Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Kler

Kino i film Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wstęp: Bilety w cenie 15 zł normalny, 13 zł ulgowy, 10 zł dla grup zorganizowanych (od 10 osób). Dla 55-latków z okazji 55-lecia istnienia Kina w 2018 roku bilety w cenie 10 zł.

Kiedy:
10-10-2018 -19-10-2018

Kler

10.10.2018 (środa), godz. 17.00

11.10.2018 (czwartek), godz. 17.00; 19.30

14.10.2018 (niedziela), godz. 14.30; 17.00; 19.30

17.10.2018 (środa), godz. 16.45; 19.15

18.10.2018 (czwartek), godz. 16.45; 19.15

19.10.2018 (piątek), godz. 16.45

2018, Polska,  obyczajowy, 133 min

Reżyseria Wojtek Smarzowski

 

Scenariusz: Wojtek Smarzowski,Wojciech Rzehak

 

Obsada: Janusz Gajos, Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak,  Joanna Kulig,  Katarzyna Herman, Mateusz Więcławek, Iza Kuna, Iwona Bielska, Mirosław Haniszewski, Bartosz Bielenia, Michał Gadomski

 

„Nie interesuje mnie opowiadanie błahych historii. Zawsze robię filmy, po których spodziewam się jakiejś debaty" Wojtek Smarzowski opowiada o swoim najnowszym filmie

 

„Kler" to siódmy film pełnometrażowy w filmografii Wojciecha Smarzowskiego. Reżyser głośnego „Wołynia" podkreśla, że tworzy kino zaangażowane i oczekuje, że jego dzieło sprowokuje widzów do refleksji: „Zawsze robię filmy, po których spodziewam się jakiejś debaty, nie interesuje mnie opowiadanie błahych historii". Smarzowski zaznacza, że nie chciał wypowiadać się na temat wiary, tylko ludzi i ich słabości: „Pokazałem Kler kilkunastu księżom - powiedzieli mi, że ten film nie dotyka wiary. To moje duże osiągnięcie" - mówi reżyser. „Kler opowiada o wszystkich grzechach, z których trzy wektory wybijają się najbardziej, mianowicie: dążenie do władzy, żądza i chciwość".

 

„Wyważony, niezależny i głęboko ludzki" Artur Zaborski, WP

„Wspaniały. Mądry. Nieoczywisty. Niejednoznaczny. Głęboko chrześcijański" Karolina Korwin Piotrowska

 

„Smarzowski nie krytykuje wiary, tylko słabych ludzi mieniących się przewodnikami duchowości"

 

„Bardzo ważny film" Łukasz Maciejewski

 

„Mocny i bezkompromisowy, [...] nie ma tu banałów i uproszczeń" Andrzej Pągowski

 

Wojtek Smarzowski, twórca wielokrotnie nagradzanych dzieł: „Wołyń", „Pod Mocnym Aniołem", „Drogówka", „Róża", „Dom zły" i „Wesele", wraca z nowym filmem. „Kler" to obraz kościoła katolickiego jako instytucji oglądanej „od strony zakrystii", rzucający światło na tematy niewygodne, trudne, często przemilczane, ale też poruszające. Wszystko to ukazane zostało przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic co ludzkie nie jest specjalnie obce. W rolach głównych popis wielkiego aktorstwa dają Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak oraz - po raz pierwszy u Smarzowskiego - Janusz Gajos. W doskonałej, pełnej gwiazd obsadzie znaleźli się także m.in.: Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar i Izabela Kuna. „Kler" został nominowany do Złotych Lwów 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski (Jacek Braciak) jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce... Drugi z księży - Trybus (Robert Więckiewicz) w odróżnieniu od Lisowskiego jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule (Arkadiusz Jakubik), który - pomimo swojej żarliwej wiary - właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.

 

Celem naszego filmu nie jest podejmowanie dyskusji na temat wiary czy krytyka osób wierzących. Wiarę uznajemy za jedną z najbardziej intymnych sfer każdego człowieka. Chcemy jednak mówić o ludzkich działaniach i postawach budzących nasz fundamentalny sprzeciw. Nasz film to wizja artystyczna oparta na wielu prawdziwych wydarzeniach, sytuacjach, które miały miejsce gdzieś i kiedyś. To niezwykle poruszająca, ale równocześnie prawdziwa historia.

 

Nie kryjemy swego zafascynowania osobą papieża Franciszka, tak skrajnie niepasującego do dzisiejszego, zatraconego w konsumpcji świata. Oto papież, który przestronne, luksusowe apartamenty w Pałacu Apostolskim dobrowolnie zamienił na skromne mieszkanko w Domu św. Marty. Reformy, jakich się podjął, mają na celu przede wszystkim budowę Kościoła całkowicie misyjnego, rozumianego jako wspólnota, która zwróci się z pomocą zagubionym i służyć będzie ludziom na całym świecie. Franciszek to papież stawiający na pierwszym miejscu nie prawo, ale czyste miłosierdzie. Kościół według niego powinien być ubogi, służyć ubogim, opłakiwać tych, których nikt nie opłakuje. Franciszek krytykuje materializm, jednak duchowni udają, że tego nie słyszą. To aż prosiło się o refleksję filmową. Jak w całej tej sytuacji odnajdują się zwykli, przeciętni księża? Jak patrzą na to wszystko wierni? Na te pytania, oraz kilka innych, staramy się dać odpowiedź w swoim obrazie - twórcy filmu.

Słowa kluczowe: kino film

« Powrót do poprzedniej strony