Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Wiosenne Koncerty Gitarowe / Duo Melis - Koncert jubileuszowy

Koncerty Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wstęp: bilety: 40 zł normalny, 30 zł ulgowy

Kiedy:
1. 30-03-2019 18:00 Sobota

Duo Melis - Koncert jubileuszowy

30.03.2019 (sobota), godz. 18.00, Galeria Gotycka (wejście J), bilety wyprzedane

 

Duo Melis:

Susana Prieto (Hiszpania)

Alexis Muzurakis (Grecja)

 

Hiszpańska gitarzystka Susana Prieto i grecki gitarzysta Alexis Muzurakis od momentu ich debiutu jako Duo Melis, w 1999 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w Volos (Grecja), tworzą jeden z najbardziej liczących się w muzycznym świecie duetów gitarowych. Muzycy występowali na wielu prestiżowych scenach, m.in. w filharmonii w Berlinie, Concertgebouw w Amsterdamie, Sali Czajkowskiego w Moskwie, Megaron w Atenach oraz Merkin Concert Hall w Nowym Jorku. Są wyczekiwanymi artystami i nauczycielami lekcji mistrzowskich podczas międzynarodowych festiwali gitarowych i znaczących cykli koncertowych w Europie, Ameryce i Azji.

 

Są laureatami wielu nagród, zarówno indywidualnie jak i zespołowo. W 1999 roku jako duet zajęli pierwsze miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu Duetów Gitarowych we Frechen (Niemcy). W następnym roku wygrali prestiżowy Konkurs Duetów Gitarowych w Montelimar (Francja) oraz 21. Międzynarodowy Konkurs Duetów Gitarowych im. Mauro Giulianiego we Włoszech. W 2001 roku otrzymali nagrodę dla najlepszego duetu podczas Konkursu Muzyki Kameralnej w Lipsku (Niemcy) oraz zwyciężyli podczas Międzynarodowego Konkursu Duetów Gitarowych w Paryżu.

 

W 2003 roku nagrali swoją pierwszą płytę jako nagrodę miasta Verony za zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Geatano Zinettiego (Włochy). W 2005 roku z powodzeniem wystąpili w Yehudi Menuhin Society Live Music Now. W 2013 ukazał się ich kolejny album płytowy, odebrany z wielkim entuzjazmem przez koneserów gitary.

 

Duo Melis współpracowało m.in. z Berliner Symphoniker, Filharmonią w Neubrandenburgu, Bayerische Kammerphilharmonie, Orkiestrą Radiową z Bukaresztu oraz Orkiestrą Narodową z Tesalonik, prowadzoną przez Leo Brouwera.

 

Szeroki repertuar duetu obejmuje dzieła od epoki baroku aż po muzykę Astora Piazzolli, Alberto Ginastery, czy Leo Brouwera, jak również koncerty na dwie gitary Rodrigo, Castelnuovo-Tedesco, Dyensa, Brouwera i Vivaldiego, a także powstały niedawno koncert Marka Pasiecznego dedykowany specjalnie Duo Melis. Na potrzeby badań naukowych muzycy grają także na instrumentach historycznych z XIX wieku.

 

Ich ostatnia trasa koncertowa obejmowała występy w Azji na międzynarodowych festiwalach gitarowych w Daejeon (Korea) i Changsha (Chiny), a także recitale w Chengdu, Guiyang, Wenzhou, Shenzhen i Tokio (Japonia). W Ameryce Północnej ostatnio wystąpili ponownie na konwencji Guitar Foundation of America (GFA) w Denver, podczas Cleveland Guitar Weekend oraz koncertowali w Bostonie, Houston, San Francisco, Columbus, Vancouver i Calgary. W Europie są regularnie zapraszani na najważniejsze festiwale gitarowe, koncertowali w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Holandii, Szwajcarii, Francji, Rumunii, Słowacji, Polsce, Szwecji i w Norwegii.

 

W 2019 roku Susana Prieto i Alexis Muzurakis świętują 20. rocznicę powstania Duo Melis i z tej okazji wystąpią w Concertgebouw w Amsterdamie, Megaron (Grecja) oraz zagrają recitale we Francji, Włoszech, Polsce (w tym koncert na Zamku w Szczecinie), Norwegii, Grecji, Rumunii i Szwajcarii. Wrócą także do Azji i Ameryki Północnej, występując na wschodnim wybrzeżu.

 

Po ich występie podczas Changsha International Guitar Festival w 2018 roku Gerald Garcia napisał w magazynie „Classical Guitar": „...wirtuozowski występ dwóch artystów w szczytowej formie. Ich frazowanie było w miejscami pasjonujące i zapierające dech w piersi, kiedy indziej leniwe i płynące..."

 

Susana i Alexis studiowali w Hiszpanii i Grecji, następnie kontynuowali naukę jako soliści oraz jako duet w Królewskim Konserwatorium w Hadze (Holandia), Felix Mendelssohn Bartholdy Konserwatorium w Lipsku (Niemcy) oraz w Konserwatorium im. Hannsa Eislera w Berlinie.

 

Od 2006 roku Susana Prieto i Alexis Muzurakis nauczają w Conservatoire National de Strasbourg we Francji.

 

Współpraca redakcyjna Wiosennych Koncertów Gitarowych: RMF Classic

Słowa kluczowe: koncert

« Powrót do poprzedniej strony