Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Filmowe drogi do niepodległości: 303. Bitwa o Anglię

Kino i film Spotkania i wykłady Edukacja Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Kino Zamek (wejście A, F)

Wstęp: wstęp wolny (bilety wolnego wstępu do odbioru na pół godziny przed seansem w kasie Kina Zamek)

Kiedy:
1. 27-09-2018 12:59 Czwartek

Filmowe drogi do niepodległości:

303. Bitwa o Anglię

27.09.2018 (czwartek), godz. 19.00, wstęp wolny (bilety wolnego wstępu do odbioru na pół godziny przed seansem w kasie Kina Zamek)

 

Cykl dyskusyjnych spotkań filmowych realizowanych wspólnie przez IPN Oddział Szczecin i  Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

 

2018, Polska/ Wielka Brytania,dramat/wojenny

Reżyseria: David Blair

Obsada: Marcin Dorociński, Filip Pławiak, Iwan, Milo Gibson, Adrian Zaremba, Sławomir Doliniec, Rafał Ferenc, Damian Dudkiewicz Radosław Kaim, Kamil Lipka

 

Pełna rozmachu i emocjonujących podniebnych walk superprodukcja opowiadająca niesamowitą historię Dywizjonu 303 imienia Tadeusza Kościuszki - legendarnych polskich lotników, którzy stali się najskuteczniejszymi pilotami podczas bitwy o Anglię w czasie II wojny światowej. W międzynarodowej obsadzie, obok Marcina Dorocińskiego („Jack Strong", „Pitbull. Ostatni pies") i Filipa Pławiaka („Listy do M. 3"), wystąpili również: gwiazda kultowego serialu „Gra o tron" - Iwan Rheon oraz syn Mela Gibsona - Milo Gibson (znany m.in. z nagrodzonego dwoma Oscarami obrazu „Przełęcz ocalonych"). Reżyserii podjął się David Blair -zdobywca nagród BAFTA i Emmy. Za efekty specjalne odpowiada firma Lipsync Post, mająca na swoim koncie pracę przy zagranicznych produkcjach z największymi hollywoodzkimi gwiazdami. Zdjęciami do filmu zajął się Piotr Śliskowski - wybitny operator, który pracował przy „Generale Nilu", „80 milionach" i serialu „Czas honoru. Powstanie".

 

Jest rok 1940. Władze i ludność Wielkiej Brytanii z rosnącym przerażeniem patrzą na inwazję niemieckiej armii na Europę. Rozpoczyna się bitwa o Anglię, w której doskonale wyszkoleni i doświadczeni piloci Luftwaffe zaciekle atakują alianckie samoloty RAFu. Z pomocą przybywają doborowi polscy lotnicy: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Mirosław Ferić i Witold „Tolo" Łokuciewski. To weterani, którzy pragną walczyć w obronie swojej ojczyzny nawet poza jej granicami. Początkowa nieufność Brytyjczyków musi ustąpić wielkiemu szacunkowi, jakim Anglicy zaczynają darzyć polskich pilotów. Tak powstaje Dywizjon 303 imienia Tadeusza Kościuszki, który okazał się najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię. Bohaterom przypisuje się zestrzelenie ponad 120 niemieckich samolotów - to wynik, jakiego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu powietrznemu dywizjonowi.

Słowa kluczowe: kino film

« Powrót do poprzedniej strony