Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Letnie Koncerty Plenerowe

Koncerty Turystyka Inne propozycje Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich, Dziedziniec Menniczy

Wstęp: wstęp wolny

Kiedy:
10-07-2018 -23-09-2018

L E T N I E   K O N C E R T Y

P L E N E R O W E

 

Dziedziniec Menniczy, niedziele, godz. 16.00, wstęp wolny

W przypadku niepogody - hol w skrzydle wschodnim (wejście A). Bezpłatne wejściówki będą do odbioru w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z małego dziedzińca na pół godziny przed koncertem).

Latem Zamek proponuje koncerty plenerowe, których różnorodny program (od muzyki poważnej po rozrywkową) powinien usatysfakcjonować szerokie grono melomanów.

 

Koncert zespołów kameralnych XXV Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatów Muzycznych

8.07.2018 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

 

W programie muzyka kameralna w wykonaniu zespołów stworzonych przez uczestników XXV Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatów Muzycznych, organizowanych przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie w dniach 3 - 15 lipca 2018.

 

 

Retro Gitary: Klenczon - Legenda

15.07.2018 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

 

Koncert składający się z największych przebojów Krzysztofa Klenczona z czasów jego twórczości w zespołach Czerwone Gitary oraz Trzy Korony, a także z czasów twórczości na emigracji w Stanach Zjednoczonych. „Powiedz stary gdzieś Ty był", „Nikt na świecie nie wie", „10 w skali Beauforta", „Port", „Raz na tysiąc nocy" czy „Natalie" to piosenki znane, lubiane i do dziś nucone przez szerokie grono wielbicieli jego talentu.

 

Podczas koncertu można będzie usłyszeć także archiwalne nagrania wywiadów jakie Krzysztof Klenczon udzielił podczas swojej kariery.

Utwory w nowych aranżacjach wykonają członkowie zespołu RETRO GITARY: Piotr Huegel (gitara, wokal), Krzysztof Zaborniak (gitara, wokal), Janusz Jędrzejewski (gitara basowa), Maciej Wróbel (perkusja).

 

Retro Gitary to szczeciński zespół założony w 2009 r., który od prawie dekady przypomina największe polskie przeboje specjalizując się w twórczości zespołu Czerwone Gitary, Seweryna Krajewskiego oraz Krzysztofa Klenczona.

 

 

Wojtek Rapa Quartet

22.07.2018 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

 

Wystąpi Wojtek Rapa Quartet w składzie:

Małgorzata Jarmoc - wokal

Wojtek Rapa - wokal, gitary

Janusz „Kanapa" Jędrzejewski - bas

Maciej Golański - perkusja

 

Artyści wykonają znane i lubiane piosenki różnych epok i stylów muzycznych, począwszy od big-beatu przez rocka, bluesa po jazz. Zabiorą słuchaczy w sentymentalną podróż muzyczną, skłaniającą do wspomnień. Zabrzmią m.in. utwory z repertuaru The Beatles, Janis Joplin, Stanisławy Celińskiej, Czesława Niemena, kompozycje Krzysztofa Komedy oraz utwory własne.

 

Wojciech Rapa - wokalista, gitarzysta, basista, kompozytor, dziennikarz muzyczny, współpracownik magazynu „TopGuitar". Grał w popularnych zespołach big-beatowych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, m.in. Wawele czy Telegram Jacka Bromskiego. Współpracował z pionierami polskiego mocnego uderzenia: Kasią Sobczyk, Heleną Majdaniec, Karin Stanek, Jackiem Lechem, Henrykiem Fabianem oraz członkami NO TO CO i Czerwonych Gitar. W latach siedemdziesiątych brał udział w festiwalach Jazz nad Odrą, Festiwalu Awangardy w Kaliszu. Pomysłodawca cyklu koncertów „Szczecińskie Dinozaury" oraz „Muzyczne Zaduszki". Od 1995 roku kieruje własna formacją jazz-rockową „Wojtek Rapa Quartet", z którą nagrał płytę „Szczecin-Szczecin". Współpracował z czołowymi muzykami jazzowymi, m.in. z Z. Levandkiem, T. Grabowskim, A. Wentem, P. Serafińskim. Jest stałym członkiem legendy polskiej sceny big-beatowej - zespołu Czerwono-Czarni, autorem książek o tematyce rockowej „Szczeciński big-beat, Czerwono-Czarni i ja", „Mocne uderzenie po szczecińsku". Jako solista i wraz z zespołem wystąpił w filmie „Bilet na Księżyc", nagrodzonym na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni w 2013 roku. W kwietniu br. Wojciech Rapa obchodził jubileusz 55-lecia działalności artystycznej.

 

Grupo Costa

29.07.2018 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

 

Zespół Grupo Costa to piorunująca dawka muzyki latyno, porywającej serca i dusze. Latino & Salsa Music w ich wykonaniu to zestaw światowych przebojów tego gatunku oraz kompozycji autorskich. W bogatym repertuarze odnaleźć można melodie i rytmy Karaibów (bolero, son, cha-cha, merengue),  Brazylii (samba, bossa nova), Hiszpanii (habanera i rytmy pokrewne flamenco). Nowoczesne aranżacje oraz różnorodny repertuar zespołu sprawiają, że Grupo Costa prezentuje wszystko to, co najlepsze w muzyce latynoamerykańskiej. Charyzma muzyków, obok ciepłego brzmienia i melodyjności, odzwierciedla dziką ekspresję oraz żywiołową rytmikę tego gatunku.

 

 

Blue Bossa

5.08.2018 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

 

Zespół tworzą artyści, których łączy zamiłowanie do wyjątkowego rodzaju muzyki, jakim jest powstała w latach 60. ubiegłego wieku bossa nova. Połączenie brazylijskich rytmów i jazzu stworzyło niepowtarzalną fuzję - gatunek refleksyjny w wyrazie i nostalgiczny w warstwie melodycznej, a jednocześnie pełen życia i energii w warstwie rytmicznej. W repertuarze najważniejsze miejsce zajmują kompozycje A.C. Jobima, takie jak Desafinado, Garota de Ipanema czy Samba de Una Nota So. Koncerty Blue Bossa tworzą bardzo specyficzny, smooth jazzowy klimat.

Obok pełnej lekkości i uroku bossa novy, usłyszymy gorące rytmy, podszyte dużą energią samby.

 

Zespół wystąpi w składzie:

Maciej Marcinkowski - saksofon

Ireneusz Leciejewski - gitara

Przemysław Igiel - instrumenty perkusyjne

Milena Bauza - wokal

 

 

Cafe Jazz Trio

12.08.2018, (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

 

Cafe Jazz Trio w składzie:

Krzysztof Marek - klarnet

Robert Jarzębski - gitara akustyczna

Ryszard Słowicki - instrumenty perkusyjne

 

W programie koncertu znajdą się popularne standardy muzyki swingowej, m.in. Oh, Lady Be Good (G. Gershwin), Satin Doll (D. Ellington), That's All (Nat King Cole).

 

Cafe Jazz Trio to zespół grający klasykę jazzu z lat 1930-1960 w skromnym instrumentarium (klarnet, gitara, werbel - szczotki) i stylistyką brzmieniową nawiązujący do zespołów klubowych z epoki Swing. W repertuarze mają również wybrane motywy muzyki filmowej i rozrywkowej w swingowych aranżacjach. W obecnym składzie zespół działa od roku 2015. Tworzą go znakomici artyści ze szczecińskiego środowiska muzycznego:

Krzysztof Marek - absolwent Instytutu Muzyki Uniwersytetu w Zielonej Górze, koncertmistrz w Orkiestrach Reprezentacyjnych Wojska Polskiego. Swój warsztat muzyczny doskonalił współpracując z wieloma zespołami, w tym także jazzowymi.

Robert Jarzębski jest instrumentalistą, kompozytorem, który w swojej karierze grał m.in. w Quintecie Marka Kazany, we wspólnym koncercie z Bobbym McFerrinem oraz jako wieloletni członek zespołu Sklep z Ptasimi Piórami.

Ryszard Słowicki to znany szczeciński bard tworzący własną muzykę i teksty, multiinstrumentalista.

 

Dorobek artystyczny każdego z muzyków stanowią nagrania płytowe, zarówno studyjne, jak i koncertowe. W kwietniu 2017 r. zespół nagrał i wydał swoją pierwszą płytę.

 

 

Sklep z Ptasimi Piórami

19.08.2018 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

 

Ryszard Leoszewski - kompozytor, wokalista, pedagog, jedna z najciekawszych postaci kulturalnego Szczecina. Znany przede wszystkim jako założyciel i lider zespołu Sklep z Ptasimi Piórami (1978) oraz twórca dziecięcej grupy artystycznej ARFIK (1987). Jego utwory napisane dla obu zespołów zostały wydane na ponad 40 płytach CD. Ryszard Leoszewski jest również kojarzony z projektem artystycznym „Ulica Mandelsztama", w ramach którego wykonywał swoje kompozycje z orkiestrami symfonicznymi: szczecińskiej Opery na Zamku, Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica i Pomorskiej Filharmonii w Bydgoszczy. Może się poszczycić wspólnymi występami z wieloma znanymi artystami i zespołami. Do takich należą Rick Wakeman - pianista grupy YES i wybitny wokalista jazzowy Bobby McFerrin. Ryszard Leoszewski jest laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina, honorowym Ambasadorem Szczecina, a w 2012 roku został odznaczony Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS".

 

Sklep z Ptasimi Piórami zagrał po raz pierwszy 8 marca 1978 roku w Szczecinie i do tej pory jest wizytówką kulturalną swojego miasta. Wciąż nagrywa nowe piosenki i płyty, prezentuje programy w teatrach i klubach całej Polski. Sklep zwyciężał wielokrotnie na festiwalach piosenki studenckiej i jest ciągle żywo odbierany zarówno przez publiczność swojego pokolenia, jak i nową, bardzo nieraz młodą, która dzięki grupie odkrywa niepowtarzalną atmosferę spotkania z żywą muzyką i mądrymi tekstami.

 

 

After Blues

26.08.2018 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

 

Szczeciński „After Blues" to blisko 40 lat nieprzerwanej  działalności artystycznej. Szczególną wytrwałością pochwalić się mogą Leszek Piłat (bas, vocal, perkusja) i Waldemar Baranowski (gitara, instr. perkusyjne, vocal) - jego założyciele. To duet,  brzmiący co najmniej jak trio. Muzycy wypracowali własny muzyczny wizerunek - wysublimowany, oszczędnie grany blues w balladowej otoczce.

 

Zespół ma na swym koncie 13 autorskich wydawnictw oraz  udział w kompilacjach różnych wykonawców. Występował w Niemczech, Holandii, Szwecji, Danii, Czechach i Rosji. Jest pomysłodawcą projektów muzycznych, m.in.: „Zaduszki Bluesowe", a przede wszystkim Festiwalu Muzyki Bluesowej Bluesada (festiwal realizowany przez 18 lat). W roku 2009  duet „After Blues" był nominowany do prestiżowych nagród: „Fryderyki" i „Superjedynki". W 2013 r. otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Pro Arte" - za ogromny wkład w polską muzykę bluesową, za wieloletnią twórczą działalność, w podziękowaniu za rozwój kultury muzycznej w Polsce oraz promowanie regionu zachodniopomorskiego w kraju i poza jego granicami.  W roku 2018 „After Blues" został nominowany do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin za całokształt twórczości.

 

 

Fot. Marek Kowalczyk

Słowa kluczowe: koncert

« Powrót do poprzedniej strony