Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Niezależni'69

Wystawy Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wstęp: Bilety w cenie: 6 zł, 4 zł ulgowy

Kiedy:
27-04-2019 -26-05-2019

Galeria Wschodnia (wejście J)

Niezależni'69

27.04. - 26.05.2019

 

Wernisaż 26 kwietnia (piątek) o godz. 17.00. Wstęp wolny.

 

W Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie zostaną zaprezentowane obrazy Kazimierza Romualda Dąbrowskiego (NALDKA), Mirosława Długosza (MIRONA) i Jerzego Lassoty, artystów należących do Warszawskiej Grupy Malarzy „Niezależni'69".

 

Działalność artystyczną zapoczątkowali w połowie lat sześćdziesiątych XX wieku na murach warszawskiego Barbakanu. Dołączyło do nich wielu innych twórców,  którzy eksponowali swoje obrazy na Starówce, z pominięciem komisji kwalifikacyjnych i cenzury. Te niezależne wystawy skończyły się w 1967 roku ingerencją milicji. Po likwidacji barbakanowych wystaw, większość artystów wyemigrowała na Zachód. Ci, którzy zostali w kraju, spotykali się w Świnoujściu i tam wystawiali prace. I właśnie w Świnoujściu, w 1969 roku Jerzy Lassota, Mirosław Długosz -Miron i Romuald Dąbrowski -Naldek założyli Warszawską Grupę Malarzy „Niezależni'69". Wkrótce skupili wokół siebie innych twórców. Spotykali się w wynajętej warszawskiej pracowni Jerzego Lassoty i dyskutowali o sztuce, organizowali plenery malarskie i wystawy. Dziś „Niezależni'69" to grupa obchodząca 50. lecie istnienia. Jubileusz ten artyści uczcili wystawami na murach Barbakanu i w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie oraz w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Tematyka prezentowanych na wystawie obrazów to akty kobiece, portrety, pejzaże i kompozycje abstrakcyjne z zasobów prywatnych artystów.

 

Słowa kluczowe: wystawa

« Powrót do poprzedniej strony