Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Bon appétit. Zabytkowe sztućce, ich historia, kształty i przeznaczenie

Wystawy Edukacja Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wstęp: 4 i 6 zł

Kiedy:
25-01-2019 -07-04-2019

Galeria Przedmiotu (wejście J)

Bon appétit. Zabytkowe sztućce, ich historia, kształty i przeznaczenie

25.01.2019 - 7 .04.2019

Wernisaż 24 stycznia (czwartek) o godz. 17.00. Wstęp wolny.

 

W 2017 roku Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku - w drodze zakupu prywatnej kolekcji (sfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) - wzbogaciło zbiory o blisko dziewięćset cennych i unikatowych srebrnych i platerowanych sztućców zabytkowych wykonanych (w przeważającej ilości) w latach 1875-1939. Wśród nich najwięcej jest akcesoriów uznanych wytwórni warszawskich - Frageta i Norblina oraz różnych wytwórni niemieckich, a także pojedyncze przykłady wyrobów z wytwórni braci Henneberg, Plewkiewicz i Spółka, firm amerykańskich (np. J. E. Caldwell & Co, Rogers Bros), francuskich (Christofle). Wśród zakupionych obiektów znalazły się również wyroby takich uznanych mistrzów, jak Karol Filip Malcz (Warszawa) czy pracujący m. in. dla dworu pruskiego Johann George Hossauer (Berlin).

 

„Bon appetit..." to wystawa niezwykłych, oryginalnych sztućców, które w większości już dzisiaj nie są stosowane, a których obecność na stole od XIX do lat 30. XX wieku była obowiązkowa i świadczyła o zamożności domu oraz znajomości etykiety. Wystawa przybliża kulturę stołu obrazując jak dawniej serwowano śniadania, jakie akcesoria i sztućce stosowano do owoców morza, zup, dań mięsnych i deserów. Obok powszechnie znanych noży, widelców i łyżek na ekspozycji zobaczyć będzie można m. in. widelce i szczypce do raków i homarów, akcesoria do kawioru, chwytaki do kości, zestawy do tranżerowania mięs, szpikulce do różnego rodzaju mięs, łopatki do pasztetów, sztućce specjalistyczne do owoców i deserów. Wśród nich najwięcej jest akcesoriów uznanych wytwórni warszawskich Frageta i Norblina oraz różnych wytwórni niemieckich, a także pojedyncze przykłady wyrobów z wytwórni braci Henneberg, Plewkiewicz i Spółka, firm amerykańskich (np. J. E. Caldwell & Co, Rogers Bros), francuskich (Christofle). Pokazane zostaną również wyroby tak uznanych mistrzów, jak Karol Filip Malcz (Warszawa) czy pracujący m. in. dla dworu pruskiego Johann George Hossauer (Berlin).

Sztućce i akcesoria (około 400 sztuk) wybrane na wystawę pochodzą z kolekcji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Uzupełnione zostały o obiekty ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Szczecinku oraz z kolekcji osób prywatnych.

 

Wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

 

Organizacja tego typu wystawy jest ważnym przedsięwzięciem mającym na celu nie tylko przedstawienie historii jedzenia, ale także przywrócenie kultury stołu, która silnie przenika się z zasadami dobrych manier, obyczajów i codziennego savoir-vivre'u.

 

Kuratorki wystawy:

Anna Sujecka, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Jolanta Rybkiewicz, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

 

 

 

Wykłady towarzyszące wystawie:

 

28.02.2019 (czwartek), godz. 17.00-18.30, Galeria Wschodnia (wejście J), wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Temat wykładu: Obiad z księżną

Prowadzący: Damian Goławski, kierownik restauracji Park Hotel w Szczecinie

Czy na pewno wiemy, jak należy nakryć stół na uroczyste przyjęcie? Jak ustawić naczynia, ułożyć sztućce, po której stronnie nakrycia ułożyć serwetkę i jak ją stosować? O zasadach nakrywania stołu, podczas podejmowania znamienitych gości wizytujących Szczecin w minionych latach, opowie Damian Goławski, kierownik restauracji Park Hotel w Szczecinie, gdzie na  wykwintnych bankietach i obiadach goszczono arystokratów i osobistości ze świata. Wykładowi towarzyszyć będzie pokaz stosownego nakrywania stołu. Partnerem wykładu jest Park Hotel w Szczecinie.

 

 

21.03.2019 (czwartek), godz. 17.00, Galeria Wschodnia (wejście J), wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Temat wykładu: Porcelana, szkło i sztućce jako nakrycia stołu.

Prowadzący: Katarzyna Piotrowska

Dawne nakrycia stołu na różne okazje i uroczystości. Naczynia i osobliwe sztućce do ryb, raków, mięs i jarzyn, deserów i kawy.

 

Słowa kluczowe: wystawa

« Powrót do poprzedniej strony