Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

SPOTKANIA I WYKŁADY W MARCU

Spotkania i wykłady Wystawy Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wstęp:

Kiedy:
01-03-2019 -15-03-2019

 

MARZEC

 

 

Literownia

6.03.2019 (środa), godz.11.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), wstęp wolny (obowiązuje rezerwacja grup: edukacja@zamek.szczecin.pl, 91 43 483 27)

 

Uczestnicy zajęć warsztatowych spotkają się z przyprawioną czeskim humorem historią  Hesi i gromady  łobuziaków z domu dziecka Słonecznik. Klasyczna opowieść Ivy Procházkovej  doczekała się licznych wznowień i inscenizacji teatralnych.

 

Temat spotkania: Iva Procházková „Pyszna środa"

 

Prowadzenie: Marta Wróblewska

 

 

Zamkowe Spotkanie z Psychologią i Sztuką

12.03.2019 (wtorek), godz.17.30,Hol Wschodni (wejście A), bilety 8 zł

 

Temat spotkania: Psychologia zbrodni

 

Dr n.med. Jerzy Pobocha, specjalista psychiatra, prezes Polskiego Towarzystwa  Psychiatrii Sądowej, biegły sądowy opiniujący poczytalność vs niepoczytalność sprawców będzie gościem Michała J. Kaweckiego, psychologa terapeuty, twórcy i gospodarza Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką.

 

Temat zbrodni zawsze wzbudzać będzie zainteresowanie z racji rozmiaru ludzkich tragedii z nią związanych. Także z racji pytań o jej mechanizmy, inspiracje, okoliczności i szans zapobiegania. W obiegowej opinii istnieją ludzie z gruntu źli, pozbawieni uczuciowości wyższej i nie odczuwający poczucia winy. Genetyka ma ograniczony wpływ. Czy więc istotne są uwarunkowania społeczne: wpływ rodziny, szkoły, Kościoła, internetu, mediów, stylu rządzenia państwem, stresów dnia codziennego? Nawet po uwzględnieniu całego kontekstu społecznego nie będziemy jednak w stanie zrozumieć źródeł i przyczyn zbrodni, jeśli pominiemy subiektywny świat przeżyć człowieka, jego historię i stan psychiczny.

 

Michał J. Kawecki: - Droga do zbrodni wiedzie przez kumulowanie w sobie lęku i nienawiści, rozbudzanie nieufności i podejrzliwości, przekształcanie myślenia racjonalnego w urojeniowe, wzmaganie chęci zemsty i odwetu, niszczenie w sobie resztek ludzkich odczuć w imię źle pojętej dumy i honoru, dawanie sobie prawa do samowolnego wymierzania sprawiedliwości i wreszcie usprawiedliwianie własnych czynów wzniosłą misją „obrońcy dobra".

 

Oprawa muzyczna Oleg Wolański (akordeon).

 

Prowadzenie: Michał J. Kawecki  - twórca i gospodarz spotkań.

 

 

Zamkowe Gawędy Historyczne

13.03.2019 (środa), godz. 17.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilet 5 zł

 

Temat spotkania: Dziwna „wojna" Jaruzelskiego z Honeckerem: konflikt w Zatoce Pomorskiej 1985-1989

 

Prowadzenie: dr Tomasz Ślepowroński

 

Spotkanie przybliży słuchaczom przyczyny i burzliwy przebieg sporu dotyczącego rozgraniczenia wód terytorialnych w Zatoce Pomorskiej, który rozpoczął się od jednostronnej decyzji władz NRD, anektującej część polskiej infrastruktury morskiej Zespołu Portów Szczecin-Świnoujście. Tzw. „wojna szczecińsko-enerdowska", pełna incydentów łamiących prawo morza, była sporem między krajami oficjalnie braterskimi, ujawniając podskórne napięcia w obozie państw socjalistycznych, w końcu jego istnienia.

 

 

Szczecin. Retrospekcje

15.03.2019 (piątek), godz. 17.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilety 5 zł

 

Temat spotkania: „Kapsuły czasu" - opowieści i legendy szczecińskich świątyń

 

Prowadzenie: Mirosław Wacewicz

 

Kolejne spotkanie z dawną historią miasta zapisaną w legendach, z jego tradycją i kulturą.

 

(...) Zapraszam na wędrówkę w głąb dziejów. Jest rok 1124, na Pomorze przybywa biskup Otton z Bambergu z misją chrystianizacyjną. Coś się kończy, coś zaczyna. Gotyckie kościoły są niczym kapsuły czasu..." (fragment książki M. Wacewicza)

 

 

Zamkowe Podróże Literackie

19.03.2019 (wtorek), godz.17.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilet 5 zł

 

Temat spotkania: Nie tylko Krystyna Skarbek: bohaterki i zdrajczynie

 

Gość wieczoru: Jarosław Molenda

 

Prowadzenie: Agata Rokicka (Radio Szczecin)

 

Gość spotkania jako członek South American Explorers odwiedził cztery kontynenty i kilkadziesiąt krajów, współredagował „Encyklopedię Geograficzną Świata". Autor wielu poczytnych książek, pasjonat historii Polski, odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Srebrnym Krzyżem Zasługi za upowszechnianie kultury i propagowanie historii, otrzymał również Honorową Odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Spotkanie pt. „Nie tylko Krystyna Skarbek - bohaterki czy zdrajczynie" będzie tematycznie powiązane z książkami Jarosława Molendy: „Krystyna Skarbek - królowa podziemia czy zdrajczyni?", „Niepokorne córy II Rzeczpospolitej i PRL", „Polki przeklęte? Wielkie kobiety - dramatyczne biografie" oraz „Wilczyce znad Wisły" (wyd. styczeń 2019)

 

 

Szkoła Zdrowia

20.03.2019 (środa), godz.17.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilet 5 zł

 

Temat spotkania: Doktor Kambo  z Ameryki Południowej

 

Gość spotkania: dr Aleksandra Suchanecka

 

Prowadzenie i oprawa muzyczna: prof. Jacek Rudnicki

 

Spotkanie będzie dotyczyło oferowanej przez medycynę alternatywną mieszanki toksyn wydzielanej przez żyjącą w Amazonii żabę chwytnicę zwinną. Słuchacze dowiedzą się o  naukowych doniesieniach dotyczących działania substancji podawanych w trakcie coraz popularniejszych w Polsce Ceremonii Kambo.

 

 

Potyczki z polszczyzną

21.03.2019 (czwartek), godz. 17.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilety 5 zł

 

Temat spotkania: Dobre słowa w trudnych czasach

 

Prowadzenie: prof. Ewa Kołodziejek

 

Jeśli język tworzy rzeczywistość, to czy dobre słowa wystarczą, by zbudować dobry świat? Jakie słowa są dobre? Kiedy ich używać, aby właśnie takie były? O tych i innych tajemnicach języka i słów usłyszą uczestnicy wykładu.

 

 

Wykład towarzyszący wystawie Bon appétit

21.03.2019 (czwartek), godz. 17.00, Galeria Wschodnia (wejście J), wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

 

Temat wykładu: Porcelana, szkło i sztućce jako nakrycia stołu.

 

Prowadzący: Katarzyna Piotrowska

 

Dawne nakrycia stołu na różne okazje i uroczystości. Naczynia i osobliwe sztućce  od potraw od ryb, raków, mięs i jarzyn do deserów i kawy."

 

 

454. rocznica urodzin twórcy mapy Księstwa Pomorskiego Eilharda Lubinusa

23.03.2019 (sobota), godz. 16.00, Hol Wschodni (wejście A), wstęp wolny - liczba miejsc ograniczona

 

23 marca przypada 454. rocznica urodzin Eilharda Lubinusa, zasłużonego XVII-wiecznego naukowca, autora Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego. Z tej okazji zapraszamy na film, spotkanie tematyczne i oprowadzanie.

 

Godz. 16.00                 Zamek Szczeciński

 

Film archiwalny, udźwiękowiony, Polska 2013, 33 min

Autor zdjęć archiwalnych: Witold Chromiński

Opracowanie: Ryszard Kotla

Konsultacja merytoryczna: Tomasz Wieczorek

Współczesny komentarz czyta: Stanisław Heropolitański

Digitalizacja filmu: Zbigniew Pryjmak

Realizacja: Studio nagraniowe Elvis van Tomato

Unikalny dokument ukazujący historię zamku i powojenne losy centrum Szczecina. Autorem materiału filmowego, powstałego w latach 1958-61, jest Witold Chromiński. Zdjęcia odnaleziono w archiwum zamkowego kina w 2006 roku, poddano cyfrowej rekonstrukcji i premierowo przedstawiono w 2013 roku w 100-lecie urodzin ich autora.

 

Godz. 17.00                 Spotkanie i oprowadzanie z przewodnikiem

Prezentacja tematyczna poświęcona działalności Eilharda Lubinusa

 

Oprowadzanie z zamkowym przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem.

 

Przebieg trasy turystycznej zwiedzania: Dziedziniec Duży (zegar zamkowy, płyta erekcyjna Barnima XI, zegary słoneczne), Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona oraz najnowsza zamkowa atrakcja - wykonana z brązu makieta zamku w skali 1:100).

 

Spotkanie i oprowadzanie potrawa około 90 minut.

 

Spotkanie i oprowadzanie poświęcone będzie w dużej mierze twórcy niezwykłej Mapy Lubinusa. Nie zabraknie intrygujących opowieści, dotyczących powstawania tego arcydzieła i działalności Eilharda

Lubinusa.

 

Zapraszamy na podobne spotkanie i oprowadzanie 3 kwietnia w 776. rocznicę (3.04.1243) nadania praw miejskich Szczecinowi przez księcia pomorskiego Barnima I.

 

 

Zamkowy Wieczór Książęcy przy Muzyce

24.03.2019 (niedziela), godz.16.00 (wejście A, II p.), bilety: 5 zł

 

Temat spotkania: W królestwie roślin, czyli Co kwitnie w Szczecinie na wiosnę

 

Prowadzenie: dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski

 

Czy wiemy na pewno, jakie są najpopularniejsze drzewa i krzewy Szczecina? Ile jest platanów na Jasnych Błoniach? Jakie są najbardziej egzotyczne rośliny w naszym mieście? O tajemnicach przyrody szczecińskiej, parkach miejskich, kwiatowej arystokracji i wielu nieznanych kartach z dziedziny botaniki opowie znawca i miłośnik przyrody zachodniopomorskiej (i nie tylko), Paweł Madejski. Utwory muzyczne związane z tematem przyrody zagra Agnieszka Roguska.

 

 

Szczeciński Salon Poezji

28.03.2019 (czwartek), godz. 17.30, Hol Wschodni (wejście A, parter), wstęp wolny - bezpłatne wejściówki do odbioru w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I), od godz. 17.00 w dniu wydarzenia, liczba miejsc ograniczona.

 

Edyta Łukaszewska czyta poezje Julii Hartwig, Anny Świrszczyńskiej i Papuszy (Bronisławy Wajs)

Edyta Łukaszewska - aktorka teatralna, filmowa i serialowa, absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, od 2002 r. jest w zespole Teatru Nowego w Poznaniu.

 

Pracowała z takimi reżyserami jak: Krystyna Janda, Wojciech Smarzowski, Jerzy Stuhr, Mikołaj Grabowski, Jacek Borcuch, Agata Duda-Gracz. Znana widzom z seriali „M jak miłość", „Wydział zabójstw", „Kasia i Tomek", „Na Wspólnej", „Ucho Prezesa". Nagrodzona na X Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym BOSKA KOMEDIA w Krakowie (2017) za najlepszą rolę kobiecą w spektaklu „Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk"

 

Prowadzenie: Michał J. Kawecki, twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji.

 

 

Wkrótce

Zamkowy Gwiazdozbiór

2.04.2019 (wtorek), godz. 19.00, Hol Wschodni (wejście A, parter), bilety: 30 zł

 

Kolejnym gościem Zamkowego Gwiazdozbioru będzie Marcin Kydryński radiowiec, wędrowiec, fotograf, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali, twórca „Siesty" w radiowej Trójce.

 

Prowadzenie: Konrad Wojtyła

 

 

Słowa kluczowe: spotkanie

« Powrót do poprzedniej strony