Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Repertuar Kina Zamek na październik

Kino i film Spotkania i wykłady Edukacja Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Kino Zamek (wejście A, F)

Wstęp: Bilety w cenie 15 zł normalny, 13 zł ulgowy, 10 zł dla grup zorganizowanych (od 10 osób). Dla 55-latków z okazji 55-lecia istnienia Kina w 2018 roku bilety w cenie 10 zł.

Kiedy:
05-09-2018 -02-11-2018

W 2018 roku Kino Zamek obchodzi 55-lecie istnienia

 

Kino Zamek działa w historycznych zamkowych murach i jest kameralną, jedną z najmniejszych sal kinowych w Polsce. Seanse odbywają się bez reklam!

 

Bilety w cenie 15 zł normalny, 13 zł ulgowy, 10 zł dla grup zorganizowanych (od 10 osób).

 

Dla 55-latków z okazji 55-lecia istnienia Kina w 2018 roku bilety w cenie 10 zł.

 

 

Mamma Mia! Here We Go Again

3.10.2018 (środa), godz. 17.00

4.10.2018 (czwartek), godz. 19.00

5.10.2018 (piątek), godz. 17.00

6.10.2018 (sobota), godz. 19.30

2018, USA. komedia, musical. 116 min

Scenariusz i  reżyseria: Ol Parker

 

Obsada: Lily James, Amanda Seyfried, Meryl Streep, Alexa Davies, Julie Walters, Jessica Keenan Wynn

 

Sophie (Amanda Seyfried) spotyka się na greckiej wyspie Kalokairi z przyjaciółkami swojej matki Donny (Meryl Streep) - Rosie (Julie Walters) i Tanyą (Christine Baranski). Dziewczyna ogłasza im, że jest w ciąży, jednak obawia się, że samodzielnie nie uda jej się wychować dziecka. Kobiety oferują swoją pomoc, a do spółki dołączają także mąż Donny, Sam (Pierce Brosnan) oraz jej byli partnerzy: Harry (Colin Firth) i Bill (Stellan Skarsgård). Wszyscy zaczynają opowiadać historię nastoletniej Donny, która została matką w młodym wieku isamodzielnie wychowywała dziecko, jednocześnie prowadząc grecką willę oraz śpiewając w girls bandzie.

 

 

Człowiek delfin

3.10.2018 (środa), godz. 19.00

5.10. 2018 (piątek), godz. 19.00

7.10.2018 (niedziela), godz. 14.45

2017, dokumentalny, Francja, Grecja, Japonia, Kanada,  119 min

 

Reżyseria Lefteris Charitos; obsada: Jean-Marc Barr, Umberto Pelizzari, Dottie Mayol, Mehgan Heaney-Grier Jacques Mayol to jeden z największych nurków w historii, wielokrotny rekordzista świata w nurkowaniu głębinowym, określany mianem człowieka delfina, teoretyk i pasjonat nurkowania, filozof, którego życie stało się inspiracją kultowego filmu Luca Bessona "Wielki błękit" (do którego Mayol współtworzył scenariusz). Był pierwszym wolnym nurkiem, który zszedł na głębokość 100 metrów, a jego koncepcja jedności człowieka z oceanem, w tym z delfinami, przedstawiona w biograficznej książce "Homo Delphinus" jest podstawą dla wszystkich nurków głębinowych. Nominowany do nagrody International Awards for Valor in Sports za wytrwałość i dzielność w pokonywaniu nowych granic próbował odpowiedzieć na pytanie, czy człowiek ma ukryty podwodny potencjał, który może zostać obudzony poprzez rygorystyczny fizyczny i psychologiczny trening. Oparty na unikalnym archiwum Mayola film portretuje jego życie i filozofię. Udajemy się w fascynującą podróż do podwodnego świata, zanurzając się w zmysłowym i transgranicznym doświadczeniu swobodnego nurkowania. Podróżujemy przez Japonię, Mami, Marsylię, wyspy Caicos, Kalymnos i Elbę, które w sposób znaczący wpłynęły na biografię Mayola. Poznajemy charyzmatycznego człowieka, rozdartego między lądem a wodą, który ryzykował życie nie dla sławy lecz dla wyższego celu. Nurkowanie dało mu szansę stać się posłańcem, który dotarł do granic ludzkiego ciała i umysłu nie tylko po to, by pobić dotychczasowe rekordy, lecz odkryć głębsze powinowactwo pomiędzy człowiekiem i morzem. Film splata wspaniałą współczesną fotografię podwodną w wykonaniu najlepszych na świecie nurków z intymnymi komentarzami najbliższych przyjaciół Mayola, rodziny oraz mistrzów świata w nurkowaniu: Williama Trubridge'a, Mehgan Heaney-Grier i Umberto Pelizzariego. Narratorem filmu jest Jean-Marc Barr - odtwórca roli Mayola w filmie "Wielki błękit".

 

 

Dyskusyjny Klub Filmowy Zamek: Wielkie żarcie

Godz. 18.00, wstęp wolny (bilety wolnego wstępu do odbioru godzinę przed seansem w kasie Kina Zamek. Jedna osoba może pobrać maksymalnie dwie wejściówki)

 

Przegląd filmów, w których motywem przewodnim jest sztuka kulinarna, rozumiana jako idea, sposób na życie, pasja. Tytuł z jednej strony odwołuje się do kultowego filmu z 1973 r. w reżyserii Marco Ferreriego, a z drugiej stanowi przewrotną grę słów nadając mu znaczenia zarówno strawy duchowej i cielesnej.

 

Pikanterii spotkaniom nadadzą Krzysztof Spór, nagrodzony w 2017 r. nagrodą PISF-u za publicystykę filmową w Internecie oraz Bolesław Sobolewski, ikona szczecińskich restauratorów, muzyk, autor kulinarnych audycji radiowych i współautor książki pt. „W szponach Gryfa. Szczecin i Pomorze Zachodnie - historia od kuchni", którzy wprowadzać będą widzów w świat filmu z perspektywy ducha i podniebienia, a artystyczno-kulinarne utarczki spowodują wkraczanie na nowe niebanalne przestrzenie.

 

Projekt dofinansowany ze środków Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.

Wielkie żarcie

Podróż na 100 stóp

9.10.2018 (wtorek)

Reżyseria: Lasse Hallström

Dramat, komedia, Indie, USA, Emiraty Arabskie, 122 min

 

Rodzina Kadam prowadzi restaurację w Mumbaju. Pewnego dnia budynek zostaje podpalony, a matka ginie w tym pożarze. Po tej tragedii rodzina przenosi się do Europy, najpierw osiadając w Londynie, a następnie we Francji.

 

Wielkie żarcie

Szef

16.10.2018 (wtorek)

Reżyseria: Jon Favreau

Komedia, USA, 115 min

 

Carl Casper jest szefem kuchni w jednej z restauracji. Usiłuje zademonstrować swój talent kulinarny przed cenionym krytykiem i blogerem, Ramseyem Michelem, lecz właścicielce restauracji udaje się odwieść go od innowacyjnych pomysłów i przekonać, aby zaserwował klasyczne, sprawdzone dania. Ramsey wystawia restauracji, niestety, niską ocenę.

 

Wielkie żarcie

Soul Kitchen

30.10.2018 (wtorek)

Reżyseria: Fatih Akin

Dramat, Komedia, Niemcy, 99 min

Zinos jest właścicielem podupadającej restauracji „Soul Kitchen", która znajdującej się w Hamburgu. Na głowie ma sporo problemów: jego dziewczyna postanawia go porzucić, aby pracować w Szanghaju, brat wychodzi po odsiadce z więzienia, nie mając się gdzie podziać zamieszkuje u Zinosa, a dawny kolega Thomas, chcący odkupić restaurację, nasyła na Zinosa urząd kontroli. Załamany Zinos daje pracownikom restauracji wolną rękę. Tym samym niespełniony szef kuchni zaczyna gotować to, co zawsze chciał, a DJ odrywa ludzi wprost od talerza. Niespodziewanie restauracja staje się bardzo popularnym lokalem w Hamburgu.

Pozostałe seanse w ramach cyklu:

6.11. / Smak Curry / Reżyseria: Ritesh Batr

20.11. / Kwiat wiśni i czerwona fasola / Reżyseria  Naomi Kawase

 

 

Kler

10.10.2018 (środa), godz. 17.00

11.10.2018 (czwartek), godz. 17.00; 19.30

14.10.2018 (niedziela), godz. 14.30; 17.00; 19.30

17.10.2018 (środa), godz. 16.45; 19.15

18.10.2018 (czwartek), godz. 16.45; 19.15

19.10.2018 (piątek), godz. 16.45

2018, Polska,  obyczajowy, 133 min

Reżyseria Wojtek Smarzowski

 

Scenariusz: Wojtek Smarzowski,Wojciech Rzehak

 

Obsada: Janusz Gajos, Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak,  Joanna Kulig,  Katarzyna Herman, Mateusz Więcławek, Iza Kuna, Iwona Bielska, Mirosław Haniszewski, Bartosz Bielenia, Michał Gadomski

 

„Nie interesuje mnie opowiadanie błahych historii. Zawsze robię filmy, po których spodziewam się jakiejś debaty" Wojtek Smarzowski opowiada o swoim najnowszym filmie

 

„Kler" to siódmy film pełnometrażowy w filmografii Wojciecha Smarzowskiego. Reżyser głośnego „Wołynia" podkreśla, że tworzy kino zaangażowane i oczekuje, że jego dzieło sprowokuje widzów do refleksji: „Zawsze robię filmy, po których spodziewam się jakiejś debaty, nie interesuje mnie opowiadanie błahych historii". Smarzowski zaznacza, że nie chciał wypowiadać się na temat wiary, tylko ludzi i ich słabości: „Pokazałem Kler kilkunastu księżom - powiedzieli mi, że ten film nie dotyka wiary. To moje duże osiągnięcie" - mówi reżyser. „Kler opowiada o wszystkich grzechach, z których trzy wektory wybijają się najbardziej, mianowicie: dążenie do władzy, żądza i chciwość".

 

„Wyważony, niezależny i głęboko ludzki" Artur Zaborski, WP

„Wspaniały. Mądry. Nieoczywisty. Niejednoznaczny. Głęboko chrześcijański" Karolina Korwin Piotrowska

 

„Smarzowski nie krytykuje wiary, tylko słabych ludzi mieniących się przewodnikami duchowości"

 

„Bardzo ważny film" Łukasz Maciejewski

 

„Mocny i bezkompromisowy, [...] nie ma tu banałów i uproszczeń" Andrzej Pągowski

 

Wojtek Smarzowski, twórca wielokrotnie nagradzanych dzieł: „Wołyń", „Pod Mocnym Aniołem", „Drogówka", „Róża", „Dom zły" i „Wesele", wraca z nowym filmem. „Kler" to obraz kościoła katolickiego jako instytucji oglądanej „od strony zakrystii", rzucający światło na tematy niewygodne, trudne, często przemilczane, ale też poruszające. Wszystko to ukazane zostało przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic co ludzkie nie jest specjalnie obce. W rolach głównych popis wielkiego aktorstwa dają Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak oraz - po raz pierwszy u Smarzowskiego - Janusz Gajos. W doskonałej, pełnej gwiazd obsadzie znaleźli się także m.in.: Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar i Izabela Kuna. „Kler" został nominowany do Złotych Lwów 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski (Jacek Braciak) jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce... Drugi z księży - Trybus (Robert Więckiewicz) w odróżnieniu od Lisowskiego jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule (Arkadiusz Jakubik), który - pomimo swojej żarliwej wiary - właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.

 

Celem naszego filmu nie jest podejmowanie dyskusji na temat wiary czy krytyka osób wierzących. Wiarę uznajemy za jedną z najbardziej intymnych sfer każdego człowieka. Chcemy jednak mówić o ludzkich działaniach i postawach budzących nasz fundamentalny sprzeciw. Nasz film to wizja artystyczna oparta na wielu prawdziwych wydarzeniach, sytuacjach, które miały miejsce gdzieś i kiedyś. To niezwykle poruszająca, ale równocześnie prawdziwa historia.

 

Nie kryjemy swego zafascynowania osobą papieża Franciszka, tak skrajnie niepasującego do dzisiejszego, zatraconego w konsumpcji świata. Oto papież, który przestronne, luksusowe apartamenty w Pałacu Apostolskim dobrowolnie zamienił na skromne mieszkanko w Domu św. Marty. Reformy, jakich się podjął, mają na celu przede wszystkim budowę Kościoła całkowicie misyjnego, rozumianego jako wspólnota, która zwróci się z pomocą zagubionym i służyć będzie ludziom na całym świecie. Franciszek to papież stawiający na pierwszym miejscu nie prawo, ale czyste miłosierdzie. Kościół według niego powinien być ubogi, służyć ubogim, opłakiwać tych, których nikt nie opłakuje. Franciszek krytykuje materializm, jednak duchowni udają, że tego nie słyszą. To aż prosiło się o refleksję filmową. Jak w całej tej sytuacji odnajdują się zwykli, przeciętni księża? Jak patrzą na to wszystko wierni? Na te pytania, oraz kilka innych, staramy się dać odpowiedź w swoim obrazie - twórcy filmu.

 

 

Filmowe drogi do niepodległości

Dywizjon 303. historia prawdziwa

10.10.2018 (środa), godz. 19.30, wstęp wolny (bilety wolnego wstępu do odbioru na pół godziny przed seansem w kasie Kina Zamek. Jedna osoba może pobrać maksymalnie dwie wejściówki)

2018, Polska, wojenny, akcja, 99 min

Reżyseria Denis Delić

 

Obsada: Piotr Adamczyk, Cara Theobold, Antoni Królikowski, Andrew Woodall, Anna Prus

 

Cykl dyskusyjnych spotkań filmowych realizowanych wspólnie przez IPN Oddział Szczecin i  Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

 

Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie ma sobie równych.

 

Film „Dywizjon 303" to prawdziwa historia polskich asów przestworzy, inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Nikt nie latał tak jak oni. Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, czym jest prawdziwe bohaterstwo. Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach, w których brali udział podczas Bitwy o Anglię, ale pokazuje również ich życie prywatne. Kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili.

 

 

 

Szczecin European Film Festival'18

24-29.10.2018

„Dobre kino!" - po raz kolejny rusza jesienna odsłona Szczecin European Film Festival'18.

Festiwal odbywa się w dwóch częściach: w czerwcu i październiku. Na  program jesiennego Szczecińskiego Festiwalu Filmowego składa się -  tradycyjnie - europejski konkurs kilkudziesięciu najaktualniejszych  dokumentów z 17 krajów i niemal 40 wydarzeń, sięgających do tak sławnych  nazwisk jak Stanley Kubrick, którego przegląd twórczości będziemy mogli  zobaczyć. Motywem przewodnim festiwalu jest - od jego początku -  przekraczanie granic.

Obok prezentacji najlepszych, opowiadających o świecie dokumentów i  fabuł, licznych animacji oraz produkcji eksperymentalnych znajdzie się  także bogaty program dla mniejszych widzów. Projekcjom ponad 100  produkcji filmowych towarzyszyć będą spotkania z twórcami, a także  warsztaty, koncerty, spotkania branżowe. Festiwal odwiedzi  kilkudziesięciu gości z Europy: twórców, artystów, filmowców, krytyków;  czekają nas ekskluzywne spotkania z galerią wybitnych postaci,  reprezentujących film, ale również muzykę czy poezję - wśród gości m. in. reżyserka i piosenkarka Maria Sadowska, krytyk współczesności Tomasz Raczek, poeta z wyrokiem dożywocia Spoon Jackson, asystent Freddiego Mercuryego Peter Freestone. Szczecińska jesień filmowa zapowiada się  arcyciekawie!

 

Jesienna odsłona  Szczecin European Film Festival'18 odbędzie się w dniach 24-29.10.2018 r.

 

Program  - miejsce Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, sala kina Zamek:

24.10 godz. 17:30-19:30 Świat Według SEFF;

24.10 godz. 20:00-22:00 Świat Według SEFF;

25.10 godz. 17:30-19:30 Świat Według SEFF;

25.10 godz. 20:00-22:00 Świat Według SEFF;

26.10 godz. 17:30-19:30 Konkurs Europejski;

27.10 godz. 15:00-17:00 Konkurs Europejski;

27.10 godz. 17:30-19:30 Konkurs Europejski;

28.10 godz. 15:00-17:00 Konkurs Europejski;

28.10 godz. 17:30-19:30 Konkurs Europejski;

29.10 godz. 17:00-19:00 Najlepsze z Najlepszych;

29.10 godz. 21:30-0:30 Pokaz nagrodzonych filmów.

 

http://www.europeanfilmfestival.szczecin.pl/

 

 

 

XXXIX POMORSKIE SPOTKANIA Z DIAPORAMĄ

16 - 18.11.2018 (wtorek - czwartek)

 

Termin składania prac konkursowych - 16.10.2018

 

Impreza realizowana pod patronatem  FIAP (Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej) oraz  Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

(logo FIAP, FRP, MKIDN)

 

Szczegóły www.zamek.szczecin.pl

 

Pomorskie Spotkania z Diaporamą to święto wielowymiarowego obrazu zaklętego pomiędzy pojedynczą fotografią a filmem. W 2018 roku odbędzie się 39. odsłona imprezy. Historia diaporamy polskiej związana jest z działalnością Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, czyniąc z tej instytucji i Szczecina stolicę polskiej diaporamy. Zarazem jest to jedyny w Polsce i jeden z zaledwie sześciu najważniejszych konkursów diaporam na świecie odbywający się pod prestiżowym patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) i Fotoklubu RP. Spotkania umożliwiają twórcom konfrontację dzieł z różnych zakątków świata. Rokrocznie w konkursie bierze udział ok. 30 twórców z 4 kontynentów. Spotkania, poza zasadniczą częścią konkursową, wzbogacone będą projekcjami diaporam analogowych kontrastującymi z nowoczesnymi formami dzieł, plenerami, wystawami fotograficznymi, pokazami galowymi. Wybitni artyści poprowadzą spotkania i dyskusje panelowe poświęcone sztuce diaporamy z udziałem publiczności.

 

Słowa kluczowe: kino film

« Powrót do poprzedniej strony