Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

SPOTKANIA I WYKŁADY W STYCZNIU

Spotkania i wykłady Wystawy Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wstęp:

Kiedy:
09-01-2019 -24-01-2019

Zamkowy Gwiazdozbiór

9.01.2019 (środa), godz. 19.00, Hol Wschodni (wejście A, parter), bilety: 30 zł

 

Daleko Donikąd. Spotkanie ze Stanem Borysem

 

Prowadzenie: Katarzyna Wolnik-Sayna

 

Stan Borys - wybitny wokalista, kompozytor, aktor i poeta, współzałożyciel legendarnego zespołu Blackout, przez Polskie Radio wyróżniony Honorowym Złotym Mikrofonem. Podczas spotkania w ramach nowego cyklu „Zamkowy Gwiazdozbiór" artysta zaprezentuje autorski tomik poezji „Daleko Donikąd" oraz przybliży słuchaczom swoją muzyczno-literacką biografię. Usłyszymy także kilka wybranych utworów muzycznych z nowej płyty pt. „Ikona" w wykonaniu artysty.

 

 

Potyczki z polszczyzną

10.01.2019 (czwartek), godz. 17.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilety 5 zł

 

Temat spotkania: O językowej etykiecie w pracy, w domu i w internecie

 

Prowadzenie: prof. Ewa Kołodziejek

 

Etykieta językowa to zbiór przyjętych w danej społeczności wzorów językowych zachowań grzecznościowych,  przyporządkowanych określonym sytuacjom.  O tym, jaką formułę wybierzemy, decyduje konkretna sytuacja, a przede wszystkim, kim jest odbiorca (ważny jest jego wiek, status społeczny oraz jaka jest między nami relacja). Warto podkreślić, że w każdej kulturze, w każdym języku spotkamy się z innymi normami grzecznościowymi.

 

 

Wykład towarzyszący wystawie Piękne i użyteczne. Porcelana i szkło z kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach na Zamku w Szczecinie

10.01.2019 (czwartek), godz. 17.00, Galeria Wschodnia (wejście J), wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

 

Temat wykładu:  Najpiękniejsze szkła koloru i kształtu rozmaitego

 

Szkła biedermeierowskie ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach.

 

Prowadząca: Anna Pietrzak, historyk sztuki, Muzeum Narodowe w Kielcach.

 

 

Szczecin. Retrospekcje

11.01.2019 (piątek), godz. 17.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilety 5 zł

 

O różnych miastach, co wojny toczyły i jakie efekty tych wojen były

Prowadzenie: Małgorzata Duda

Kolejne spotkanie z dawnymi legendami przyniesie opowieści o zmaganiach pomorskich miast, w których na czoło wysuwa się średniowieczna wojna między Szczecinem a Stargardem. Dowiemy się, co było przedmiotem sporu, jaki związek ma z nim pewna lipa i dlaczego Stargard nie chciał być „Szczeciński". Posłuchamy również o innych waśniach między miastami i o tym, jak pewna wojna zaczęła się od krowy, a inna - zatrzymała na garncu kaszy.

 

 

Zamkowe Spotkanie z Psychologią i Sztuką

15.01.2019 (wtorek), godz.17.30, sala Kina Zamek (wejście A, I p.), bilety 8 zł

 

Temat spotkania: Humor i optymizm

 

Prowadzenie: Michał J. Kawecki  - twórca i gospodarz spotkań.

 

Dobrze jest rozpocząć Nowy Rok aktywizując pozytywne myślenie i dbając o pogodę ducha. Dlatego na pierwsze noworoczne Spotkanie Zamkowe z Psychologią i Sztuką zaprosiłem Michała Janickiego, ulubieńca szczecińskiej publiczności, znanego z poczucia humoru i barwnej osobowości - wyjaśnia Michał J. Kawecki. - Zastanowimy się, czy typ osobowości skłonnej do „czarnego" pesymizmu i przeżywania goryczy można zamienić na typ bogaty w humor i pogodny optymizm. Zapytamy, jak neutralizować tendencję do narzekania, patosu, cierpiętnictwa i obrażania się na ludzi? Jak nie kumulować w sobie żalu, złości, poczucia krzywdy i żądzy odwetu? I wreszcie, jak pozbywać się niepotrzebnych napięć, które tłumią naszą spontaniczność, radość odczuwania świata i blokują naturalne poczucie humoru? Nawet „rzeczy smutne tak jak życie można uprawiać na wesoło". Żyjmy więc pełnią życia.

 

Oprawa muzyczna: Oleg Wolański - akordeon

 

 

Literownia

16.01.2019 (środa), godz.11.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), wstęp wolny (obowiązuje rezerwacja grup: edukacja@zamek.szczecin.pl, 91 43 483 27)

 

Temat spotkania: Peter Brown „Dziki Robot"

 

Prowadzenie: Marta Wróblewska

 

Tematem styczniowego warsztatu będzie spotkanie technologii z naturą, czyli  historia robotki Roz, która znalazła się na dzikiej wyspie i po serii dramatycznych zdarzeń uczy się technik przetrwania obserwując zwierzęta. Autor książki "Dziki Robot", Peter Brown, to pisarz i rysownik wyróżniony m.in. Nagrodą New York Times'a dla Najlepszej Ilustrowanej Książki Dziecięcej oraz prestiżowym Medalem Caldecotta.

 

 

Szkoła Zdrowia

16.01.2019 (środa), godz.17.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilet 5 zł

 

Temat spotkania: O relacji ciało-umysł: fakty i mity

 

Prowadzenie: prof. Jacek Rudnicki

 

Według teorii psychosomatycznej większość chorób rodzi się w umyśle, zaś umiejscawia w ciele. Czy współczesna medycyna podtrzymuje to twierdzenie? Wykład przybliży słuchaczom mało znane powiązania między ciałem a umysłem, z jakimi ma do czynienia każdy z nas.

 

 

Zamkowe Podróże Literackie

18.01.2019 (piątek), godz.17.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilet 5 zł

 

Temat spotkania: Wieczór z literaturą japońską:  niezwykła era Meiji

 

Prowadzenie: Przemysław Sztafiej

 

Kolejne spotkanie poświęcone interesującym aspektom japońskiego piśmiennictwa. W jego długiej i bogatej historii, szczególnie ważna dla rozwoju literatury była era Meiji (1868-1912). Do Japonii zaczęły wówczas napływać zachodnie technologie, źródła i tradycje literackie, a wielu autorów odwoływało się do trendów czy też poszczególnych książek z Europy i Ameryki. Spotkanie przybliży ciekawe zjawiska tamtego czasu oraz - często bardzo nietypowe - transfery literackie między Japonią a krajami Zachodu. Prelekcji będzie towarzyszyć autorska prezentacja multimedialna.

 

 

Zamkowy Wieczór Książęcy przy Muzyce (Wieczór XXXII)

20.01.2019 (niedziela), godz.16.00, sala Kina Zamek, (wejście A, I p.), bilety: 5 zł

 

Temat spotkania: Droga Lota, czyli zapomniany szlak na Pomorzu

 

Prowadzenie: dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski

 

Droga Lota (niem. Lothweg) to średniowieczny szlak, przebiegający przez część Pomorza i Nową Marchię. Podróżowali nim książęta i margrabiowie, wędrowcy z Polski, członkowie zakonów rycerskich, jak templariusze czy joannici. Wokół tego pradawnego szlaku krąży wiele legend i niepewnych opowieści. W polskiej części Pomorza wciąż jeszcze bardzo niewiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia tej historycznej trasy, przechodzącej przez nasze województwo. O tajemnicach drogi Lota opowie regionalista, historyk i pasjonat dziejów Pomorza i Nowej Marchii, Andrzej Krywalewicz.

 

Andrzej Krywalewicz -  absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Szczecińskiego, regionalista. Nauczyciel w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Chojnie. Autor działu regionalno-historycznego Portalu Regionalnego Powiatu Gryfińskiego Chojna24. Regularnie publikuje wspomnienia pionierów Ziemi Szczecińskiej w portalu Chojna24 oraz Gazecie Gryfińskiej. Autor książki - zbioru wspomnień osadników „Tam, gdzie zatrzymał się pociąg".

 

 

Szczeciński Salon Poezji

24.01.2019 (czwartek), godz. 17.30, Hol Wschodni (wejście A, parter), wstęp wolny - bezpłatne wejściówki do odbioru w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I), od godz. 17.00 w dniu wydarzenia, liczba miejsc ograniczona.

 

 

Krzysztof Janczar czyta poezje Bułata Okudżawy i Włodzimierza Wysockiego.

 

Prowadzenie: Michał J. Kawecki, twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji.

 

Oprawa muzyczna: Ryszard Leoszewski (gitara)

 

Bułat Okudżawa (1924-1997) to jedna z najciekawszych postaci XX-wiecznej kultury rosyjskiej. Bard, poeta, prozaik, kompozytor ballad, pieśni lirycznych i satyrycznych, dramaturg.

 

Włodzimierz Wysocki (1938-1980), pieśniarz, poeta i aktor (jako aktor zyskał sławę swoimi kreacjami w Teatrze na Tagance oraz kilkoma rolami filmowymi). Dla większości był przede wszystkim pieśniarzem, rosyjskim bardem.

 

Krzysztof Janczar (ur. 1950 r.), aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, syn aktora Tadeusza Janczara. W wieku 15. lat stał się znany dzięki roli Pawła Jankowskiego w legendarnym serialu komediowym „'Wojna Domowa"' [1965] Jerzego Gruzy.

 

 

Wykład towarzyszący wystawie „Bon appétit"

24.01.2019 (czwartek), godz. 17.30, Galeria Wschodnia (wejście J), wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

 

Temat wykładu:  Zabytkowe sztućce, ich historia, kształty i przeznaczenie

 

Prowadząca: Anna Sujecka, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.Słowa kluczowe: spotkanie

« Powrót do poprzedniej strony