Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Zamkowe Noce Filmowe

Kino i film Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich, Dziedziniec Menniczy

Wstęp: wstęp wolny

Kiedy:
19-06-2018 -31-08-2018

W przypadku niepogody - sala Kina Zamek; liczba miejsc ograniczona: 50 miejsc (wejście A z dużego dziedzińca). Bezpłatne wejściówki będą do odbioru na recepcji przed Kinem „Zamek" na godzinę przed seansem.

 

Terminy projekcji w czerwcu: 19, 21, 26.06.2018

 

W okresie letnim cyklicznie przygotowywana jest specjalna filmowa oferta plenerowa.

 

Już od 2008 r. w urokliwej scenerii zamkowego dziedzińca realizowane są projekcje filmów. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkańców Szczecina, jak i licznie odwiedzających Zamek turystów z kraju i zagranicy. W warunkach plenerowych, nawet znane filmy nabierają nowego wymiaru.

 

 

19.06.2018 (wtorek)

Azja - Indonezja

Marlina: zbrodnia w czterech aktach

2018, Francja/Tajlandia/Indonezja/Malezja, dramat, 93 min

Reżyseria: Mouly Surya

 

Obsada: Marsha Timothy, Dea Panendra, Egy Fedly, Yoga Pratama

 

Perełka prosto z Cannes Film Festival 2017 Directors Fortnight: „Marlina: zbrodnia w czterech aktach" to przepiękna wizualnie opowieść o kobiecej solidarności. Reżyserka, Mouly Surya, nie ukrywa swojej fascynacji takimi gatunkami jak western czy kino drogi, wykorzystując je do ukazania lokalnej historii - w wyniku czego otrzymujemy świeże i niezwykle zmysłowe dzieło.

Spotkanie towarzyszące seansowi

 

Rozpalone słońcem, puste wzgórza indonezyjskiej wyspy urzekają surowym pięknem. Dla mieszkającej samotnie młodej wdowy nie jest to jednak bezpieczne miejsce. Gdy do jej drzwi zastuka kilku bandytów, nikt nie usłyszy wołania o pomoc. Nie spodziewają się, że nad ranem kobieta opuści dom z głową jednego z nich zawiniętą w strzęp materiału.

Reżyserka w intrygujący sposób łączy konwencję inteligentnego westernu z kameralnym dramatem, uzupełniając je dokumentalnym zacięciem i sarkastycznym poczuciem humoru. Doskonale panuje nad formą - panoramiczne kadry hipnotyzują, a wykorzystane w nich światło jest ukłonem w stronę Caravaggia. Postać wdowy inspirowana była obserwacją mieszkających na wyspie kobiet, ale rytmiczny scenariusz nadaje jej mitologiczny charakter. Podróż bohaterki, szukającej sprawiedliwości, złożona jest z prozaicznych, drobnych wydarzeń, składających się jednak na liryczną, a zarazem pełną mocy historię o kobiecej sile. Gdyby ktoś pokusił się o wymyślenie "Mad Maxa" w wersji slow cinema, mogłaby to być właśnie "Marlina".

 

Nagrody:

- Sitges Catalonian IFF 2017 - Najlepsza Rola Kobieca (Marsha Timothy);

- Tokyo FILMeX 2017 - Grand Prix;

- QCinema Asian Next Wave Competition 2017 - Najlepszy Film;

- International Women's FF Salé, Morocco 2017 - Najlepszy Scenariusz;

-. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków - Nagroda NETPAC;

- TEMPO Indonesia 2017 - Najlepszy Film, Najepsza Rola Kobieca (Marsha Timothy).

 

 

21.06.2018 (czwartek)

Azja - Indonezja

Miód dla Dakini

Reżyseria: Dechen Roder

2016, Bhutan, Kryminał, 132 min

 

To pełna wdzięku opowieść osadzona w górskich pejzażach współczesnego Bhutanu. W filmie Dechen Roder realizm splata się z magicznym światem mitów, a dynamiczna intryga podszyta jest filozoficznym namysłem. Widz przypatruje się śledztwu mrukliwego policjanta w sprawie zaginionej mniszki i tajemniczej kobiety, która zdaje się wiedzieć więcej, niż inni. Niezwykłe połączenie kryminału noir i filozoficznej przypowieści, w której buddyjskie legendy stają się tłem dla bardzo współczesnej, wciągającej historii.

 

 

26.06.2018 (wtorek)

Azja - Indonezja

Dziecko apokalipsy

Reżyseria: Mario Cornejo

2015, Filipiny, Dramat,  95 min

 

Laureat konkursu 10. Festiwalu Pięć Smaków, lekka historia ukazująca grupę czwórki znajomych beztrosko spędzającyh czas w oazie surferów - Baler. Aura niekończących się wakacji nie uchroni jednak bohaterów od skonfrontowania się ze swoją przeszłością. Rozproszone słońcem kadry i naturalność składa się na tytuł mocno odziałujący na zmysły.

Słowa kluczowe: KINI FILM

« Powrót do poprzedniej strony