Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Spotkania i Wykłady w listopadzie

Spotkania i wykłady Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wstęp:

Kiedy:
06-11-2018 -30-11-2018

 

S P O T K A N I A   I   W Y K Ł A D Y

 

(listopad)


Zamkowe Gawędy Historyczne

6.11.2018 (wtorek), godz. 17.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilety 5 zł

 

Temat spotkania: Polska i niemiecka pani domu na Pomorzu po I wojnie światowej

 

Prelegentka: dr Monika Ogiewa-Sejnota

 

Podczas kolejnej wirtualnej wycieczki w przeszłość słuchacze dowiedzą się, jak prowadzono gospodarstwa domowe  w okresie międzywojnia. Usłyszymy m.in. o różnicach w stylu życia polskiej i niemieckiej pani domu, przekonamy się także,  jak udogodnienia w kuchni i modowe nowości w salonie  wpływały na zmianę jakości życia. Podczas spotkania nie  zabraknie ciekawostek i licznych interesujących, nierzadko zabawnych faktów „z epoki".

 

 

Literownia

7.11.2018 (środa), godz.11.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), wstęp wolny (obowiązuje rezerwacja grup: edukacja@zamek.szczecin.pl)

 

Temat spotkania: Szymon Sobczyk „Przygody Ziuka. Książka dla dzieci o Józefie Piłsudskim"

 

Prowadzenie: Marta Wróblewska

 

Gość specjalny: Szymon Sobczyk

 

Warsztatowicze poznają Marszałka, gdy jako mały chłopiec mieszkał z rodzicami i rodzeństwem w Zułowie. Przygody Ziuka, który od dzieciństwa był patriotą i  wykazywał umiejętności przywódcze, jego dorastanie i ważne chwile w życiu - to temat pięknej, rymowanej opowieści, pełnej ciekawostek i anegdot. Wraz z życiem Józefa Piłsudskiego dzieci poznają historię Polski.

 

 

Wykład towarzyszący wystawie Piękno poza czasem

8.11.2018 (czwartek), godz. 17.00, Galeria Gotycka (wejście J), wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

 

Temat wykładu: Uczniowie Pankiewicza: Józef Czapski i Zygmunt Waliszewski

 

Prowadzenie: dr hab. Barbara Ochendowska-Grzelak, historyk sztuki

 

Podczas wykładu przybliżona zostanie twórczość dwóch rówieśników i uczniów Józefa Pankiewicza: malarza i krytyka sztuki Józefa Czapskiego (1896-1993) i Zygmunta Waliszewskiego (1897-1936). Obydwaj związani byli z kapistami. Obydwaj pozostawali jednak niezależni i szukali własnych dróg w sztuce.

 

 

Zamkowe Podróże Literackie

9.11.2018 (piątek), godz.17.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilety 5 zł

 

Temat spotkania: Sekrety japońskiej kaligrafii

 

Prowadzenie: Mai Sztafiej, Przemysław Sztafiej

 

Spotkanie jest autorskim połączeniem wykładu na temat znaczenia kaligrafii w  japońskiej  literaturze z praktyczną prezentacją tej sztuki. Słuchacze zapoznają się m.in. ze statusem kaligrafii w edukacji powszechnej, kontekstem historycznym, podstawowymi stylami pisania. Goście wieczoru to absolwentka uniwersytetu Nara ze specjalizacją z kaligrafii, a zarazem dyplomowana instruktorka tej sztuki oraz absolwent (obecny doktorant) japonistyki na UAM w Poznaniu, stypendysta japońskiego Ministerstwa Edukacji.

 

 

Zamkowe Spotkanie z Psychologią i Sztuką

13.11. 2018 (wtorek), godz.17.30, sala Kina Zamek (wejście A, I p.), bilety 8 zł

 

Temat spotkania: Nasz portret własny

 

Gościem Michała J. Kaweckiego, psychologa terapeuty, będzie Małgorzata Szejnert, polska dziennikarka i pisarka, współtwórczyni „Gazety Wyborczej", gdzie prawie 15 lat prowadziła dział reportażu; finalistka Nagrody Literackiej „Nike" 2010, 2012, autorka m.in. „Szczecin: Grudzień - Sierpień - Grudzień"; „Śród żywych duchów"; „Sława i infamia. Rozmowa z Bohdanem Korzeniewskim"; „Czarny ogród"; „Usypać góry. Historie z Polesia".

 

W swojej najnowszej książce „Wyspa Węży" Małgorzata Szejnert opowiada o „naszej sile i bezsilności, o honorze i skazach na nim. A także o pamięci i niepamięci: osobistej, rodzinnej, zbiorowej. Przede wszystkim jednak kreśli nasz poruszająco aktualny, niepokojący portret własny".

Zaproszeniem do rozmowy będzie jeden z fragmentów książki: „Lecz żadna strona nie chce słuchać drugiej. Domniemanie niewinności i dobrej woli nie wchodzi w grę. Jest wielkie zapotrzebowanie na cudzą winę - tchórzostwo, krótkowzroczność, pychę, partactwo".

 

Prowadzenie: Michał Józef Kawecki  - twórca i gospodarz spotkań.

 

 

Literownia

14.11.2018 (środa), godz.11.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), wstęp wolny (obowiązuje rezerwacja grup: edukacja@zamek.szczecin.pl)

 

Temat spotkania: Joanna Olech, Edgar Bąk „Kto ty jesteś?"

 

Prowadzenie: Marta Wróblewska

 

Mali uczestnicy zajęć  przekonają się, jak wiele ważnych wartości zawiera słowo „patriotyzm". Aktywności warsztatowe będą dotyczyły istotnych pojęć ukazanych na dziecięcą miarę, takich jak: społeczeństwo obywatelskie, wzajemny szacunek, ekologia, wolontariat,  zaangażowanie na rzecz kraju, społeczna solidarność.

 

 

Szkoła Zdrowia

14.11.2018 (środa), godz. 17.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilety: 5 zł

 

Temat spotkania: Dr Jan Golba - o jeden most za daleko

 

Prowadzenie i oprawa muzyczna: prof. Jacek Rudnicki

 

Tematem wykładu będzie jedna z najbardziej strzeżonych tajemnic II Rzeczpospolitej, czyli prace nad bronią biologiczną prowadzone w przedwojennej Polsce pod kierunkiem bakteriologa dr Golby. Jego wielkie osiągnięcia w tej dziedzinie miały swoją mroczną stronę, która stała się przedmiotem procesu sądowego przeprowadzonego w latach 50. Wykład przybliży słuchaczom dokonania pracowników tajnego laboratorium w okresie międzywojnia i kontrowersje wokół ich działalności.

 

 

Potyczki z polszczyzną

15.11.2018 (czwartek), godz. 17.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilety 5 zł

 

Temat spotkania: Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe - o kulturze komunikacji językowej

 

Prowadzenie: prof. Ewa Kołodziejek

 

Każdy człowiek postrzegany jest na podstawie sposobu, w jaki mówi, jak dobiera słowa  oraz jaki styl ma jego komunikacja. Język decyduje o tym, czy oceniamy innego człowieka jako kulturalnego, czy też nie. Kultura naszej komunikacji językowej świadczy o nas i właśnie dlatego warto posługiwać się poprawną polszczyzną.

 

 

Szczecin. Retrospekcje

16.11.2018 (piątek), godz. 17.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilety 5 zł

 

Temat spotkania: Gdzie się kryją podziemne korytarze i jaka tajemnica się w nich ukaże - o zamkach, kościołach i kopalniach

 

Prowadzenie: Małgorzata Duda

 

W kolejnej odsłonie „Wycieczek po legendarnym Szczecinie" z cyklu „Szczecin. Retrospekcje" (Klub Literacki) w opowieściach Małgorzaty Dudy zajrzymy w tajemnicze korytarze, które według dawnych przekazów znajdowały się pod każdym zamkiem, kościołem i niemal każdą ważniejszą budowlą. Posłuchamy, co - zdaniem opowiadaczy legend - się w nich kryło, gdzie można było się nimi dostać i kto strzegł ukrytych pod ziemią skarbów. Oprócz Szczecina zajrzymy też w okolice Goleniowa, Dobrej, Pęzina.

 

 

Zamkowe Forum Kultury

20.11.2018 (wtorek), godz. 16.00, Cedyński Ośrodek Kultury, Pl. Wolności 4, Cedynia, wstęp wolny

 

Temat spotkania: Współpraca transgraniczna

 

Debatę poprowadzą dziennikarze: Małgorzata Frymus i Konrad Wojtyła z Polskiego Radia Szczecin.

 

Projekt honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

Projekt zrealizowany przy wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach programu „Morze Kultury".

 

Patronatami medialnymi Zamkowego Forum Kultury są Kurier Szczeciński i Polskie Radio Szczecin.

 

 

Wykład towarzyszący wystawie Piękno poza czasem

21.11.2018 (środa), godz. 17.00, Galeria Gotycka (wejście J z dużego dziedzińca), wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

 

Temat wykładu: Pożegnanie koloryzmu

 

Prowadzenie: Maria Łopuch, historyk sztuki

 

Nikt nie dominował w polskiej sztuce XX wieku dłużej niż koloryści. Zbuntowani wobec modernizmu studenci krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, którzy w 1923 r. postanowili udać się na dalsze studia do Paryża, w latach 50. XX wieku byli szacownymi profesorami najważniejszych polskich uczelni artystycznych - w Krakowie i w Warszawie. I teraz to przeciwko nim i ich malarstwu buntowali się studenci szukający własnych artystycznych dróg. Kolorystów reprezentują na wystawie Zygmunt Waliszewski (1897-1936),  Hanna Rudzka-Cybisowa (1897-1988), Karol Larisch (1902-1935) i Eugeniusz Eibisch (1897-1987), zbuntowanych - Wacław Taranczewski (1903-1987), Tadeusz Kantor (1915-1990), Jonasz Stern (1904-1988), Kazimierz Mikulski (1918-1998).

 

 

Szczeciński Salon Poezji

22.11.2018 (czwartek), godz. 17.30, Hol Wschodni (wejście A, parter), wstęp wolny

 

Wiersze Roberta Burnsa narodowego poety szkockiego, którego mottem twórczym była łacińska sentencja „Amor vincit omnia" („Miłość zwycięża wszystko") i Rainera Marii Rilkego jednego z najsławniejszych poetów świata, którego poezje są niewyczerpanym źródłem nadziei i „światłem, z którym można iść w ciemność jak w mroki katakumb, by odczuć wielką moc słowa"

przeczyta Sławomir Kołakowski, aktor Teatru Polskiego w Szczecinie.

 

Prowadzenie: Michał Józef Kawecki - twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji

 

 

Zamkowe Wieczory Książęce przy Muzyce

25.11.2018 (niedziela), godz.16.00, sala Kina Zamek, (wejście A, I p.), bilety: 5 zł

 

Temat spotkania: Szczecin na starej fotografii, czyli Muzeum szczecińskiej pocztówki

 

Czy wiedzą Państwo, że w Szczecinie był Zamek Piastowski i Brama Miejska? Były - ale tylko ...na pocztówce. Jak wiele nieznanych faktów i ciekawostek kryją stare zdjęcia, będzie się można przekonać podczas spotkania z Poliną Wierzchowiec, prowadzącą nietypowe muzeum szczecińskie, gromadzące stare i nowe widokówki, dokumentujące czasy, w jakich powstały.

 

Oprawa muzyczna: Anna Chyhrina - skrzypce

 

Prowadzenie spotkania: dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski

 

 

XI Szczeciński Zalew Myśli. Dobro wspólne

28.11.2018 - 1.12.2018

 

„Dobro wspólne to rzeczy, które nie mają właściciela, a z których wszyscy korzystają" - taką próbę definicji dobra wspólnego prezentuje David Bollier, amerykański pisarz i aktywista, od wielu lat podróżujący po świecie w poszukiwaniu współczesnych przejawów troski o wspólne dobro. Myśl D. Boliera przyświeca wydarzeniu XI Szczeciński Zalew Myśli.

 

Gośćmi sympozjum będą m.in. dr hab. Ryszard Stocki z Krakowa, psycholog społeczny, który przybliży nam rozumienie człowieka jako dobra wspólnego, Silke Helfrich z Jeny, międzynarodowa ekspertka od dobra wspólnego, przedstawi m.in. logikę wspólnego dobra w korzystaniu z zasobów wspólnych, dr Maciej Zięba OP, dominikanin z Warszawy pochyli się w swojej refleksji nad Polską jako dobrem wspólnym, a Jerzy Słoma Słomiński ze wsi Dąbrówka, podzieli się własnymi refleksjami nad wartością pokoju jako dobra wspólnego.

 

Wydarzeniu towarzyszy wystawa fotografii Pawła Pingota, amatora z niepełnosprawnością intelektualną.

 

„Zalew Myśli" zwieńczy koncert solistów z niepełnosprawnością intelektualną Zespołu Piosenki Naiwnej wraz z gości, m.in. Piotrem Wyleżołą, pianistą jazzowym z Krakowa. Zostaną skonfrontowane ze sobą dwa podejścia do improwizacji. Wystąpią też wykonawcy z naszego miasta.

 

Sympozjum Dobro wspólne

1.12.2018 (sobota), w godz. 11.00 - 14.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), wstęp wolny

 

Sesja I - Renesans dobra wspólnego

 

godz. 11.00                   Jarema Piekutowski, Szczecin-Warszawa

 

godz. 11.05 -11.30         dr hab. Ryszard Stocki, Kraków

 

godz. 11.30-11.55          dr Maciej Zięba OP, Warszawa

 

godz. 11.55 -12.20         Silke Helfrich, Jena (Niemcy)

 

godz. 12.20-12.45         Rozmowa z publicznością

 

godz.  12.45-13.05        Otwarcie wystawy fotograficznej Pawła Pingota „Natura jako dobro wspólne"

 

godz. 13.05-13.10         Ogłoszenie wyników konkursu intermedialnego dla uczniów 1LO w ramach

 

Sesja II - Praktyki dobra wspólnego

 

godz. 13.10-13.25         Timm Stuetz, Glinna

 

godz. 13.25-13.35         Arkadiusz Więcko, Szczecin

 

godz. 13.35-13.50         Jerzy Słoma Słomiński, Dąbrówka

 

13.50 - 14.00                Podsumowanie

 

Imprezy towarzyszące

 

29 listopada (czwartek), godz. 19.30 - Kooperatywa Łaźnia, Koński Kierat 1, (I p.), wstęp wolny

Pokaz filmowy. Prowadzenie: Robert Dziaman i Kuba Kulawczuk

 

30 listopada (piątek), godz.12.00 - Aula V LO ul. Czesława

Konferencja specjalna dla młodzieży -Dlaczego dobro wspólne?, Silke Helfrich

 

30 listopada (piątek), godz. 19.00 - Kooperatywa Łaźnia, Koński Kierat 1, (Ip.), wstęp wolny

Debata: Katalog dóbr wspólnych

 

1 grudnia (sobota), godz.19.00 - Sala Kameralna Filharmonii Szczecińskiej, bilety 50 zł

Koncert Dobrze Wspólnie z cyklu Zespół Piosenki Naiwnej i jego goście: Piotr Wyleżoł z Krakowa piano jazz oraz niespodzianka.

 

Organizator: Fundacja Jandrzejówka

Współorganizator: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Partner: Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza

Patronat medialny: kwartalnik „WiĘŹ", www.wiez.pl/czasopismo

„Panorama7" - gazeta Spółdzielni Mieszkaniowej „Dąb" w Szczecinie, www.smdab.szczecin.pl

Infoludek Szczeciński Portal Informacyjny, www.infoludek.pl

Współpraca: I LO im.M. Skłodowskiej-Curie, V LO  im. A. Asnyka oraz ludzie dobrej woli

Koordynator projektu Szczeciński Zalew Myśli: Arek Więcko, współpracownicy: dr hab. Iwona Jazukiewicz, prof.US, Elżbieta i Timm Stuetz, Joanna i Grzegorz Zadrożny.

 

 

Zamkowe Podróże Literackie

30.11.2018 (piątek), godz.18.00, Hol Wschodni (wejście A), bilety 15 zł

Temat spotkania: Między ciszą a ciszą. Spotkanie z Michałem Zabłockim

 

Prowadzenie: Katarzyna Wolnik-Sayna  (Radio Szczecin)

 

Gościem spotkania będzie znany poeta, scenarzysta, właściciel fundacji „Poemat", długoletni współpracownik Piwnicy Pod Baranami. Jego wiersze wykonują śpiewająco m.in. Jacek Wójcicki i Czesław Mozil, jednak przede wszystkim zasłynął autorstwem tekstów do piosenek Grzegorza Turnaua. W 2018r. został laureatem Nagrody Krakowska Książka Miesiąca za tom wierszy „Janowska".

Słowa kluczowe: spotkanie

« Powrót do poprzedniej strony