Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

SPOTKANIA I WYKŁADY W KWIETNIU

Spotkania i wykłady Wystawy Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wstęp:

Kiedy:
01-04-2019 -30-04-2019

KWIECIEŃ

 

 

Zamkowy Gwiazdozbiór

2.04.2019 (wtorek), godz. 19.00, Hol Wschodni (wejście A, parter), bilety 30 zł

 

Kolejnym gościem Zamkowego Gwiazdozbioru będzie Marcin Kydryński radiowiec, wędrowiec, fotograf, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali, twórca „Siesty" w radiowej Trójce.

 

Prowadzenie: Konrad Wojtyła

 

Zamkowy Gwiazdozbiór to nowy cykl w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie - są to spotkania z cenionymi postaciami ze świata polskiej kultury i sztuki (m. in. teatru, filmu, muzyki, tańca, sztuk wizualnych). Słuchacze poznają artystyczne i prywatne biografie gwiazd, drogę ich kariery, zawodowe oraz życiowe wybory i ich konsekwencje. Rozmowy prowadzą znani szczecińscy dziennikarze.

 

 

776. rocznica  nadania praw miejskich Szczecinowi przez księcia pomorskiego Barnima I

3.04.2019 (środa), godz. 16.00, Hol Wschodni (wejście A), wstęp wolny - liczba miejsc ograniczona

 

3 kwietnia przypada 776. rocznica nadania praw miejskich Szczecinowi przez księcia Barnima I w 1243 roku. Z tej okazji zapraszamy na film, spotkanie tematyczne i oprowadzanie po zamkowych dziedzińcach przez zamkowego przewodnika, Tomasza Wieczorka.

 

Godz. 16.00      Zamek Szczeciński

Pokaz specjalny filmu archiwalnego z lat 1958-61, Polska 2013, udźwiękowiony (33 min)

Unikalny dokument zapisu historii zamku i Szczecina.

Zdjęcia Witold Chromiński, opracowanie Ryszard Kotla, konsultacja merytoryczna Tomasz Wieczorek, współczesny komentarz czyta Stanisław Heropolitański, digitalizacja obrazu Zbigniew Pryjmak.

 

Godz. 17.00      Spotkanie i oprowadzanie z przewodnikiem

Prezentacja tematyczna poświęcona nadaniu praw miejskich Szczecinowi przez księcia Barnima I w 1243 r. i początkom miasta.

 

Po zakończeniu prezentacji zapraszamy na spacer z zamkowym przewodnikiem - Tomaszem Wieczorkiem.

 

Przebieg trasy turystycznej zwiedzania: Dziedziniec duży (zegar zamkowy, płyta erekcyjna Barnima XI, zegary słoneczne), dziedziniec menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona oraz wykonana z brązu makieta zamku w skali 1:100).

 

Spotkanie i oprowadzanie poświęcone będzie w dużej mierze postaci księcia Barnima I, nie zabraknie jednak intrygujących opowieści związanych z innymi przedstawicielami dynastii Gryfitów.

 

 

Zamkowe Gawędy Historyczne

4.04.2019 (czwartek), godz. 17.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilet 5 zł, ilość miejsc ograniczona

 

Temat spotkania: Leonard Borkowicz: niezależny administrator Pomorza Zachodniego czy pryncypialny funkcjonariusz partyjny?

 

Prelegentka: Katarzyna Rembacka

 

Historia Borkowicza, człowieka - legendy to nie tylko Szczecin, ale także wieloetniczny Lwów i ogarnięty strajkową gorączką Kraków lat 30. minionego wieku, pełna przemocy Bereza Kartuska, strojbatalion w ZSRR i obóz w Sielcach nad Oką. To wiele niezwykłych i historycznie ważnych wydarzeń, w których uczestniczył pierwszy powojenny wojewoda szczeciński, zanim objął ten urząd.

 

 

Szczecin. Retrospekcje

5.04.2019 (piątek), godz. 17.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilety 5 zł, ilość miejsc ograniczona

 

Temat spotkania: Od Żelecha do Żelechowa, czyli legendarne dzieje jednego z osiedli Szczecina

 

Prowadzenie: Mirosław Wacewicz

 

Wieczór legend związanych tematycznie z obszarem, który zaistniał historycznie jako wieś położona na północ od  Szczecina, a obecnie stanowi część miasta ograniczaną przez ul. Bandurskiego, Grabowo, ogrody za ul. Hożą i Wzgórza Warszewskie.

 

 

Wykład towarzyszący wystawie Bon appétit

7.04.2019 (niedziela), godz. 12.00, Galeria Wschodnia (wejście J), wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

 

Wykład poświęcony będzie historii sztućców - od zarania po wiek XX oraz kulturze ich użytkowania. Opowiemy o dziejach łyżki, widelca i noża, a także o tym, skąd w kuchni i jadalni pomysł na zastosowanie sekatora, hebla i nożyc norymberskich. Przypomnimy komu wolno jeść rękoma, jaki wpływ na kulturę stołu miały przemiany polityczne w XIX-wiecznej Europie oraz czym cechuje się zastawa stołowa w Ameryce.

 

Wykład odbędzie się w galerii, gdzie na bieżąco będzie można zobaczyć przykłady większości specjalistycznych sztućców.

 

Prowadzący: Anna Sujecka, historyk sztuki, opiekun kolekcji sztućców w słupskim muzeum

 

 

Literownia

10.04.2019 (środa), godz.11.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), wstęp wolny (obowiązuje rezerwacja grup: edukacja@zamek.szczecin.pl, 91 43 483 27)

 

Temat spotkania: „Czerwony Kapturek" w teatrzyku Kamishibai

 

Prowadzenie: Marta Wróblewska

 

Uczestnicy zajęć będą nie tylko widzami przedstawienia w japońskim papierowym teatrzyku, ale staną się również twórcami własnych fabuł, które zostaną zaprezentowane w Kamishibai jako osobne „mini spektakle". Inspiracją będzie klasyczna baśń o Czerwonym Kapturku, wydana w pięknej szacie graficznej przez Tibum.

 

 

Szkoła Zdrowia

10.04.2019 (środa), godz.17.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilet 5 zł, ilość miejsc ograniczona

 

Temat spotkania: Zdrowie poety. Leszek Pietrowiak i jego twórczość

 

Prowadzenie i oprawa muzyczna: prof. Jacek Rudnicki

 

Gościem Szkoły Zdrowia będzie poeta, tekściarz, autor sztuki „Karakonia. Pieśni wg Schulza" (Teatr Miejski Miniatura w Gdańsku).

Gość spotkania:

 

 

Potyczki z polszczyzną

11.04.2019 (czwartek), godz. 16.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilety 5 zł, ilość miejsc ograniczona

 

Temat spotkania: Językowy śmigus - dyngus

 

Prowadzenie: prof. Ewa Kołodziejek

 

Tematem wykładu są wielkanocne przysłowia oraz powiązane z nimi frazeologizmy i  ortografia, a wszystko to na wesoło, w wiosenno-świątecznej atmosferze.

Prowadzenie: prof. Ewa Kołodziejek

 

 

Zamkowe Spotkanie z Psychologią i Sztuką

16.04.2019 (wtorek), godz.17.30,Hol Wschodni (wejście A), bilety 8 zł

 

Temat spotkania: Język oknem na świat

 

Ewa Kołodziejek - profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, kierująca Zakładem Etnolingwistyki i Kultury Języka w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa US będzie gościem Michała J. Kaweckiego, psychologa terapeuty, twórcy i gospodarza Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką.

 

Jaka jest rola języka w postrzeganiu i rozumieniu świata? Jakie niebezpieczeństwa kryje w sobie fraza: „ja myślę, że..."? Jak pracować nad językiem, żeby lepiej komunikować się z innymi? Jak radzić sobie z emocjami ujemnymi, by nie zamieniały się w hejt wyrażony w różnych formach językowych? Jak precyzja języka wpływa na sposób ekspresji siebie i swojego „ja"? Po czym poznać język człowieka owładniętego nienawiścią? Czy mowa ciała (body language) potrafi ujawnić rzeczywiste intencje człowieka? Jaki koszt psychiczny płacą ludzie uzależnieni od internetu, czyli uwikłani w mowę „hejterów" i „lajkowiczów"? Co czytać, żeby wzbogacać swój własny język i poszerzać horyzonty myślowe? Jak zachować wolność myślenia i piękno prawdy - w obliczu zalewającego zewsząd kłamstwa, obłudy i  manipulacji świadomością społeczną?

 

Pytania te stanowić będą kanwę rozmowy M.J. Kaweckiego, z prof. Ewą Kołodziejek.

 

Prof. zw. dr hab. Ewa Kołodziejek jest wybitną językoznawczynią, członkinią Rady Języka Polskiego, przewodniczącą Zespołu Kultury Żywego Słowa w RJP, członkinią Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, autorką m.in. zbioru 213 tekstów zamieszczonych w książce „Walczymy z bykami. Poradnik językowy PWN" oraz autorką wielu innych publikacji.

 

Prowadzenie: Michał J. Kawecki  - twórca i gospodarz spotkań.

 

 

Zamkowe Podróże Literackie

24.04.2019 (środa), godz.17.00, Sala Literacka (wejście A, II p.), bilet 5 zł, ilość miejsc ograniczona

 

Temat spotkania:  „Mało szczegółowy przewodnik po Szczecinie". Spotkanie z Tomaszem Pankiem

 

Prowadzenie: Agata Rokicka, Radio Szczecin

 

Tematem spotkania jest niezwykła książka autorstwa Tomasza Panka, młodego grafika ze Szczecina. Obserwacje artysty, który uważnie przygląda się miastu, znalazły celny i  zabawny efekt w rysunkach - komentarzach. Każdy z rysunków w „Przewodniku" to mini historyjka o jednym ze znanych miejsc charakterystycznych dla Szczecina.

 

 

Szczeciński Salon Poezji

25.04.2019 (czwartek), godz. 17.30, Hol Wschodni (wejście A, parter), wstęp wolny - bezpłatne wejściówki do odbioru w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I), od godz. 17.00 w dniu wydarzenia, liczba miejsc ograniczona.

 

Ryszard Krynicki czyta poezje Zbigniewa Herberta i własną.

 

Ryszard Krynicki - poeta, tłumacz, wydawca, jeden z najważniejszych twórców współczesnej polskiej poezji. Poeta zaliczany do tzw. Pokolenia 68 (bądź Nowej Fali), czyli twórców debiutujących w drugiej połowie lat 60., dla których pokoleniowym przeżyciem stały się polityczne wydarzenia Marca '68 oraz Grudnia '70. Debiutował wierszami posługującymi się obfitością środków i obrazów. Z czasem jego twórczość zaczęła ulegać spektakularnym przemianom. Naczelnym gestem stało się wyciszenie - Norwidowskie przemilczenie.

 

Prowadzenie: Michał J. Kawecki, twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji.

 

 

Seminarium towarzyszące wystawie „Lubinus mniej znany"

27.04.2019 (sobota), godz. 13.00 - 17.15, Galeria Wschodnia (wejście J), wstęp wolny

 

Program

 

13.00                Powitanie gości

 

13.15 - 14.00    Eilhard Lubinus - filolog

dr  Agnieszka  Borysowska,  literaturoznawca,  latynista,  pracownik  naukowy  Książnicy  Pomorskiej w Szczecinie

 

Eilhard Lubinus, współcześnie określany najczęściej mianem kartografa, był przez całe zawodowe życie nauczycielem akademickim, związanym z jedną uczelnią - Akademią Rostocką. Zwyczajem wykładowców swojej epoki publikował także pomoce dydaktyczne do nauki języków klasycznych (greki i łaciny). W okresie sprawowania funkcji profesora teologii (1605-1621) opracował ponadto edycje poszczególnych ksiąg Nowego Testamentu w trzech językach - greckim, łacińskim i niemieckim. Jak zgodnie uznają badacze, edycje te przyniosły uczonemu sławę nie przez wzgląd na zamieszczoną w nich egzegezę, lecz z uwagi na ich filologiczną precyzję, bowiem nawet w swoich pracach teologicznych pozostał Lubinus przede wszystkim filologiem.

 

14.00 - 14.45    Czy Lubinus był heretykiem  dla swoich luterańskich współbraci?

prof. Piotr Urbański, neolatynista, historyk literatury, zastępca dyrektora Instytutu Filozofii Klasycznej na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu

 

Wśród licznych dyscyplin naukowych, jakimi zajmował się Lubinus, była również teologia. Jego najważniejsze dzieło w tym zakresie to Phosphorus, sive de prima causa et natura mali tractatus (Phosphorus, czyli traktat o pierwszej przyczynie i naturze zła), Rostok 1596. Pomimo tego, że dzieło stanowiło polemikę z ujęciem kalwińskim zagadnienia, uczony został pomówiony o kalwinizm i manicheizm przez Alberta Grauera. Swojemu polemiście teolog odpowiedział w następnym dziele. Owa polemika miała znaczenie nie tylko ściśle teologiczne, ale i polityczne. Luteranizm był bowiem jedyną religią, której wyznawanie było w Księstwie Pomorskim legalne, a wszelkie dyskusje teologiczne skierowane było przeciwko nie katolicyzmowi, ale kalwinizmowi. Ten stanowił niebezpieczeństwo również o charakterze politycznym, był bowiem identyfikowany (zwłaszcza nieco później, po roku 1613), jako wyznanie elektora brandenburskiego, który po prawdopodobnym wygaśnięciu dynastii Gryfitów mógłby się stać władcą Pomorza. Referat ma na celu prześledzenie argumentacji Lubinusa i przyczyn, dla których został pomówiony przez swych luterańskich współbraci o herezję.

 

14.45 - 15.15 Przerwa  i poczęstunek

 

15.15 - 16.00 Amicus cartographorum. Mapy dedykowane Lubinusowi

prof. dr hab. Radosław Skrycki , historyk, członek PAN, Dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Szczecińskim

 

Eilhard Lubinus znany jest przede wszystkim jako autor wielkiej mapy Księstwa Pomorskiego; badacze nowożytnej łaciny i greki mogą go kojarzyć jako komentatora dzieł klasyków rzymskich. Tymczasem postać rostockiego kartografa była znana w największym ośrodku produkcji kartograficznej - Amsterdamie, a swoje mapy dedykowali mu tacy koryfeusze nowożytnej kartografii jak Petrus Kaerius czy Henricus Hondius. Referat ma przybliżyć autorów tych map i ich dzieła poświęcone Eilhardowi Lubinusowi.

 

16.00 -16.15      Podsumowanie i zakończenie seminarium

 

 

16.15 - 17.15     Zwiedzanie wystawy „Lubinus mniej znany"

 

Partnerzy wydarzenia: Archiwum Państwowe w Szczecinie, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego i Książnica Pomorska w Szczecinie

 

 

Zamkowy Wieczór Książęcy przy Muzyce

28.04.2019 (niedziela), godz.16.00, (wejście A, II p.), bilety 5 zł

Sala Literacka (wejście A, II p.), bilety 5 zł, ilość miejsc ograniczona

 

Temat spotkania: Na scenie i w garderobie, czyli Za kulisami teatru

 

O różnicach i podobieństwach pomiędzy teatrem dramatycznym i muzycznym opowie gość, Dariusz Taraszkiewicz - aktor, wokalista, reżyser, dramaturg, dyrektor Rawickiego Domu Kultury. W trakcie spotkania nie zabraknie anegdotek z życia aktorów oraz opowieści o tym, jak powstaje spektakl. D. Taraszkiewicz zaprezentuje też kilka utworów wokalnych we własnym wykonaniu.

 

Prowadzenie: dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski

 

 

 

Słowa kluczowe: spotkanie

« Powrót do poprzedniej strony