Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

SPOTKANIA I WYKŁADY W LUTYM

Spotkania i wykłady Wystawy Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wstęp:

Kiedy:
05-02-2019 -13-02-2019

 

Zamkowe Gawędy Historyczne

5.02.2019 (wtorek), godz. 17.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilet 5 zł

 

Temat spotkania: Osadnictwo literackie w Szczecinie w pierwszych latach po wojnie - fakty i mity

 

Prowadzenie: Katarzyna Rembacka

 

W książkach naukowych i wielu wspomnieniach odnajdujemy informacje o tzw. osadnictwie literackim, którego inspiratorem miał być wojewoda Leonard Borkowicz. Warto przyjrzeć się, jak ten proces przebiegał i zastanowić się nad pytaniem: co skłoniło Jerzego Andrzejewskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Witolda Wirpszę czy Wiktora Woroszylskiego do osiedlenia się w Szczecinie i na ile to było trwałe?

 

 

Szczecin. Retrospekcje

8.02.2019 (piątek), godz. 17.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilety 5 zł

 

Temat spotkania: Puszcza Bukowa - fakty i legendy

 

Prowadzenie: Mirosław Wacewicz

 

Kolejny wieczór niezwykłych opowieści przybliży słuchaczom dawne przekazy związane z dziejami Puszczy Bukowej. Na spotkanie zaprasza Mirosław Wacewicz, miłośnik historii Szczecina i regionu, autor cenionych publikacji dotyczących lokalnych podań i legend.

 

 

Zamkowe Spotkanie z Psychologią i Sztuką

12.02.2019 (wtorek), godz.17.30, Hol Wschodni (wejście A, parter), bilety 8 zł

 

Temat spotkania: Wolność i zaufanie w erotyce

 

Gościem Michała J. Kaweckiego, psychologa terapeuty, będzie dr Alicja Długołęcka, edukatorka seksualna, wykładowca na Wydziale Rehabilitacji AWF (Warszawa) i na Podyplomowych Studiach Wychowania Seksualnego na Uniwersytecie Warszawskim; autorka licznych artykułów i książek, m.in. „Seks na wysokich obcasach", „Edukacja seksualna", „O dojrzewaniu dziewcząt i chłopców", „Jak się kochać. Edukacja seksualna dla każdego".

 

Według Alicji Długołęckiej:

„Zaufanie do drugiego człowieka często wynika z tego, że mamy zaufanie do siebie. Z poczucia niskiej wartości bierze się poczucie zagrożenia. I nie chcemy puścić partnera na spotkanie z dawną koleżanką, bo zakładamy, że to zaraz doprowadzi do zdrady."

„To, że kobieta chce sama gdzieś wyjechać, nie oznacza, że źle żyje z partnerem, że to związek na wykończeniu - to może znaczyć, że czuje się wolna, wie co robi, i robi to z korzyścią dla wszystkich".

„Ludzie, którzy dają sobie autonomię w związku, są po prostu szczęśliwsi z samymi sobą i z drugim wybranym człowiekiem".

 

Oprawa muzyczna - minirecital fortepianowy w wykonaniu Mirosławy Białas

 

Prowadzenie: Michał J. Kawecki  - twórca i gospodarz spotkań.

 

 

Literownia

13.02.2019 (środa), godz.11.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), wstęp wolny (obowiązuje rezerwacja grup: edukacja@zamek.szczecin.pl, 91 43 483 27)

 

Temat spotkania: Natalia Sherba „Czasodzieje. Klucz czasu"

 

Prowadzenie: Marta Wróblewska

 

Warsztatowicze będą wraz z bohaterką książki - Wasylisą - poznawać tajemnice czasodziejstwa i magiczny świat zegarów. Wspólnym mianownikiem konkursów, gier i zabaw, opartych na opowieści Natalii Sherby, będzie tytułowe hasło „klucz czasu". Obróćmy wskazówkę zegara i odkryjmy świat niezwykłych literackich przygód!

 

 

Potyczki z polszczyzną

14.02.2019 (czwartek), godz. 17.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilety 5 zł

 

Temat spotkania: Życie wyrazów

 

Prowadzenie: prof. Ewa Kołodziejek

 

Zapraszamy na wykład o zmieniających się znaczeniach słów, o ich degradacji i nobilitacji, o zawężaniu i poszerzaniu znaczeń, o umieraniu słów i pojawianiu się nowych.

 

 

Szkoła Zdrowia

20.02.2019 (środa), godz.17.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilet 5 zł

 

Temat spotkania: Radiacyjne zagrożenia wojny atomowej

 

Prowadzenie: prof. Jacek Rudnicki

 

Prelegent: Szymon Karpierz

 

Prowadzenie i oprawa muzyczna: prof. Jacek Rudnicki

 

Słuchacze wykładu poznają historię i efekty rozwoju broni jądrowej, począwszy od projektu „Manhattan" poprzez próby nuklearne w trakcie zimnej wojny, aż do współczesnej energetyki jądrowej i zagrożeń ekologicznych z nią związanych. Zostaną także przedstawione zagrożenia wynikające z obecności arsenałów nuklearnych, sposoby rażenia broni jądrowej, długofalowych efektów promieniowania i metody radzenia sobie z tymi zagrożeniami.

 

 

Szczeciński Salon Poezji

21.02.2019 (czwartek), godz. 17.30, Hol Wschodni (wejście A, parter), wstęp wolny - bezpłatne wejściówki do odbioru w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I), od godz. 17.00 w dniu wydarzenia, liczba miejsc ograniczona.

 

Poezje Edwarda Estima Cummingsa, amerykańskiego poety, dramaturga i malarza, jednego z głównych przedstawicieli nowojorskiej awangardy literackiej pierwszej połowy XX wieku

oraz Boba Dylana, amerykańskiego piosenkarza, kompozytora, autora tekstów, pisarza i poety,

laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 2016, czytają Sylwia Różycka, aktorka Teatru Polskiego w Szczecinie i Teatru Miejskiego w Gdyni, laureatka nagrody teatralnej „Bursztynowy Pierścień" dla najlepszego aktora roku 2017 i Adam Opatowicz, reżyser, kompozytor, twórca Kabaretu Czarny Kot Rudy, dyrektor Teatru Polskiego w Szczecinie, laureat Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina w roku 1993

 

Prowadzenie: Michał J. Kawecki, twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji.

 

 

Zamkowe Podróże Literackie

22.02.2019 (piątek), godz.17.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilet 5 zł

 

Temat spotkania: Literatura japońska w obiektywie mistrza ekranizacji Masumury Yasuzō

 

Prowadzenie: Przemysław Sztafiej

 

Masumura Yasuzō (1924-1986), symbol ery potęgi kinematografii japońskiej, wyreżyserował blisko 60 filmów. Znaczna część jego dzieł to ekranizacje książek autorów reprezentujących bardzo różnorodne gatunki: od pisarzy klasycznych jak np. Ihara Saikaku po twórców współczesnych. Ekranizacje Yasuzō niejednokrotnie dotyczą specyficznie japońskich trendów literackich, jak np. „ero-guro" (groteska erotyczna). Podczas spotkania poznamy wybrane dzieła z bogatego dorobku Masumury oraz utwory literackie, które inspirowały mistrza japońskiego kina.

 

 

Zamkowy Wieczór Książęcy przy Muzyce

24.02.2019 (niedziela), godz.16.00, Sala Literacka, (wejście A, II p.), bilety: 5 zł

 

Temat spotkania: Lirycznie i nastrojowo, czyli odcienie miłości

 

Prowadzenie: dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski

 

Miłość to jeden z najważniejszych tematów w sztuce: nie tylko w plastyce i literaturze, ale również w muzyce. Piosenki o uczuciach, o miłości niespełnionej, odtrąconej, nieszczęśliwej (a także odwzajemnionej) powstawały od zawsze i powstają nadal. Warto przyjrzeć się znanym oraz zapomnianym piosenkom polskim z okresu międzywojennego i z lat późniejszych. Gawęda o twórcach, poetach i kompozytorach, ubarwiona anegdotami będzie towarzyszyć minirecitalowi wokalnemu Piotra Zemły.

 

 

Wykład towarzyszący wystawie: „Bon appétit". Zabytkowe sztućce, ich kształt i przeznaczenie

28.02.2019 (czwartek), godz. 17.00-18.30, Galeria Wschodnia (wejście J), wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

 

Temat wykładu: Obiad z księżną

 

Prowadzący: Damian Goławski, kierownik restauracji „Park Hotel" w Szczecinie

 

Czy na pewno wiemy, jak należy nakryć stół na uroczyste przyjęcie? Jak ustawić naczynia, ułożyć sztućce, po której stronnie nakrycia ułożyć serwetkę i jak ją stosować? O zasadach nakrywania stołu podczas podejmowania znamienitych gości wizytujących Szczecin w minionych latach opowie Damian Goławski, kierownik restauracji Park Hotel w Szczecinie, gdzie na  wykwintnych bankietach i obiadach goszczono arystokratów i osobistości ze świata. Wykładowi towarzyszyć będzie pokaz stosownie nakrytego stołu. Partnerem wydarzenia jest Park Hotel w Szczecinie.

 

Słowa kluczowe: spotkanie

« Powrót do poprzedniej strony