Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Dzień Kultury Romskiej

Koncerty Inne propozycje Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich, Dziedziniec Menniczy

Wstęp: wstęp wolny

Kiedy:
1. 11-08-2018 17:00 Sobota

11.08.2018 (sobota), godz. 17.00 - 21.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

 

Wydarzenie ukazujące dorobek i kulturę mniejszości romskiej ze Szczecina oraz terenu województwa zachodniopomorskiego, wspierające integrację mieszkańców oraz nawiązujące do wielokulturowego charakteru miasta pielęgnującego tradycje i poszanowanie innych kultur.

Imprezę poprowadzi: Tytus Łakatosz

W programie występy zespołów, prezentujących różne style folkloru romskiego:

Zespół Vanessa & Sorba, tworzą Eugeniusz Merstein-Kwiatkowski, znany kompozytor i aranżer, wirtuoz cygańskiej gitary, który podczas wieloletniej kariery w Niemczech grywał z najlepszymi muzykami jak: Pireli Lagren, Cyroli Winterstein, Titi Winterstein oraz jego żona Vanessa - piosenkarka i tancerka. Pozostali członkowie grupy to młodzi, utalentowani instrumentaliści (akordeon, skrzypce, gitara, flet oraz tancerki).

Zespół wykonuje na żywo oryginalne utwory instrumentalne i wokalne Romów polskich, rosyjskich, węgierskich, rumuńskich i hiszpańskich, a także muzykę Romów zachodnich, tzw. Sinti Jazz, na wzór utworów jednego z najsłynniejszych gitarzystów jazzowych Django Reinhardta. W ich repertuarze znajdują się pieśni i romanse, czardasze, swing i standardy jazzowe oraz tradycyjne tańce w pięknych i barwnych strojach i oczywiście własne kompozycje.

Zespół DżangoBango - to magia rytmu, barwność improwizacji, cygańska wolność i radość życia, a wszystko przyprawione szczyptą szaleństwa. Zespół prawdopodobnie nigdy by nie powstał, gdyby nie Django Reinhardt, niedościgniony mistrz Gipsy Jazz. To fascynacja jego sztuką połączyła drogi lubelskich Romów i Polaków, lubiących dobrą muzykę i zabawę. W repertuarze zespołu usłyszeć możemy nie tylko standardy jazzowe, ale także romanse cygańskie, rumby flamenco, czy tanga argentyńskie. Zespół powstał w roku 2014 i mimo krótkiego stażu wystąpił już za granicą między innymi w Niemczech, Holandii, Francji, a także na najbardziej renomowanych krajowych festiwalach romskich w Polsce.

Liza Kotlyarenko - gwiazda cygańskiej muzyki, wszechstronnie uzdolniona artystka. Śpiewa w języku romskim, polskim, rosyjskim, hiszpańskim, tańczy, sama pisze teksty i komponuje muzykę. Pochodzi z rodziny romskich artystów z Sankt Petersburgu. Jako dziecko zagrała w rosyjskim filmie „Cyganka Aza". Jej talent muzyczny od dziecka pielęgnowany był przez jej artystyczną rodzinę. Świetnie odnajduje się w folklorze romskim, ale nie ogranicza się tylko do tego rodzaju muzyki. Popis swoich umiejętności dała w 2006 roku nagrywając z Katarzyną Nosowską tytułową piosenkę do filmu Bogusława Lindy „Jasne Błękitne Okna". Uwielbia jazz. Sama zresztą śpiewa utwory w tym klimacie. To właśnie taki charakter mają piosenki nagrane z Mateuszem Pospieszalskim na jego płycie EMPE3. W lipcu 2016 odbyła się premiera jej kolejnej solowej płyty pt. „Cygańskie Serce".

Bogdan Trojanek & Terne Roma - zespół istnieje od 1999 r. Prezentuje muzykę taborowo-cygańską. Nagrał dziewięć płyt. W 2000 r. zdobył wiele nagród na Międzynarodowym Festiwalu Kultury i Muzyki Romów: nagrodę jury, nagrodę publiczności oraz telewidzów. W 2001 r. zespół był nominowany do nagrody muzycznej Fryderyk, otrzymał Statuetkę Złotego Głosu Opole 2001. Założycielem i kierownikiem zespołu jest Bogdan Trojanek.

 

Dzień Kultury Romskiej to wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Mniejszości Narodowej Roma w Polsce „Jankesci" przy współpracy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Szczecin.

Słowa kluczowe: Dzień Kultury Romskiej

« Powrót do poprzedniej strony