduszem Filmowym „Pomerania Film".

12.03. (poniedziałek), godz. 16.00
Marcowe migdały
Polska, 1990, obyczajowy/psychologiczny, 89 min
Scenariusz i reżyseria: Radosław Piwowarski
obsada: Małgorzata Piorun, Olaf Lubaszenko, Igor Przegrodzki, Piotr Siwkiewicz, Hanna Skarżanka

Początek marca 1968 r. Mieszkańcy małego Lublimia czekają na dworcu, by powitać pociąg przyjaźni z Czechosłowacji. Wśród nich są uczniowie XIc i nauczyciele. Tymczasem pociąg nie zatrzymuje się. Tomek, szkolny literat i fotograf, otrzymuje od dyrektorki polecenie opisania w gazetce ściennej serdecznego przyjęcia czeskich przyjaciół i przebiegu ich wizyty. Chłopiec odmawia. Przyjaciel Tomka, Marcyś, urządza prywatkę dla całej klasy. Później chłopcy czytają w gazecie artykuł niejakiego Wilka, który opisał orgie bananowej młodzieży, odbywające się w domu Marcysia, demoralizującego polską młodzież. Wolna Europa podaje, iż w Warszawie ORMO bije studentów za "Dziady". A rano cała szkoła maszeruje na rynek, by wziąć udział w "spontanicznym" proteście klasy robotniczej przeciw wichrzycielom oraz zademonstrować wierność wobec partii i tow. Wiesława. Tomek wiesza w szkolnej gablocie zdjęcia Oli. Jej twarzy nie widać, natomiast na pierwszym planie widnieje jej goła pupa, ze śladami pobicia. Ola została pobita przez ojca, funkcjonariusza UB. W szkole z powodu tych zdjęć wybucha skandal, Tomek zostaje zawieszony w prawach ucznia. Ratuje go Marcyś, który bierze całą winę na siebie. Wkrótce i tak będzie musiał wyjechać z Polski.

12.03. (poniedziałek) godz. 17.45
Pokaz filmu "Szalom Niebuszewo" w reżyserii Stanisława Kuźnika oraz bloku filmów obejmujących pięć filmów dokumentalnych związanych z tematem emigracji marcowej ze Szczecina.

Spotkanie z Grzegorzem Fedorowskim, reżyserem filmów dokumentalnych wyprodukowanych przez TVP Szczecin związanych z tematyką wydarzeń marcowych i społecznością żydowską Szczecina, połączone z projekcja filmów reżysera.

13.03. (wtorek), godz. 17.00

„Historie pokolenia Marca'68" - czytanie sceniczne na podstawie książki Joanny Wiszniewicz „Życie przecięte", w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego w Warszawie: Ernestyny Winnickiej i Henryka Rajfera.


Spotkanie z dr Erykiem Krasuckim - autorem książki pt. „Historia kręci drejdłem". Studia i szkice /nie tylko/ z dziejów szczecińskich Żydów."

 

Wydarzenia odbędą się w Książnicy Pomorskiej w sali Herberta

14.03. (środa), godz. 11.00
Marzec' 68 - referaty wygłoszone przez emigrantów Marca'68:
- „O Marcu - pół wieku po Marcu" - Anna Frajlich-Zając
- „Co to jest emigracja marcowa i jakie ma relacje z Polską" - Leopold Sobel

Debata na temat Marca'68 - moderator dr Eryk Krasucki.

„Listy po Marcu'68" - czytanie sceniczne na podstawie książki „Po marcu - Wiedeń, Rzym, Nowy Jork" autorstwa F. Bromberg, A. Frajlich, W. Zająca w wykonaniu aktorek szczecińskich: Anny Gielarowskiej i Małgorzaty Iwańskiej

 

Organizatorzy: Towarzystwo Społeczno - Kluturalne Żydów Oddział w Szczecinie, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Książnica Pomorska im. St. Staszica w Szczecinie

 

Dofinansowano: Województwo Zachodniopomorskie, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

 

Patronat medialy: Kurier Szczeciński, TVP 3 Szczecin, Radio Szczecin

 

Słowa kluczowe: Przerwane losy – Reminiscencje Marca '68

« Powrót do poprzedniej strony